Milan Kundera – życie
Milan Kundera urodził się 1 kwietnia 1929 roku w Brnie. Był synem znanego pianisty i muzykologa Ludvika Kundery. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia z muzykologii i literatury na Uniwersytecie Karola w Pradze, ale ostatecznie przeniósł się na Wydział Filmowy Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotnie został wyrzucony z Czeskiej Partii Komunistycznej za „działania antypartyjne” – pierwszy raz w 1950 roku, a drugi dwadzieścia lat później.
Czech czy Francuz?
W 1975 roku Kundera wyemigrował do Francji, gdzie wyjechał na zaproszenie Uniwersytetu w Rennes. W 1979 roku komunistyczne władze Czechosłowacji pozbawiły pisarza czeskiego obywatelstwa. Dwa lata później mężczyzna otrzymał za to obywatelstwo francuskie. Kundera związał swoje życie z Francją, a od lat 90. nie zgadzał się na tłumaczenia swoich powieści na język czeski.
Czesi przywrócili Kunderze obywatelstwo w 2019 roku. Rok później podarował swoje prywatne archiwum Bibliotece Ziemi Morawskiej w Brnie, mieście, z którego pochodził.
Co wpłynęło na twórczość artysty?
Zadebiutował jako powieściopisarz w 1967 roku antykomunistyczną satyrą pod tytułem „Żart”, co spowodowało umieszczenie go na czarnej liście pisarzy. Doświadczenia, jakie zdobył za czasów komunistycznego totalitaryzmu i w wyniku tłumienia Praskiej Wiosny w 1968 roku, znalazły swoje odzwierciedlenie w dwóch powieściach z okresu emigracji – „Księdze śmiechu i zapomnienia” i „Nieznośnej lekkości bytu” (1984). To właśnie to ostatnie dzieło przyniosło Kunderze międzynarodową sławę.
Czym wyróżniał się Milan Kundera?
Jego twórczość, zwłaszcza od lat 80., była zdominowana przez refleksje filozoficzne, choć często odnosił się do życia intelektualistów czeskich po Praskiej Wiośnie. Ostatnią powieść w języku czeskim wydał w 1990 roku, a ostatnie dzieło – Święto nieistotności” – w 2014 roku. Zdobył wiele nagród literackich i państwowych na całym świecie i był uznawany za silnego kandydata do Literackiej Nagrody Nobla. Ciekawostką jest fakt, że w 1983 roku na cześć Kundery nazwano odkrytą przez czechosłowackich astronomów asteroidę – 7390 Kundera.
Śmierć Milana Kundery to wielka strata dla świata literatury. Mężczyzna zapisał się na kartach historii kultury jako jeden z najbardziej unikalnych i znaczących pisarzy, który zawsze kładł nacisk na swoją indywidualność.