Czy podczas L4 mogę iść do parku i czytać książkę?

Ewa Miko
Masz zwolnienie lekarskie, kilka dni do własnej dyspozycji i zastanawiasz się, jak wykorzystać wolny czas? Odpowiadamy, czy podczas L4 można iść do parku czytać książkę. Sprawdź, na co możesz sobie pozwolić.
l4 a czytanie książki w parku
Ocena

Czy podczas L4 można iść do parku, żeby poczytać książkę? Nad tym pytaniem na pewno zastanawiają się osoby, które czują się na tyle dobrze, że na zwolnieniu lekarskim chciałyby wyjść z domu. Potrzeba opuszczenia czterech ścian jest największa przede wszystkim latem, gdy piękna pogoda zachęca do poszukania azylu blisko natury. Jednak czy jest zgodne z prawem?

Zwolnienie lekarskie – kiedy można je otrzymać?

Zwolnienie lekarskie można otrzymać wtedy, kiedy pracownik czuje się na tyle źle, że nie jest w stanie wykonywać obowiązków zawodowych. Wtedy udaje się do lekarza, który orzeka, czy w tym konkretnym przypadku L4 jest zasadne i wystawia e-zwolnienie lekarskie. Dzięki konsultacjom online da się je uzyskać właściwie o dowolnej porze.

Własna choroba nie jest jedynym powodem, kiedy przyznawane jest zwolnienie lekarskie. Można je wziąć wtedy, kiedy zachoruje dziecko bądź inny bliski członek rodziny (np. małżonek albo rodzic) i nie ma nikogo, kto były w stanie zapewnić im opiekę – wypowiada się ekspert. Jednak nawet w takich przypadkach, kiedy pracownik na L4 sam nie choruje, nie może korzystać ze zwolnienia tak, jak mu to odpowiada. Zabronione jest:

  • wykorzystanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego założeniem;
  • wykonywanie pracy zarobkowej w czasie, kiedy została orzeczona niezdolność do wywiązywania się z obowiązków zawodowych.

Co można robić podczas L4?

O tym, co można robić podczas L4, również decyduje lekarz. Na wystawianym przez siebie zwolnieniu zamieszcza bowiem kody liczbowe. Kod 1 stanowi zalecenie leżenia, natomiast kod 2 oznacza, że chory może się przemieszczać. W pierwszym przypadku chory powinien pozostawać w domu, choć między innymi konieczność wykupienia lekarstw czy wizyta kontrolna u lekarza mogą stanowić usprawiedliwienie absencji. Jeśli na zwolnieniu znalazł się kod 2, oznacza to, że pacjent może wychodzić z domu w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (np. zakupy spożywcze, krótki spacer, wizyta u lekarza czy rehabilitacja).

Zobacz też:  TOP 5 książek o odchudzaniu - po jakie pozycje warto sięgnąć?

Bezwzględnie należy się natomiast powstrzymać przed czynnościami, które mogą zaszkodzić prawidłowej rekonwalescencji. Nie mówimy tylko o pracy zarobkowej, ale także remontach, pracy wokół domu czy wyjazdach rekreacyjnych niezaleconych przez lekarza. Może to być powodem przykrych konsekwencji.

Wyjście do parku, by czytać książkę a L4

Są takie dolegliwości, które nie wymuszają nieustannego przebywania w czterech ścianach. Pacjent może bowiem otrzymać L4 na depresję od lekarza rodzinnego. W tym przypadku chorzy, oprócz korzystania ze wsparcia psychologicznego, powinni starać się wychodzić z domu. Nawet krótkie wyjście do parku z książką może okazać się ważne w powrocie do zdrowia.

Najlepiej jednak kierować się typem choroby i zaleceniami lekarza. W przypadku, kiedy ma się tzw. zwolnienie chodzące, korzystanie z niego według własnego uznania nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli przebywanie poza domem potencjalnie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, przyjemność czytania książki w parku radzimy odłożyć na czas, kiedy L4 przestanie obowiązywać.

Wykorzystanie L4 niezgodnie z przeznaczeniem – konsekwencje

Jak ZUS albo pracodawca dowiedzą się, że zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem? Przedstawiciele instytucji mają prawo przeprowadzić kontrolę osób przebywających na L4. Jeśli nie zastaną ich w miejscu, w którym powinny się znajdować, będą musiały przedstawić wiarygodne usprawiedliwienie. Taką kontrolę może przeprowadzić również przełożony, ale tylko w firmie, która do ubezpieczenia chorobowego zgłosiła więcej niż 20 osób. Z kolei mniejsze przedsiębiorstwa występują o jej przeprowadzenie do odpowiedniego oddziału ZUS.

Co może się stać, jeżeli wypadnie niepomyślnie dla chorego? Traci on prawo do zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego. Może także mieć nieprzyjemności w pracy – w skrajnych przypadkach skutkuje to zwolnieniem dyscyplinarnym.

Czytanie książki w parku podczas L4 – podsumowanie

Czytanie książki w parku podczas L4 może nie być dobrym pomysłem. Zwolnienie lekarskie należy wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem – na rekonwalescencję. Jeśli lektura na łonie natury nie stanowi koniecznej czynności dla odzyskania zdrowia, warto odłożyć ją na bardziej sprzyjający moment.

Zobacz też:  Książki o konopiach, które warto przeczytać
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
księga gości weselnych

Księga gości weselnych. Jak wygląda?

Księga gości weselnych wydaje się niezbędnym elementem każdego wesela. Jest to pamiątka, do której Para Młoda będzie mogła wracać po latach, by przypominać sobie wspaniale spędzone chwile. Ale kto powiedział, że księga musi przypominać książkę?
Ewa Miko
Czytaj więcej