Wybory (nie)słuszne

Kto z nas zastanawiał się chociaż raz nad tym czy decyzja, którą podjął, była prawidłowa? Założę się, że na pewno każdy zadał sobie w życiu takie pytanie. Doba internetu zaczęła sprzyjać szybszym trybem życia i szybszym wybieraniem między A, B czy C. Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu środki komunikacji jak gazety, czy radio były często blokowane przez panującą cenzurę. Komuna upadła, pojawił się internet i wolna prasa. Ludzie zaczęli sami wybierać skąd chcą czerpać informacje. Społeczeństwo dowiadywało się o prawdzie, dowiedziało się o Żołnierzach Wyklętych.

Z pewnością już wiesz o niej co nieco

Żołnierze Wyklęci to osoby walczące przeciwko rusyfikacji w trakcie i po II wojnie światowej. Jedną z nich była Danuta Siedzikówna. Jako 15-latka złożyła wraz z siostrą Wiesławą przysięgę do szeregów Armii Krajowej. Na znak szkolnej przyjaźni przyjęła pseudonim „Inka”. Jej wyborem była walka z rosyjskim okupantem. Aresztowano ją podczas wyprawy po akcesoria medyczne do Gdańska. 28 sierpnia 1946 roku została zabita strzałem w tył głowy przez dowódcę plutonu egzekucyjnego. Przez 70 lat miejsce pochówku „Inki” było maskowane przez Urząd Bezpieczeństwa.

Okrucieństwo starych rządów dziś nie dziwi nikogo.

Wielu zginęło w podobnych lub gorszych okolicznościach, w obronie naszej Ojczyzny. Dzięki przeprowadzonym śledztwom dowiedzieliśmy się o metodach i działaniach ówczesnej władzy. Postawa tej młodej dziewczyny nadal zadziwia kolejne pokolenia. Dla niektórych stała się pewnego rodzaju wzorem do naśladowania.

Czy nasze codzienne wybory mogą być tak samo ważne jak wybory chociażby „Inki”?

Owszem, ponieważ jako osoby jesteśmy wolni w naszych działaniach. Każdy z nas jest inny. Nie ma drugiej takiej osoby jak Ty, drogi Czytelniku, na całej kuli ziemskiej. Jesteś wyjątkowy. Można wielokrotnie podejmować temat wyborów dotyczących sukienek, butów, wyborów parlamentarnych czy też książki, jaką zacznie się czytać. Można równie długo zastanawiać się jak zmienić świat. Tylko czyn może dać reakcję lub skutek.

Po co w takim razie nam pamięć o Żołnierzach Wyklętych?

Nie wszystko w tym temacie zostało jeszcze zbadane i poruszone. Obserwując chociażby posunięcia Instytutu Pamięci Narodowej należy zwrócić uwagę na nowe informacje dotyczące niezłomnych. Warto ich upamiętniać, bo to między innymi oni są inicjatorami walki o wolną Polskę.

Każdy z nas wie co dla niego jest dobre – w większym bądź mniejszym stopniu.

Nikt nie powinien narzucać nam swojej woli ani przekonań, bo to jest niezgodne z ludzką naturą. Człowiek jest istotą rozumną. Zwierzęta podążają za instynktem. Rozum odróżnia człowieka od zwierząt. Życzę Tobie, Czytelniku abyś wstając z łóżka, wybierając parę skarpetek, nowy samochód czy ludzkie życie przypomniał sobie słowa „Inki”: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” . O tych słowach nie każdy pamięta. Są one dowodem na to, że tylko działanie z własnym sumieniem może dać człowiekowi pełną władzę i świadomość tego, co robi.

Życie w kłamstwie i obłudzie do niczego nie prowadzi.

Wyznaczanie własnych ścieżek nowemu pokoleniu może uczynić z nas bohaterów. Unikanie jakichkolwiek wyborów prowadzi nas do stawania się tylko jednostką. Kolejnym łupem dla manipulacji, łatwym kąskiem do kolekcji wielkich korporacji, wydarzeń czy akcji przeciw wszystkiemu i wszystkim.

Myślenie nie boli.

Honorata Szkudlarek

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares