Książki o górach – TOP 5 najlepszych tytułów. Sprawdź, czy znasz wszystkie!

Ewa Miko
Góry to fascynujące i niebezpieczne miejsca, które od wieków przyciągają ludzi. Znaleźć można tam piękne krajobrazy, ale także przerażające sytuacje i dramaty. Oto pięć książek, które pozwolą Ci zanurzyć się w świat górskich wypraw i poznają historie ludzi, którzy zdecydowali się na podbój szczytów.
Książki o górach
Ocena

5. “Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach”, autor: Harley Rustad

Ta książka opowiada historię amerykańskiego wspinacza, który zaginął w 2013 roku w górach Himalajów. Autor książki, dziennikarz Harley Rustad, dokładnie prześledził całe zdarzenie i przedstawił historię nie tylko zaginąłego, ale także innych wspinaczy, którzy próbowali mu pomóc. “Zagubiony w Dolinie Śmierci” to opowieść o wytrwałości, przyjaźni i ludzkiej determinacji. Więcej informacji na temat gór znajdziesz również tutaj: https://goryaktywnie.pl/.

4. “Wszystko za Everest”, autor: Jon Krakauer

Jon Krakauer to znany amerykański pisarz i dziennikarz, którego wiele książek poświęconych jest górom. “Wszystko za Everest” to jego pierwsza książka, która opowiada o dramacie, jaki miał miejsce na Mount Everest w 1996 roku. Krakauer, który sam uczestniczył w wyprawie, przedstawia tam historię wspinaczy, którzy zginęli na szczycie. To książka o marzeniach, poświęceniu i ostatecznej walce o życie.

3. “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, autorzy: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. To on jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Książka “Kukuczka” to opowieść o jego życiu, pasji, ale także tragedii, jaką była jego śmierć podczas próby zdobycia Lhotse w 1989 roku. Autorzy, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, dokładnie prześledzili jego karierę i opowiedzieli historię człowieka, który był w stanie spełnić swoje największe marzenia.

2. “Na jednej linie”, autor: Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych polskich himalaistek. W swojej karierze zdobyła osiem ośmiotysięczników i była pierwszą kobietą, która stanęła na Mount Everest. Książka “Na jednej linie” to opowieść o jej życiu, marzeniach, ale także o tym, jak trudno było kobietom w tamtych czasach przełamać barierę płci w męskim świecie himalaizmu. Rutkiewicz zginęła w 1992 roku podczas próby zdobycia Kanczendzongi, ale jej legenda i pasja do gór pozostają niezapomniane.

Zobacz też:  Książki fitness – Twój przewodnik po najlepszych publikacjach

1. “Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”, autor: Rafał Fronia

Książka “Anatomia góry” to opowieść o polskiej wyprawie, która w 2018 roku wspięła się na jeden z najtrudniejszych szczytów – K2. Autor, Rafał Fronia, który był uczestnikiem wyprawy, przedstawia historię nie tylko samej ekspedycji, ale także przybliża ludzi, którzy zdecydowali się na jej podjęcie. Książka opowiada o tym, jak trudno jest spełnić swoje marzenia, ale także o tym, że zawsze warto walczyć o to, co się kocha.

Podsumowanie

Pięć książek, które przedstawiliśmy, to tylko niewielka część tego, co oferuje literatura górska. Każda z tych pozycji to fascynująca opowieść o ludziach, którzy decydują się na podbój górskich szczytów, ale także o tym, jak trudno jest im się z tym zadaniem zmierzyć. Każda z tych książek to nie tylko opowieść o górach, ale także o ludziach, ich marzeniach i determinacji.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Podróż z książkami

Podróż z książkami – ile zabrać?

Decydując się na podróż, zastanawiamy się, ile rzeczy powinniśmy zabrać ze sobą, aby móc czerpać jak najwięcej z wycieczki. Dla wielu osób jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są książki. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy ich do celów edukacyjnych, czy po prostu chcemy się zrelaksować, należy dobrze rozważyć, ile książek zabrać na wyjazd.
Ewa Miko
Czytaj więcej