„Bolesna historia stomatologii” – wszystko o tym, jak dawniej leczono zęby

Ewa Miko
bolesna historia sotmatologii
Ocena

Mimo rozwoju nowoczesnych technik dentystycznych wizyta u dentysty budzi u ciebie strach? Wiedz jednak, że dziś nie ma się czego bać. Świetnie udowadnia to książka ,,Bolesna historia stomatologii”, której autorem jest James Wynbrandt.

Dlaczego ludzie obawiają się wizyty u dentysty?

Dentofobia to lęk przed dentystą. Towarzyszy on wielu osobom – nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym. Mówi się, że dotyczy to nawet co drugiego Polaka – to pokazuje, jak bardzo jest to poważny problem. Przyczyny lęku przed wizytą u stomatologa bywają różne, choć okazuje się, że najczęściej powodem są nie najlepsze doświadczenia z przeszłości. Pacjenci obawiają się również bólu podczas leczenia i zabiegu, nieprzyjemnych dźwięków wydawanych przez narzędzia stomatologiczne, a czasem po prostu się wstydzą zaniedbań!

Strach przed dentystą u dziecka

Najczęściej jednak to dzieci boją się dentysty. Jeśli zatem twój maluch musi się wybrać na taką wizytę, a kategorycznie nie chce, to dobrym pomysłem będzie udanie się do stomatologa, który ma doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Mieszkasz w Krakowie? Wpisz zatem frazę ,,dentysta dla dzieci Kraków” w wyszukiwarkę i w ten sposób znajdź odpowiedniego specjalistę dla swojego dziecka.

Czy faktycznie wizyta u dentysty to powód do lęku?

Jak to się mówi – strach ma tylko wielkie oczy. Gdy towarzyszy ci lęk, to jednocześnie jesteś pozbawiony zdolności racjonalnego postrzegania sytuacji. Jednakże najlepszym sposobem na to jest walka z lękiem. Udaj się do sprawdzonej kliniki stomatologicznej, gdzie masz pewność, że specjaliści zadbają o Ciebie najlepiej, jak tylko potrafią. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub w okolicy, to wpisz w wyszukiwarkę ,,dentysta Kraków”, a bez problemu znajdziesz odpowiednie miejsce. Na samym początku umów się na wizytę kontrolną, na której zostanie sprawdzony stan twoich zębów, a ty będziesz miał szansę, by oswoić się z dentystą.

Zobacz też:  Książka czy Audiobook - co będzie lepszym wyborem?

Gdzie możesz poczytać o rozwoju stomatologii?

,,Bolesna historia stomatologii” to ciekawa pozycja książkowa, po którą powinny sięgnąć osoby, które uważają, że stomatologia nie poszła do przodu. Znajdziesz w niej cenną wiedzę historyczną dotyczącą m.in. stomatologii, ortodoncji i chirurgii szczękowej. 

Krwawe metody leczenia

Na początku autor przygląda się początkom rozwoju stomatologii. Możesz dowiedzieć się, jak niegdyś wyglądało leczenie zębów (m.in. bolące zęby były wyrywane zwykle przez kowali). Autor James Wynbrandt przedstawia tamtejsze, krwawe metody działań – m.in. maści, amulety, pigułki z arszeniku, czy przystawianie pijawek. Oczywiście nie było wtedy mowy o przestrzeganiu żadnych zasad BHP, czy dezynfekowaniu narzędzi dentystycznych. Książka szczegółowo przedstawia, jak wyglądały wizyty u dentysty w różnych epokach i krajach. 

Nowoczesna stomatologia 

Obszerną część książki stanowi opis narodzin stomatologii profesjonalnej. Autor skutecznie dowodzi, że współczesna medycyna działa na korzyść pacjentów. Wspomina m.in. o rozmaitych środkach znieczulających stosowanych obecnie przy zabiegach, profesjonalnym podejściu dentystów, a także szeregu innych udogodnień, z których można korzystać w dzisiejszych czasach. 

Czy warto przeczytać książkę o rozwoju stomatologii?

Zdecydowanie! Może wydawać się, że to pozycja jedynie dla dentystów, aczkolwiek napisana jest bardzo prostym i zrozumiałym językiem, dlatego jest dobrym wyborem dla tych, którzy wciąż boją się dentysty, a wszelkie zabiegi kojarzą im się z ogromnym bólem. Dodatkowo ta opowieść zawiera czarny humor, co sprawia, że czyta się ją niezwykle przyjemnie. Dzięki niej dowiesz się, jak od A do Z wyglądał rozwój stomatologii. Przeczytasz m.in. jakie jest najlepsze znieczulenie i czy wciąż stosuje się te metody sprzed wielu lat. I choć nie gwarantujemy, że ta książka wyleczy cię z dentofobii, to jednak dzięki niej na pewno docenisz wykształcenie dzisiejszych specjalistów, oferowane środki przeciwbólowe, czy chociażby sterylność gabinetów stomatologicznych, co przekona cię, że nie trzeba bać się dentysty!

Zobacz też:  Księgarnia techniczna - jakiego rodzaju poradniki w niej znajdziesz?

Gdy zatem leczenie stomatologiczne kojarzy ci się jedynie ze scenami z horroru, a myśl o odwiedzeniu dentysty wiąże się z zimnymi potami, to sięgnij po tę jedną z najciekawszych książek popularnonaukowych i przekonaj się, że obecnie wszystko wygląda zupełnie inaczej i co najważniejsze – możliwe jest komfortowe i bezbolesne leczenie zębów!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts