W jaki sposób bezpiecznie się przywiązać, ale nie uwiązać?

przywiązać

Tytuł książki: Partnerstwo bliskości

Autor: Amir Levine, Rachel Heller

Gatunek: poradnik psychologiczny

Wydawnictwo: Feeria

Liczba stron: 327

Okładka: miękka

Cena rynkowa/okładkowa: 42,90

Ocena: 8/10

Ile razy słyszałaś/łeś, że musisz się bardziej przywiązać, zaangażować? A może wręcz odwrotnie? Że potrzebny Ci jest dystans?  Lub, że musisz zacisnąć zęby i pokazać niedostępność? Admir Levine i Rachel Heller w książce Partnerstwo bliskości oświecą Cię. Nic nie musisz.

Przywiązać może się każdy.  Dzięki tej książce właśnie to zrozumiesz. Zrozumiesz także, że…

Zrozumiem jak się przywiązać. To pewne, ale niekoniecznie muszę przeczytać dziesięć razy co mam zrozumieć, zanim zrozumiem. Według mnie to jedyny minus tej pozycji. Może jestem zbyt przewrażliwiona, lecz uważam, że w popularnonaukowych książkach wielość takich fragmentów to pewnego rodzaju manipulacja. Czytając na samym początku o tym, jak treść książki ma na Ciebie wpłynąć, łatwiej w miarę czytania zwrócić uwagę na wyszczególnione elementy. Jednak czytanie takich fragmentów kilkukrotnie wpływa na kierunkowanie opinii o tym, co czytelnik dopiero poznaje. Nie twierdzę, że autorzy nie powinni w ogóle przedstawiać celu i benefitów książki, lecz uważam, że przedstawienie tego raz zdecydowanie wystarczy. Ponieważ ja sama chciałabym sformułować wnioski. Sama chciałabym zdecydować co “wynoszę” z przeczytania książki. A z tej, oddzielając irytacje powyższym, wyniosłam naprawdę dużo.

przywiązać

Wiesz, jak się przywiązać? Bo najważniejsze są Twoje potrzeby

Właśnie tę tezę poznajemy już na początku książki. Autorzy ze szczerym potępieniem mówią o teoriach z innych związkowych poradników, które radzą ludziom tłumić swoje emocje i potrzeby oraz odradzają się za bardzo zbliżyć, przywiązać. Krytykują podejście, które nakazuje człowiekowi być osobną jednostką, a partnera traktować jako dodatek. Swoje stanowisko popierają faktem, że ewolucyjnie ludzie od początku dziejów łączyli się w pary, ponieważ wzajemnie się potrzebowali. Ponieważ razem mieli większe szanse na przeżycie.

Od zarania dziejów

Dziś nie musimy już walczyć z dzikimi zwierzętami, ale wciąż do życia potrzeba nam drugiego człowieka. To drugi człowiek daje nam miłość i wsparcie, tworząc coś niezbędnego nam do przeżycia również dziś – poczucie bezpieczeństwa. A my się przywiązujemy. Dokładnie tak, jak dziecko przywiązuje się do matki.

Jesteśmy tylko dziećmi

Zapewne wielu z Was słyszało o teorii więzi w odniesieniu do wychowywania dziecka. Lecz czy wiecie, że ta teoria ma swoje zastosowanie również w dorosłym życiu? W szczególności odpowiada ona za nasze życie uczuciowe, za to kogo kochamy, w jaki sposób i czy o tę miłość potrafimy adekwatnie dbać. Autorzy Partnerstwa bliskości posługując się wielością badań i eksperymentów zapisanych w dobytku naukowym psychologii, przenoszą teorię więzi z dzieciństwa do dorosłości. Udowadniają, że styl przywiązania wykształcony w dzieciństwie jest najczęściej stylem przywiązania w nawiązywaniu relacji miłosnych w dorosłym życiu.

Trzy style przywiązania

Amir Levine i Rachel Heller zgłębiają trzy podstawowe style przywiązania – lękowy, bezpieczny oraz unikający. Jednocześnie zapewniają zestaw narzędzi niezbędnych, aby określić styl swój i swojego partnera. Co więcej tłumaczą w jaki sposób oddziałują na siebie poszczególne style oraz zapewniają sposoby na ukierunkowanie swojego stylu na odpowiednią drogę. Co oczywiście nie jest proste jeśli nasz styl przywiązania jest lękowy bądź unikający. Ale jest możliwe, a o tym często nie zdajemy sobie sprawy.

przywiązać

Jestem lękowa

Ja wiedziałam, że mam lękowy styl przywiązania zanim dostałam tę książkę do swoich rąk. Czasem próbowałam z nim walczyć, zamiast to zaakceptować i nad tym pracować, jak radzą autorzy poradnika. Myślałam, że czasem może zbyt mocno chcę bliskości czy, że czasem zbyt mocno się boję, że jestem w miłosnej relacji niedoskonała. Teraz wiem, że nie ma żadnego “zbyt”. Po prostu powinnam głośniej mówić o swoich potrzebach i słuchać uważniej potrzeb partnera. Wtedy wszystko jest łatwiejsze i nic nie jest zbyt. To jest dobre ukierunkowanie mojego stylu przywiązania, nad którym mam zamiar pracować wykorzystując wnioski, które wyciągnęłam po przeczytaniu Partnerstwa bliskości.

Nowe spojrzenie

Dzięki zgłębieniu teorii więzi oraz działania stylów przywiązania autorzy stworzyli poradnik-uświadamiacz. Nawet jeśli ktoś jest świadomy jaki styl przywiązania reprezentuje, to jestem pewna, że nie każdy wie jak można go zrozumieć, zaakceptować i jak stać się lepszym. To właśnie oferuje ta książka. Praktyczna książka. To słowo właśnie od chwili zagłębienia się w dokonania naukowe autorów Partnerstwa bliskości miałam na języku. Ponieważ jest to książka praktyczna. Książka, dzięki której mam nową wiedzę i mogę ją wykorzystać do poprawy jakości mojego życia. Polecam ją wszystkim tym, którzy lubią się rozwijać i zmieniać swoje życie na lepsze. To bardzo miłe uczucie być świadomym.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares