Książki medyczne — czy to przeżytek?

Ewa Miko
Wydawać by się mogło, że w erze Internetu i powszechnego dostępu do specjalistycznej wiedzy, książki medyczne stanowią relikt przeszłości. Okazuje się jednak, że to przekonanie z wielu powodów jest błędne.
książki medyczne
Ocena

Książki medyczne a wiedza zawarta w Internecie

Chociaż wydawnictwa medyczne oczekują zwykle za swoje produkty wysokich cen, minie jeszcze wiele lat, zanim będą mogły zostać całkowicie zastąpione przez Internet. Podstawowym problemem przy korzystaniu z internetowych źródeł jest trudność w weryfikacji autora. Różne artykuły często nie są przez nikogo sprawdzane i mogą zawierać podstawowe błędy. Ludzie odpowiadający za te teksty mogą celowo szokować i naginać informacje, aby uzyskać lepsze wyniki wyświetleń i rozgłos.

Zweryfikowane informacje i porady medyczne znajdziesz również na portalu Ratownik Medyczny.

Odwrotnie jest przy książkach medycznych. Są one recenzowane przez ekspertów, a czołowe wydawnictwa publikują tylko profesjonalne prace. Kolejnym problemem przy pozyskiwaniu wiedzy medycznej z pomocą Internetu może się okazać konieczność wykorzystania wielu źródeł, na przykład artykułów naukowych, wytycznych, czy najnowszych wyników badań.

Niektóre z nich są trudno dostępne, czy niedostępne w języku polskim. Internaucie brakuje fachowej wiedzy do zinterpretowania poszczególnych artykułów i połączenia ich w logiczną całość. Podręczniki medyczne natomiast oferują skondensowaną wiedzę, podawaną w spójny sposób. Ich autorzy są w stanie wyciągnąć z surowych danych konkretne wnioski i przedstawić je w przystępny sposób.

Jak zweryfikować książkę medyczną?

Nawet w świecie specjalistycznej literatury mogą pojawić się książki, które będą rozpowszechniały nieprawdziwe informacje, czy będą wręcz szkodliwe dla czytelnika. Głównym czynnikiem, jakim należy kierować się przy doborze podręczników medycznych jest oficyna wydawnicza.

Na polskim rynku znajduje się wiele wydawnictw, które specjalizują się w publikowaniu literatury medycznej. Mają one długoletnie doświadczenie w tym temacie i współpracują z uznanymi specjalistami. Innym, równie wartościowym sposobem weryfikowania jakości książek medycznych jest sprawdzenie nazwiska autora lub redaktora naukowego (w przypadku, kiedy autorów jest wielu). Warto przyjrzeć się ich dorobkowi naukowemu i zawodowemu. Jeśli są uznanymi specjalistami w swojej dziedzinie, ich teksty z pewnością były już publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych.

Zobacz też:  Najlepsze książki o wikingach – poznaj dzieje wojowników z północy, czyli co musisz koniecznie przeczytać!

Dla bezpieczeństwa można także zweryfikować recenzentów, których opinie znajdują się zwykle w książce. Wiarygodna literatura naukowa jest rzetelnie sprawdzana przez specjalistów i redaktora naukowego, których nazwiska powinny się w niej znaleźć. Przestrzegając tych wytycznych można uniknąć natrafienia na książkę szarlatana i poruszać się w obszarze sprawdzonej, zweryfikowanej wiedzy opartej na faktach.

Skąd biorą się wysokie ceny książek medycznych?

Wysokie ceny na medycznym rynku wydawniczym mogą zszokować wielu klientów. Jest to jednak uzasadnione i wynika z wysokiej jakości tych publikacji. Książki medyczne są często pisane przez wielu autorów, tak, aby każdy mógł się zajmować dziedziną, w której jest specjalistą. Nie dość, że trzeba opłacić każdego z nich, to trzeba też przeznaczyć większe pieniądze dla redaktora, który zajmuje się spójnością i poprawnością całości.

Publikacje specjalistyczne muszą także zostać dokładnie zweryfikowane przez kilku recenzentów, za których pracę także należy zapłacić. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że książki medyczne muszą zostać wydane na wysokiej jakości papierze. Jest tak ze względu na to, że zawierają ilustracje, zdjęcia i schematy. Powinny one być jak najdokładniejsze i czytelne. Finalna cena nie zawsze jest zadowalająca dla klienta, ale otrzymuje za nią jak najwyższą jakość.

Mimo upływu lat książki medyczne nadal są wartościowym źródłem specjalistycznej wiedzy. Chociaż nie są tanie i należy je odpowiednio zweryfikować, warto z nich korzystać.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts