Anegdoty – fascynujące opowiastki z zaskakującą puentą. Poznaj wspaniałe skarbnice anegdot

Ewa Miko
Anegdoty to krótkie opowieści, które pojawiają się zarówno w literaturze, jak i w codziennym życiu. Sprawdź, czym cechuje się ten gatunek i gdzie szukać najciekawszych anegdot.
anegdoty
Ocena

Opowiadamy je każdego dnia. Lubimy ich słuchać bardziej niż zwykłych historii czy kawałów. Pisze je samo życie, które obfituje w dziwne, szalone i zaskakujące zdarzenia. Jeśli potrafisz spojrzeć na swój los z poczuciem humoru i masz talent do snucia opowieści – bardzo możliwe, że jesteś mistrzem anegdot!

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z

Anegdota jako forma literacka

Anegdoty pojawiały się już w czasach starożytnych. Słownik terminów literackich podaje, że za pierwsze tego typu podania uznaje się skandaliczne opowieści o życiu cesarza Justyniana. Nie były one przeznaczone do publikacji, w związku z czym nazwę tę tłumaczono jako „to, co nie jest wydane”. Od XVII wieku termin stosowano wymiennie z „pogłoską” i „plotką”. Dziś anegdotę opisuje się jako krótkie opowiadanie o humorystycznym zabarwieniu, którego finałem jest niespodziewana puenta.

Treść anegdot to zazwyczaj podkoloryzowana prawda, która w tekstach publikowanych dotyczy na ogół wydarzeń z życia znanych postaci historycznych lub sławnych osób. Zdarzają się także anegdoty zmyślone, szczególnie kiedy pojawiają się one jako historie opowiadane przez bohaterów powieści czy komików na scenie. Celem anegdoty jest jednak zawsze zachowanie pozorów autentyczności.

Anegdota to nie dowcip – czym się różnią?

Należy być człowiekiem dowcipnym, by umieć opowiadać zajmujące i zabawne anegdoty. Niemniej, różnią się one od kawałów i żartów. Przede wszystkim dlatego, że opowiada się je zwykle jako zdarzenia, które wydarzyły się naprawdę. Ponadto, wbrew współczesnym definicjom, anegdoty nie zawsze muszą być zabawne. Ich celem często jest rozbawienie odbiorców, jednak mogą służyć też ożywieniu i zszokowaniu słuchaczy. Cel ten osiąga się poprzez opowiadanie anegdot przerażających, ohydnych lub przygnębiających.

Zobacz też:  Andrzej Bursa – „poeta wyklęty”, buntownik i twórca literacki

Najciekawsze książki z anegdotami

Anegdoty w literaturze zazwyczaj pojawiają się jako części większych utworów literackich – w powieściach epistolarnych, biografiach, wspomnieniach bądź kazaniach. Istnieją jednak autorzy, których książki to po prostu zbiory zabawnych, ekspresyjnych bądź skłaniających do refleksji historyjek. Ich bohaterami są najczęściej postaci historyczne lub ludzie znani z pierwszych stron gazet. Jeśli szukasz właśnie takich zbiorów anegdot, poniżej znajdziesz listę interesujących pozycji, z których większość jest obecnie dostępna w księgarniach:

  • „Anegdoty” – Lidia Stanisławska, wyd. Prószyński i S-ka;
  • „Anegdoty z czterech stron świata” – Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch, Wydawnictwo Mg;
  • „Gwiazdy w anegdocie”, Lidia Stanisławska, wyd. Europa;
  • „Najlepsze anegdoty o sławnych ludziach” – Przemysław Słowiński, wyd. Videograf;
  • „Nasreddin Hodża. Wybrane anegdoty” – opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Akademickie Dialog;
  • „Obyś żył w ciekawych czasach: fakty, wydarzenia, anegdoty” – Maria Jarosz, wyd. Oficyna Naukowa;
  • „Polska w anegdotach” – Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch, Wydawnictwo Mg.

Lubisz czytać o literaturze? Szukasz informacji na temat ciekawych książek i różnych gatunków literackich? W takim razie sprawdź też nasze pozostałe artykuły z opisami różnorodnych utworów oraz z zestawieniami wartych przeczytania powieści.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts