5. “Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach”, autor: Harley Rustad
Ta książka opowiada historię amerykańskiego wspinacza, który zaginął w 2013 roku w górach Himalajów. Autor książki, dziennikarz Harley Rustad, dokładnie prześledził całe zdarzenie i przedstawił historię nie tylko zaginąłego, ale także innych wspinaczy, którzy próbowali mu pomóc. “Zagubiony w Dolinie Śmierci” to opowieść o wytrwałości, przyjaźni i ludzkiej determinacji. Więcej informacji na temat gór znajdziesz również tutaj: https://goryaktywnie.pl/.
4. “Wszystko za Everest”, autor: Jon Krakauer
Jon Krakauer to znany amerykański pisarz i dziennikarz, którego wiele książek poświęconych jest górom. “Wszystko za Everest” to jego pierwsza książka, która opowiada o dramacie, jaki miał miejsce na Mount Everest w 1996 roku. Krakauer, który sam uczestniczył w wyprawie, przedstawia tam historię wspinaczy, którzy zginęli na szczycie. To książka o marzeniach, poświęceniu i ostatecznej walce o życie.
3. “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, autorzy: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. To on jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Książka “Kukuczka” to opowieść o jego życiu, pasji, ale także tragedii, jaką była jego śmierć podczas próby zdobycia Lhotse w 1989 roku. Autorzy, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, dokładnie prześledzili jego karierę i opowiedzieli historię człowieka, który był w stanie spełnić swoje największe marzenia.
2. “Na jednej linie”, autor: Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych polskich himalaistek. W swojej karierze zdobyła osiem ośmiotysięczników i była pierwszą kobietą, która stanęła na Mount Everest. Książka “Na jednej linie” to opowieść o jej życiu, marzeniach, ale także o tym, jak trudno było kobietom w tamtych czasach przełamać barierę płci w męskim świecie himalaizmu. Rutkiewicz zginęła w 1992 roku podczas próby zdobycia Kanczendzongi, ale jej legenda i pasja do gór pozostają niezapomniane.
1. “Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”, autor: Rafał Fronia
Książka “Anatomia góry” to opowieść o polskiej wyprawie, która w 2018 roku wspięła się na jeden z najtrudniejszych szczytów – K2. Autor, Rafał Fronia, który był uczestnikiem wyprawy, przedstawia historię nie tylko samej ekspedycji, ale także przybliża ludzi, którzy zdecydowali się na jej podjęcie. Książka opowiada o tym, jak trudno jest spełnić swoje marzenia, ale także o tym, że zawsze warto walczyć o to, co się kocha.
Podsumowanie
Pięć książek, które przedstawiliśmy, to tylko niewielka część tego, co oferuje literatura górska. Każda z tych pozycji to fascynująca opowieść o ludziach, którzy decydują się na podbój górskich szczytów, ale także o tym, jak trudno jest im się z tym zadaniem zmierzyć. Każda z tych książek to nie tylko opowieść o górach, ale także o ludziach, ich marzeniach i determinacji.