“Z malamutem przez Polskę (i życie)” – Magdalena Rorbach

Książka Magdaleny Rorbach pod tytułem Z malamutem przez Polskę (i życie) od razu zaciekawiła mnie swoją okładką, tematyką oraz tytułem. Zdecydowanie jest to świetna lektura zarówno dla fanatyków psów, jak i osób zastanawiających się nad adopcją czworonoga – opisuje etapy adopcji psa, przezwyciężanie strachu, przekonywanie psa do siebie i zyskiwania jego zaufania.

Początki

Kiedy rozpoczynałam swoją lekturę, był upalny dzień, a ja siedziałam na balkonie, pijąc wodę z miętą, i miałam gęsią skórkę. Na dworze temperatura oscylowała w granicach 30 stopni, a ja trzęsłam się z wrażenia, jakie zrobiła na mnie książka i opisywane fakty. Autorka niewątpliwie jest przecudowną, empatyczną zwięrzomaniaczką o niekończącej się powierzchni serca.

Magdalena Rorbach rozpoczyna swoją opowieść od bardzo przykrej historii – po dziewięciu latach jej wyjątkowa suczka husky odeszła z powodu bardzo ciężkiej choroby nerek, która niestety często atakuje tę rasę. Luna, bo tak miała na imię suczka, towarzyszyła autorce w najważniejszych chwilach jej życia. Chociażby kiedy przyszła na świat jej córka, piesek pomagał w kąpielach maleństwa i towarzyszył w codziennych obowiązkach.

Koniec?

Kiedy przyszedł smutny czas choroby, a następnie śmierć tego cudownego zwierzęcia, autorka trafiła na Fundację Adopcje Malamutów i rozpoczęła swoją przygodę z nowym przyjacielem. Zdecydowała się na adopcję bardzo trudnego malamuta. Jak opisuje w swojej książce, “styranego życiem, czteroletniego malamuta. I mimo świadomości tego, jak wiele pracy będzie musiała włożyć, podjęła się wyzwania.

Processed with VSCO with hb2 preset

Haruś

Początki były przerażająco trudne. Haruś, bohater opisywanej książki, zrywał firanki, chciał uciekać przez okno, obgryzał nawet drzwi. Malamut od samego początku upodobał sobie kuchnię, z której nie chciał wychodzić, jednak jego właściciele cierpliwie czekali, aż zdecyduje się sam do nich przyjść. Byli bowiem świadomi, że są to jego kolejne etapy pokonywania strachu. Podnoszenie głosu, zmuszanie do pieszczot i siebie samych w niczym tu nie pomoże.

… za każdym razem, kiedy go przytulałam, miałam w myślach słowa: “Przepraszam cię za tamtych ludzi z twojego dzieciństwa”.

Harut zdecydowanie miał trudne początki swojego psiego życia, ponieważ dwa lata zajęło naszym bohaterom znalezienie wspólnego języka i odbudowanie psiej psychiki. Wyobraźcie sobie tylko, jaką ulgę i radość w sercu musi czuć nasza autorka po tym, co przeszła ze swoim kudłatym przyjacielem!

Podróże

Przygody z książki Z malamutem przez Polskę (i życie) to podróże autorki przez piękne zakątki Polski. Przyznam szczerze, że o większości z opisywanych miejsc nie miałam pojęcia i trafiły oczywiście na listę do odwiedzenia w najbliższej przyszłości… Jasne, że z moim husky! Najbardziej zaintrygowała mnie Sopotnia Wielka i opisywany w książce Dom nad Wodospadem – jednym słowem rzućmy wszystko i jedźmy w Beskidy!

Porady

Odchodząc już od opisywanych przygód, książka ta jest również świetnym poradnikiem. Rozdział trzeci opowiada o przygotowaniach do podróży z pluszem, tłumaczy, jak logistycznie to zorganizować i co warto ze sobą zabrać. Jest nawet miejsce na notatki! Autorka dodatkowo oddała nam kilka wartościowych stron z ciekawostkami o zachowaniu psa, np:

Wiecie, dlaczego psy chowają ogon pod siebie w momencie odczuwania strachu? Aby przykryć ogonem swoje gruczoły, które zdradzają tożsamość psa.

Do identyfikacji człowieka potrzebujemy odcisków palców, a psy identyfikujemy za pomocą odcisku nosa.

Starożytni Grecy wymyślili obrożę z kolcami oraz kolczatki w celu obrony gardła psa przed atakiem wilka.

Processed with VSCO with hb2 preset

Najpiękniejszy cytat

Przytoczę Wam jeszcze najpiękniejsze słowa z najpiękniejszego rozdziału zatytułowanego Realizuj własne cele i marzenia. Specjalnie ten temat zostawiłam na koniec, bo jest wyjątkowo bliski mojemu sercu i poglądom.

Życie to dar, który otrzymaliśmy, to cud istnienia. Nie można go marnować i przeżywać bez celu.

Zgadzam się z tymi słowami w 100%. Magdalena Rorbach w swojej książce udowadnia, że siła serca i miłości jest w stanie przezwyciężyć strach i ciężkie przeżycia. Realizujmy się, spełniajmy marzenia i wykorzystujmy każdy dzień i każdą sekundę, którą oferuje nam życie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares