Książka czy Audiobook – co będzie lepszym wyborem?

Ewa Miko
Dylemat co lepsze, książka czy audiobook, wydaje się dość indywidualnym wyborem. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które uczynią go znacznie łatwiejszym.
książka czy audiobook
Ocena

Tradycja kontra nowoczesność

Zapewne większość z nas stanęła przed dylematem co wybrać: książkę czy audiobook. Rynek e-booków, jak i audiobooków rozwija się bardzo szybko. Natomiast tradycyjne formy takie jak książka w papierowej wersji to klasyka, która wydaje się nigdy nie znudzić. Audiobooki konkurują z tradycyjną książką, ale są to na tyle różne formy dla czytelnika, że można dowolnie wybierać między nimi, wybór uzależniając od aktualnej potrzeby. Książki nigdy nie wyjdą z mody, mogą być tylko mniej wygodne w użytkowaniu.

Wybór dostosuj do okazji i do charakteru

Inaczej będzie wybierała osoba, która ma dużo czasu wolnego i żyje dość spokojnie, lub wręcz musi mieć czas na czytanie ze względu na charakter pracy, którą wykonuje. Co innego oczekują osoby, które dużo czasu spędzają w korkach jako kierowcy i nie mają wolnych rąk, a chcą spożytkować wolny czas inaczej niż słuchaniem przebojów czy wiadomości w radiu. Innymi słowy, chcą mieć wpływ na to, czego słuchają. Z kolei osoba, która dużo czasu spędza na czynnościach typu gotowanie czy pranie, nie ma wolnych rąk, aby czytać książkę. Może za to z powodzeniem słuchać audiobooka. Podobnie mamy zajmujące się małymi dziećmi, które często karmią i również nie mają takiej wygody, aby trzymać książkę w ręku. Osoby przyzwyczajone do klasyki pewnie chętniej sięgną po książkę w formie papierowej, bo to dla nich symbol prawdziwej lektury.

Żyjemy szybko i wybieramy wygodniejsze rozwiązania

Uprawianie sportu, dużo czasu spędzanego na dojazdach i dużo obowiązków domowych, to właściwie codzienność sporej części osób. Szybkie tempo życia narzuca nam rozwiązania nowoczesne i dostosowanego do naszego trybu życia. Takim rozwiązaniem będzie właśnie wygodne słuchanie audiobooków. Ta opcja będzie również idealna dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, a chciałyby mieć namiastkę książki. Z reguły dzieci to wdzięczni odbiorcy audiobooków, którzy chłoną każde słowo z uwagą. Na przykład Akademia Pana Kleksa, audiobook z pewnością zachwyci niejednego chłopca i dziewczynkę. Klasyka wśród bajek dla dzieci w wersji audio porwie małego słuchacza dzięki wspaniałemu głosowi Piotra Fronczewskiego. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Zobacz też:  Gdzie oddać stare książki? Znajdź dla nich nowy dom!

A może decydują względy praktyczne?

Nie da się ukryć, że forma przechowywania audiobooków jest znacznie bardziej praktyczna i ekologiczna. Audiobook mamy po prostu w bibliotece w telefonie i nie musimy martwić się o to, gdzie schowamy książkę lub czy jej nie zgubimy. Podobnie jest w domu, gdzie liczy się czasem każdy kawałek wolnego miejsca, a książki potrafią go zabrać naprawdę dużo. Nie wspominając o kwestiach ekologii w przypadku książek, gdzie taka makulatura leży u nas w domach latami, a my nie chcemy lub nie potrafimy się jej pozbyć. Przeciwnie do audiobooków, które przechowujemy najczęściej w chmurze i mamy je dostępne po prostu w naszym telefonie, kiedy tylko potrzebujemy. Opcja idealna na wakacje i mobilna poza domem. 

Co wybierze dziecko?

Gdybyśmy mieli wskazać co powinno wybrać dziecko, to wybór padnie na książkę. Pod warunkiem, że umie już czytać, bo wtedy tylko audiobook wchodzi w grę. Natomiast dzieci mogą słuchać audiobooków również przy zasypianiu i wtedy przyjemne dźwięki pomogą dziecku zapaść w sen. Poza tym, starsze dzieci dojeżdżające do szkoły czy do liceum samodzielnie, będą w podobnej sytuacji jak dorośli. Mogą szybko oderwać się od zgiełku w trakcie dojazdów i wyciszyć przy przyjemnych dźwiękach, które zapewni im audiobook – lektury przy okazji zostaną nadrobione. Z kolei samodzielne czytanie to ogromne pole dla wyobraźni, gdzie dziecko poznaje słowo pisane, utrwala gramatykę, ćwiczy umiejętność pisania i wyciszenia się. Najlepsza książka to czytana w zaciszu domowym, gdzie dziecko ma ciszę i spokój i może naprawdę skupić się na treści.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts