Kronika – wyjątkowe dzieło z zakresu historii

Paulina Kucharska
Nie wiesz, czym dokładnie jest kronika? Wiele razy spotkałeś się z tym pojęciem, ale nie do końca wiedziałeś, czego ono dotyczy? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśnimy, czym jest ten gatunek literacki.
kronika
Ocena

Czym jest kronika?

 • Kronika to dzieło historiograficzne, które przedstawia dzieje w sposób chronologiczny.
 • Kronika może dotyczyć różnych wydarzeń, na przykład historii ludu lub narodu, czy też jakiejś instytucji.
 • Pierwszą kroniką opisującą historie dziejów Polski jest Kronika Galla Anonima.

  Kronika – czym się charakteryzuje?

  Słowo kronika pochodzi z greki. Oznacza ono chronologicznie przedstawienie ważnych przeszłych lub współczesnych dziejów. Jest to gatunek prozy historiograficznej, który szczególną rolę zyskał w średniowieczu, kiedy to kroniki stały się jedną z głównych form historycznego piśmiennictwa (obok roczników, pieśni o czynach). Łączą one wiedzę historyczną z fikcją literacką, ale i z tendencjami politycznymi, moralizatorskimi czy panegirycznymi. Cechą charakterystyczną kronik jest rozbudowana forma narracyjna. Te dzieła nie zawierają analizy wydarzeń, czasem jednak pojawiają się komentarze autora.

  Jakich wydarzeń dotyczy kronika?

  Kronika wyróżnia się tym, że obejmuje szeroki zakres tematyczny. Opisywane dzieje mogą dotyczyć między innymi: historii państwa, świata, regionów, ale i życia organizacji, instytucji. W tym gatunku nie ma ograniczeń tematycznych. Najważniejsze jest to, żeby opisywać dzieje według ich kolejności, czyli jak następowały one po sobie w czasie. Ich zapis może odbywać się na bieżąco, ale nie musi. Autor może je opisywać w miarę ich rozwoju, ale i w późniejszym czasie. Warto tutaj dodać, że kroniki zalicza się do utworów epickich, ponieważ często łączą one ze sobą cechy legendy, powieści, baśni.

  Kronika Gall Anonima – historia dziejów Polski

  Kronika Galla Anonima zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, ponieważ była ona pierwszą próbą opisania jej dziejów. Została ona spisana przez nieznanego mnicha z Francji – Galla Anonima. Jej treść obejmuje dzieje rodu Piastów od legendarnych czasów po czasy Bolesława II Krzywoustego. Jest to dzieło skupiające się na rządach tego władcy oraz rządach Bolesława Chrobrego. Warto zapoznać się z Kroniką Galla Anonima, ponieważ daje ona możliwość zgłębienia historii dziejów Polski.

  Zobacz też:  Biografia – wszystko, co musisz wiedzieć na jej temat. Czym różni się od autobiografii?

  Kronika jest wyjątkowym dziełem opowiadającym o wydarzeniach przeszłych, ale i współczesnych. Wyróżnia się zróżnicowaną formą dziejopisarką i obejmuje bardzo szeroki zakres tematyczny. Dotyczy ona między innymi historii świata, narodów, regionów, ludów czy też władców.

  Total
  0
  Shares
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Related Posts