Czytanie książek w samochodzie – czy to na pewno dobry pomysł?

Ewa Miko
Czy czytanie książek w samochodzie to na pewno dobry pomysł? Jeśli myśli o tym kierowca, stanowczo odradzamy. Natomiast osoby, które zajmują miejsca pasażerów, mogą śmiało sięgnąć po ulubioną lekturę.
Czytanie książek w samochodzie
Ocena

Jeśli czytanie książek jest twoim hobby, na lekturę na pewno wykorzystujesz każdą wolną chwilę. Podczas podróży aż prosi się, by zagłębić w świat fantazji, odcinając od szarej rzeczywistości. Czy jednak czytanie książek w samochodzie jest dobrym pomysłem? Niektórzy stanowczo odradzają taką rozrywkę.

Czytanie podczas jazdy samochodem

Czytanie podczas jazdy samochodem nie powinno stanowić większego problemu. W końcu pasjonująca lektura świetnie umila czas. Jednak należy pamiętać, że na taką rozrywkę mogą pozwolić sobie tylko pasażerowie lub właściciele auta z systemem jazdy autonomicznej. Jednak nawet korzystanie z tak zaawansowanych technologii nie zwalnia kierowcy z zachowania czujności na drodze. Musi być w każdej chwili gotowy do wyłączenia funkcji autopilota i przejęcia kierownicy.

Brak skupienie i rozproszenie uwagi osoby, która prowadzi auto to bardzo częsta przyczyna wypadków oraz kolizji. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Właśnie przed skutkami takiej właśnie nieuwagi chroni ubezpieczenie OC samochodu.

Czytanie książek a choroba lokomocyjna

Czytanie książek w samochodzie wybierają zwykle pasażerowie, którzy chcą sobie urozmaicić dłuższą podróż. Książka papierowa albo w wersji elektronicznej skutecznie odwraca uwagę od dłużącego się czasu. Oczywiście pod warunkiem, że czytanie nie wywołuje choroby lokomocyjnej.

Z tego powodu wiele osób nie jest w stanie skończyć choćby strony, natomiast inni w ogóle nie odczuwają tak nieprzyjemnych skutków ubocznych. To bardzo powszechne zjawisko, a wywołują je sygnały, które do mózgu wysyłają oczy oraz ucho wewnętrzne. W normalnej sytuacji mózg odbiera jazdę samochodem jako ruch ciała. Natomiast, kiedy ktoś sięga po książkę i skupia swój wzrok na statycznej stronie, mózg otrzymuje sprzeczne dane. Z jednej strony wyczuwa bezruch (to sugerują oczy), a z drugiej, za sprawą receptorów równowagi, ruch.

Zobacz też:  Suplementacja - klucz do optymalnego zdrowia

Objawy choroby lokomocyjnej, którą wywołało czytanie

Choroba lokomocyjna jest niezwykle nieprzyjemna i ma szereg dokuczliwych objawów. Wśród nich są między innymi mdłości, nudności, zawroty głowy oraz nudności. W takiej sytuacji trudno mówić o skupieniu się na lekturze. Jak temu zaradzić? Najprostszym sposobem jest spojrzenie na krajobraz, co ma unormować bodźce, które docierają do mózgu.

Czy kierowca może czytać książkę?

Kiedy kierowca podróżuje sam, ma ograniczone możliwości. Nie każdy jest miłośnikiem radia, ale często decyduje się na ulubioną muzykę albo właśnie lekturę. Wcale nie jest do tego potrzebny autopilot, wystarczy przerzucić się na audiobooki. Słuchania audiobooków trzeba się jednak nauczyć. Zwłaszcza na początku mogą trochę rozpraszać uwagę, a w takich momentach łatwo o błąd kierowcy. Jednak nieprzewidziane sytuacje się zdarzają, więc by się przed nimi zabezpieczyć, odwiedź beesafe.pl. Tam dobierzesz najlepszą dla siebie polisę ubezpieczeniową.

Słuchasz audiobooków podczas jazdy? O tym pamiętaj

O czym warto pamiętać, jeśli w planie jest słuchanie audiobooka podczas jazdy? Na samym początku najlepiej wybrać mniej wymagającą lekturę, słuchowisko lub książkę, do której chce się wrócić. Jeżeli jest więcej aktorów i dialogów, słuchanie nie wymaga takiego skupienia. O czym jeszcze warto pamiętać?

Większość aplikacji przeznaczonych do słuchania audiobooków ma możliwość ustawienia przyspieszenia nagrania. W takim wypadku jeśli książkę czyta jeden lektor, można nadać mu więcej dynamizmu. Audiobooki raczej nie nadają się do miasta, gdzie na kierowców czeka wiele niespodziewanych sytuacji, ale świetnie sprawdzą się na przykład na autostradzie czy mniej uczęszczanej drodze.

Czytanie książek w samochodzie to zawsze dobry pomysł – pod warunkiem że nie pojawia się choroba lokomocyjna. Również kierowcy nie muszą rezygnować z ulubionej lektury, więc słuchając audiobooków, mogą umilać sobie czas podczas długiej, samotnej podróży.

Zobacz też:  Książka na łonie natury? Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo i komfort
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts