Kuplet – co to jest? Sprawdź znaczenie tego słowa!

Ewa Miko
Wiele razy spotkałeś się ze słowem kuplet, ale nie jesteś pewien, co ono dokładnie oznacza? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego pojęcia!
kuplet
Ocena

Czym jest kuplet?

  • Kuplet jest dwuwierszem o charakterze pieśniowo-tanecznym.
  • Charakteryzuje się prostotą i jasnością przekazu.
  • Najważniejszą zaletą kupletu jest to, że jest on łatwy do zapamiętania.

Słowo kuplet – tłumaczenie definicji

Kuplet jest to dwuwiersz, który występuje w poezji średniowiecznej, ale i współczesnej. Jest to pojęcie z dziedziny teatru i literatury o charakterze pieśniowo-tanecznym. Kupletem można nazywać również kabaretową piosenkę satyryczną, która dotyczy aktualnych tematów obyczajowych czy też społeczno-politycznych. Bywa on wpleciony w większą całość, gdzie występuje jako zwrotka dowcipnej lub satyrycznej piosenki. Jest to element formy ronda muzycznego, w którym rozdziela on dwa refreny. Natomiast w teatrze stosowany on był często jako część interaktywna między publicznością a aktorem.

Kuplet – cechy charakterystyczne gatunku

Do najważniejszych cech charakterystycznych kupletu zalicza się między innymi:

  • prostotę (ma on krótką, prostą i przystępną formę, dzięki czemu łatwo go zapamiętać);
  • używanie rymów (zazwyczaj stosowane są w nim rymy – parzyste lub krzyżowe);
  • interaktywność (wykorzystywany jest do nawiązania kontaktu z publicznością/odbiorcami);
  • jasność przekazu (zazwyczaj charakteryzuje się jasnym przekazem, często w postaci puenty).

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że kuplet może dotyczyć jakiegoś nowego wątku, który chce się wprowadzić do utworu, aby podkreślić jakąś myśl lub nastrój.

Jakie wyróżnia się zalety kupletu?

Jedną z podstawowych zalet kupletu jest oczywiście to, że jest on łatwy do zapamiętania. Jednak to nie wszystko. Na uwagę z pewnością zasługuje również to, że może on być wykorzystywany w przeróżnych gatunkach muzycznych i literackich, na przykład w komediach, ale i operach czy dramatach. Niewątpliwą zaletą jest także to, że jego przekaz jest zwięzły i konkretny, co sprawia, że jest on bardziej przystępny dla swoich odbiorców, co również odgrywa dużą rolę w kontekście musicali, operetek i sztuk teatralnych. Kuplet zazwyczaj ma charakter satyryczny lub humorystyczny.

Zobacz też:  Libretto – ważny element opery. Poznaj jego zalety i wady!

Jakie wyróżnia się wady kupletu?

Do wad kupletu można zaliczyć:

  • brak rozbudowanej narracji (co może być utrudnieniem w przypadku dłuższych utworów literackich);
  • ograniczona długość (czasami ciężko jest zawrzeć w nich pełną myśl);
  • brak złożoności emocjonalnej (przez prosty przekaz czasem trudno jest przekazać jakieś emocje, przez co może on też się wydawać mało ambitny).

Wadą kupletu może być także to, że jest on mało elastyczny. Przestrzegany on jest zwykle w określony sposób, przez co często ogranicza twórczość artysty i utrudnia mu eksperymentowanie z formą.

Przykłady użycia kupletu

Przykłady kupletu można znaleźć między innymi w:

  • wierszu Cypriana Kamila Norwida „Bema pamięci żałobny rapsod” – odwołuje się on do nieśmiertelności idei polskiego narodu;
  • musicalu Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II „The Sound of Music” – informuje o ulubionych rzeczach głównej bohaterki, które pomagają jej w trudnych chwilach;
  • operetce Johanna Straussa Jr. „Zemsta nietoperza” – opowiada o kobiecie udającej arystokratkę przed swoim szefem.

Kuplet jest krótkim dwuwierszem o prostej formie i strukturze, dzięki czemu szybko przyciąga uwagę odbiorców. Jednak czasem nadużywany, co prowadzi do tego, że staje się on mało interesujący i przede wszystkim schematyczny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts