Książki o ptakach, czyli jak podejść do obserwacji ptaków? Atlasy, poradniki, opowieści

Ewa Miko
Obserwowanie ptaków to hobby, które staje się coraz bardziej popularne. Birdwatching pozwala się odprężyć, pogłębić wiedzę na temat życia ptaków. Jak rozpocząć przygodę? Poznaj książki o ptakach, które pomogą przygotować się do obserwacji!
książki o ptakach
Ocena

Ptaki to wdzięczne obiekty obserwacji. Można je spotkać praktycznie wszędzie – w miastach, na wsiach, w parkach, lasach, na łąkach i polach. Budzą śpiewem, przylatują do przygotowanych na zimę karmników. Miłośnicy porannego świergotu lubią często zgłębiać wiedzę na temat wyglądu, życia, zwyczajów tych zwierząt. Prawdziwą sztuką jest ich rozpoznawanie na podstawie wydawanych dźwięków. W wędrówce po tym niezwykłym świecie pomoże odpowiednia lektura. Dostępne są książki opisujące poszczególne gatunki, ale także dłuższe opowieści pokazujące, jak niezwykłymi stworzeniami są nasi latający przyjaciele. Po jakie pozycie warto sięgnąć?

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z

Pasjonata ptaków – Noah Strycker

Rzecz o ptakach to pozycja napisana przez pasjonatę, który zasłynął z miłości do ptaków i swojego hobby, jakim jest ich obserwacja. W ciągu zaledwie jednego roku udało mu się zaobserwować 6042 gatunki. W swojej książce dzieli się z czytelnikiem wiedzą i spostrzeżeniami. Mówi o zwyczajach i niesamowitych zdolnościach tych zwierząt. Pokazuje ich niezwykłość i podobieństwo do ludzi. To pozycja, która może być dobrym punktem wyjścia do nowego hobby.

Menażeria – seria dla miłośników ptaków

Menażeria to seria książek, które w sposób dowcipny, wzruszający, a czasem poważny prezentują świat ptaków. Po jakie pozycje warto sięgnąć?

 • Stanisław Łubieński Dwanaście srok za ogon – to zbiór esejów zawierających ciekawe anegdoty, porządna dawka wiedzy i ogromne poczucie humoru;
 • Bernd Heinrich Umysł kruka – to pozycja, która za cel stawia sobie przybliżenie czytelnikowi tego niezwykłego, inteligentnego gatunku;
 • Helen MacDonald J jak jastrząb – to opowieść będąca mieszanką autobiografii, powieści i książki popularnonaukowej opisująca przygodę z tresurą jastrzębia;
 • Paweł Pstrokoński Wszystkie okna dla oknówek – książka opowiadająca historię ptaków z sąsiedztwa, ich życia, które wygląda podobnie jak ludzkie.
Zobacz też:  Domowa biblioteka - jak zaaranżować domową czytelnię?

Książki dla małych ornitologów

Ptaki potrafią zaciekawić nie tylko dorosłych. Wspólne spacery i obserwacje z dzieckiem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i pogłębianie wiedzy o przyrodzie. Wśród książek o ptakach dla dzieci na szczególną uwagę zasługuje pozycja Andrzeja Kruszewicza O ptakach. Książka dla całej rodziny. To nie tylko fascynujące opowieści, ale również piękne zdjęcia wykonane przez najlepszych fotografów. Aby zapoznać dziecko z ptakami Polski, warto sięgnąć po poniższe pozycje:

 • Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak Mały atlas ptaków – książka wzbogacona jest o obrazki, szkice i mnóstwo ciekawostek;
 • Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel Inwentarz ptaków – znajdziesz tu szczegółowo rozrysowane modele aż 76 gatunków ptaków z różnych stron świata, dowiesz się, jak wyglądają, jakie odgłosy wydają;
 • Anne Crausaz 52 tygodnie – książka podzielona została na pory roku i tygodnie; pozycja wzbogacona jest o duże kolorowe obrazki, które polubią zwłaszcza najmłodsi czytelnicy;
 • Zommer Yuval Wielka księga ptaków – barwna, pełna ciekawych informacji i szczegółów opowieść o ptakach.

Książki o ptakach – pozycje dla profesjonalistów i amatorów

Wśród książek, po które warto sięgnąć, swoje miejsce mają również bardziej profesjonalne pozycje, w których autorzy przedstawiają wyniki najnowszych badań z dziedziny ornitologii. Jedną z nich jest Geniusz ptaków Jennifer Ackerman. Autorka pochyla się nad mechanizmem działania ptasiego mózgu, zdolnościami, zachowaniami, pamięcią, reakcjami na różne bodźce. Książka trafiła na listę bestsellerów New York Times. Na uwagę zasługują również:

 • Jim Robbins Zadziwiający świat ptaków;
 • Lars Snensson Ptaki. Przewodnik Collinsa;
 • Sy Montgomery Ptakologia;
 • Leigh Salvez Rzecz o sowach;
 • Tomasz Kłosowski Pojedynek z ptakami. Warsztat i przygody fotografów przyrody;
 • Thor Hanson Pióra. Ewolucja cudu natury.

Jak znaleźć idealną książkę dla siebie?

Bogactwo i różnorodność książek opisujących ptasie życie, zwyczaje, zachowania może przyprawić o zawrót głowy. Nie wiesz, którą pozycję wybrać? Wszystko zależy od tego, czy jesteś poczatkującym amatorem, czy może masz już za sobą pewne doświadczenia. A może chcesz wraz z pociechą wyruszyć na wędrówkę z aparatem i lornetką? Określ swoje wymagania i sięgnij po odpowiednia lekturę. Możesz czytać anegdoty, przeglądać ilustracje, uczyć się rozpoznawać gatunki po wydawanych odgłosach, a nawet piórach.

Zobacz też:  Książki o zarabianiu pieniędzy - TOP 5 tytułów, które pomogą się zainspirować

Na księgarnianych półkach stoją książki o ptakach, dzięki którym zdobędziesz wiedzę na ich temat, a jednocześnie miło spędzisz czas. Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts