“Zdjęcia z duszą. Jak zostać fotografem z wizją” – David duChenin

zdjecia-z-dusza-david-duchenin-recenzja

Po książkę Zdjęcia z duszą. Jak zostać fotografem z wizją, autorstwa Davida duChemin, która ukazała się dla polskich czytelników dzięki Wydawnictwu Helion, sięgałam z ogromną chęcią, ponieważ uwielbiam fotografię.

Dlatego już sama jej okładka przykuła moją uwagę: zdjęcie zrobione w Ladakh, w Indiach w 2008 roku, przedstawiające młodego człowieka, zapewne jakiegoś mnicha idącego po dziedzińcu jakiejś hinduskiej świątyni.

O kim opowiada to zdjęcie?

Jakiej historii jest fragmentem, chwilą, uchwyconym momentem? Jedno jest pewne, zdjęcie budzi wiele pytań, a o to przecież w sztuce fotografii chodzi, co zostanie wielokrotnie potwierdzone przez autora tej książki. O zadawanie pytań. O zatrzymanie się nad historią, o myśleniu o bohaterach zdjęć.

Zdjęcia z duszą. Jak zostać fotografem z wizją to piękna podróż, w którą zabiera nas David duChemin, kanadyjski fotograf, podróżnik, humanitarysta. Autor wielu pozycji, bestsellerów o fotografii, redaktor naczelny czasopisma „Photograph”. Był na wszystkich kontynentach, w swoich kadrach ujął uśmiechy i spojrzenia dzieci, matek, starców, młodych, przechodniów, turystów. Tworzy przejmującą fotografię dokumentalną, zwłaszcza, gdy fotografuje uciśnionych, biednych, pokrzywdzonych. Przyroda w jego zdjęciach zachwyca swoim pięknem.

zdjecia-z-dusza-david-duchenin-recenzja

Książkę można uznać za album, gdyż zawiera mnóstwo zdjęć, jest pięknie wydana, dlatego może być wspaniałym prezentem dla osób zainteresowanych fotografią.

Ale nie tylko. Dla mnie Zdjęcia z duszą. Jak zostać fotografem z wizją to nie tylko książka – poradnik o sztuce robienia dobrych zdjęć.  To bardzo wnikliwe spojrzenie na twórczość w ogóle. Na twórczość samą w sobie, nie ważne, czy dotyczy ona właśnie fotografii, czy poezji, prozy, muzyki, malarstwa. Autor zawarł w niej cenne uwagi o procesie twórczym i o wszystkim, co go otacza. Dlatego wśród pięknych czarno – białych zdjęć, znajdziemy tu traktat odnośnie samego twórcy, tego, na co musi zwracać uwagę, na czym skupiać wzrok i czego absolutnie nie pomijać. Książka na pewno jest dedykowana odbiorcy, jaką jest fotograf i każdy, kto chce być fotografem, ale nie zawiera gotowych wskazówek, ujęcia warsztatowego czy opisu nowinek technicznych.

Zdjęcia z duszą. Jak zostać fotografem z wizją to ujmująca podróż w głąb nas samych, wszystkich tych, a na pewno tych, którzy zajmują się tworzeniem, którzy chcą pozostawić po sobie jakiś ślad: czy to w formie zdjęć, obrazów, dźwięków, słów…

O czym zatem opowie nam David duChemin? Przede wszystkim o pokorze i o rzemiośle, czyli „pakiecie startowym” każdego artysty. O potrzebie bycia otwartym, cierpliwym, o szacunku. O ciągłej nauce. O doskonaleniu się, codziennej pracy i treningu. O dyscyplinie. O widzach. Autor poruszy też kwestię autentyczności i wpływie krytyki na proces tworzenia. O dążeniu do nie-perfekcji, a do mistrzostwa. A przede wszystkim opowie Wam o pięknie.

Polecam wszystkim wrażliwym duszom. Ucieszycie swoje oczy (fotografie). Będziecie pod wielkim wrażeniem samego języka, którym włada David duChemin – jest to język człowieka, który kocha życie.

zdjecia-z-dusza-david-duchenin-recenzja

Zdjęcia z duszą. Jak zostać fotografem z wizją to megamotywator.

Autentyczna dobra wibracja. Potężna artystyczna energia. Żadnego wywyższania się, tu przemawia delikatność i troska o Odbiorcę. I wielki szacunek dla Czytelnika.  To książka o człowieczeństwie, takim wymarzonym.

„Zdecydowałem się zamieścić w całej książce tylko zdjęcia czarno – białe, bo jest to książka o duszy, a jak to ujął kanadyjski fotografii Ted Grant, „Kiedy fotografujesz ludzi w kolorze, robisz zdjęcia ich ubrań. Kiedy zaś fotografujesz ludzi w czerni i bieli, robisz zdjęcia ich dusz.”

To książka o duszy, o iskrach, o fascynacjach, o obecności.

Warto ją mieć w swojej biblioteczce. Warto się nią podzielić. Jestem pewna, że jeśli Mikołaj przyniesie ją w prezencie, wywoła zachwyt i wzbudzi ciepły uśmiech u wielu z Was.

Jest piękna.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares