Domowa biblioteka – jak zaaranżować domową czytelnię?

Ewa Miko
biblioteka domowa
Ocena

Miłośnicy książek, którzy pochłaniają je praktycznie codziennie, traktując to jako pasję, ale również sposób na relaksujące spędzenie wolnego czasu i alternatywne do oglądania telewizji, posiadają zwykle pokaźną kolekcję pozycji przeczytanych i tych czekających w kolejce do przeczytania. Marzeniem każdego mola książkowego jest stworzenie swojej własnej biblioteczki, czy to jako wielkiej półki na książki, czy nawet osobnego pomieszczenia specjalnie  przystosowanego do czytania. Podpowiadamy jak zaaranżować domową bibliotekę, tak by każdy w swoim mieszkaniu znalazł na nią miejsce.

Domowa biblioteczka, pomysły na miejsce na książki

Domowa biblioteczka jest marzeniem każdego mola książkowego. Każdy posiadacz dużej ilości pozycji książkowych chciałby mieć miejsce na ich przechowywanie tak, by mógł łatwo wybrać ulubioną pozycję książkową i by dobrze współgrało to z wnętrzem. Jednym z najważniejszych elementów domowej biblioteczki jest półka, na której trzymać będziemy nasze pozycje. Zwykle jest ona robiona na zamówienie lub są to gotowe półki na książki w formie zabudowującej całą ścianę, lub jej sporą część. Najlepiej półki takie pasują do wnęk w ścianach, nie zabierają wtedy miejsca. Półki na książki mogą być również pojedyncze, robione samemu.   Nie muszą być rozmieszczone symetrycznie i równo, tylko np. według oryginalnego projektu tak by układały się w spiralę, formę X lub cokolwiek przyjdzie nam do głowy.

Domowa czytelnia budżetowo

Jeśli nie mamy pieniędzy na zakup gotowych półek lub takich robionych specjalnie na wymiar, to nie wszystko stracone. Możemy wtedy sami wymierzyć ścianę lub ściany, które chcemy zagospodarować na biblioteczkę i zaprojektować ilość półek. W markecie budowlanym możemy wybrać dowolne drewno lub nawet modne i tanie płyty OSB, które zostaną nam przycięte na wymiar. Posiadając wiertarkę i dokupując kilka elementów, by przytwierdzić półki, możemy wszystko wykonać tanim kosztem. Czasem kupno używanej szafki lub półek na książki wyjdzie nam jeszcze taniej.

Zobacz też:  Książki o rowerach – przegląd pozycji

Modnym rozwiązanie są również drewniane skrzynki na warzywa ustawione jedna na drugiej, jako półki na książki, które nadadzą wnętrzu stylu Boho.

Aranżacje pomieszczenie na domową czytelnię

Domowa biblioteczka to nie tylko półki na pokaźną kolekcję książek to również aranżacja reszty pomieszczenia lub jego elementów tak, by sprzyjały wygodnemu czytaniu i relaksowi. Posiadając dodatkowe pomieszczenie, z którego możemy wydzielić domową bibliotekę, jesteśmy w świetnej sytuacji i możemy zaaranżować je dowolnie. Najczęściej jednak domowa biblioteczka znajduje się w części salonu. W obydwu wypadkach warto zainwestować w wygodny fotel lub kanapę, tak byśmy mogli przyjąć relaksującą nas pozycję w czasie lektury. Przyda się również stolik, na którym postawić można herbatę lub kawę mrożoną i książkę.

Ważne by oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne, sprzyjało czytaniu, gdyż złe światło niszczyć będzie wzrok. Przygotujmy sobie specjalną lampkę do czytania, która emitować będzie ciepłe, kojące światło na tyle mocne, byśmy widzieli dobrze naszą książkę będą w dowolnej pozycji.

Ciekawym elementem domowej biblioteczki może być siedzisko stworzone przy oknie, na którym położymy materac i wygodne poduszki. Będzie można przy nim czytać przy świetle naturalnym, jednocześnie mając nastrojowe i modne miejsce w pomieszczeniu do relaksu, w którego czasie obserwować możemy co dzieje się na dworze.

Ściany w domowej czytelni powinny być jasne i przyjemne dla oczu. Wystrój domowej biblioteczki podkreślić mogą rośliny, gdyż kolor zielony uspakaja.

Kupno mieszkania, płatności i transze przy umowie deweloperskiej

Kupując mieszkanie, w którym chcemy zaaranżować przestrzeń na nasze specjalne zainteresowania takie jak domowa biblioteczka,  pokój do ćwiczeń czy do gamingu, musimy dokładnie sprawdzić nieruchomość przed zakupem, by potem nie okazało się, że mamy do zrobienia remont. Może zdarzyć się, że  ściany będą tak cienkie, ze w czytaniu przeszkadzać nam będą rozmowy sąsiadów, lub to oni narzekać będą na nasze gry komputerowe. Aby temu zapobiec, warto zatrudnić specjalistę firmy Pewny Lokal. Prawnicy pomogą w podpisaniu umowy deweloperskiej korzystnej dla nas, a inżynierowie sprawdzą dokładnie jakość wykonania w trakcie odbioru mieszkania od dewelopera. Kupując mieszkanie od dewelopera, musimy również rozważyć różne możliwości finansowania inwestycji deweloperskiej i płatności za mieszkanie, jak i transze. Dzięki nowo wprowadzonej ustawie deweloperskiej mamy do czynienia z lepszą ochroną klienta dzięki środkom ochrony nabywcy. Jednym ze środków ochrony jest rachunek powierniczy, ale może on występować w różnych wariantach np. z gwarancją bezpieczeństwa czy gwarancją bankową. Brzmi to skomplikowanie?

Zobacz też:  Najlepsze książki o górach – jakie książki górskie warto przeczytać?

Sprawdź, jakie są możliwe rodzaje płatności, transz i spłat w przypadku umowy deweloperskiej: https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-platnosci-i-transze

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts