Tautogram – czym się charakteryzuje?

Ewa Miko
Zaciekawił cię tautogram? Zastanawiasz się, czym on się wyróżnia i jakich błędów unikać podczas jego tworzenia? Przeczytaj nasz artykuł, w którym prezentujemy podstawowe informacje o tym gatunku literackim.
tautogram
Ocena

Tautogram – co to jest?

  • Tautogram to wierszowany utwór o charakterze humorystycznym.
  • Może on służyć nie tylko zabawie, ale i edukacji.
  • Tworząc tautogram, trzeba pamiętać o spójności całego zdania/utworu.

    Tautogram – co to jest? Czym się charakteryzuje?

    Tautogram jest wierszowanym utworem, który wyróżnia się tym, że jego każdy wers lub wyraz rozpoczyna się tą samą literą. Utrzymany on jest w konwencji humorystycznej. Bardzo często wykorzystywany jest w poezji, gdzie uznawany jest za zabawną formę językową. Składać się on może z różnej liczby słów, od kilku wyrazów do nawet dłuższych utworów poetyckich. Popularnym przykładem użycia tautogramu jest zdanie: „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”.

    W jakim celu tworzone są tautogramy?

    Tautogramy używane są w celu przyciągnięcia uwagi odbiorcy. Jest to przede wszystkim zabawa językowa, która może być nie tylko wykorzystywana w poezji, ale i w celu rozwijania umiejętności językowej oraz kreatywności. Można je tworzyć w ramach rozrywki lub edukacji dla dzieci, ale i dla dorosłych, czy też jako forma ćwiczenia techniki pisarskiej.

    Na co zwrócić uwagę, tworząc tautogram?

    Tworząc tautogram, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, żeby wybrać taką literę, do której łatwo będzie można dopasować każde słowo lub wers. Trzeba tu pamiętać, że niektóre litery są trudniejsze i może pojawić się problem z doborem odpowiednich wyrazów. Bardzo ważne jest zachowanie spójności i sensu całego utworu. Należy też dbać o to, aby trzymać się swojego celu (poetycki, zabawny czy może edukacyjny). Tautogram nie może też zawierać błędów gramatycznych.

    Zobacz też:  Autobiografia – specyfika utworu literackiego. Czym różni się od biografii? Przykłady różnych form autobiograficznych

    Jakich błędów unikać podczas tworzenia tego wiersza?

    Do podstawowych błędów przy tworzeniu tautogramu zalicza się między innymi:

    • błędną konstrukcję zdania;
    • brak spójności tematycznej;
    • błędy gramatyczne;
    • powtarzanie takich samych słów;
    • stosowanie nieodpowiedniego, niezrozumiałego języka.

    Jakie zalety ma tautogram?

    Niewątpliwą zaletą tautogramu jest oczywiście możliwość rozwijania umiejętności językowych. Jego tworzenie pomaga w ćwiczeniu znajomości języka polskiego, pomysłowości i kreatywności. Świetnie poprawia uwagę i koncentrację, ponieważ wymaga również skupienia. Wspiera również naukę języków obcych, ponieważ ułatwia zapamiętywanie nowych słówek. Dostarcza także świetnej rozrywki dla dzieci i dorosłych. Natomiast w poezji umożliwia tworzenie interesujących efektów rytmicznych i dźwiękowych.

    Jakie wady ma tautogram?

    Wśród wad tautogramu można wymienić na przykład:

    • czasami może on być trudny do zrozumienia;
    • ogranicza on swobodę tworzenia zdania;
    • często ma charakter literacki lub poetycki i bywa wymuszony, a nawet sztuczny, co obniża wartość artystyczną utworu;
    • w dłuższych zdaniach może wprowadzać błędy w konstrukcji lub czytelności.

    Tautogram jest ciekawym utworem literackim. Jego stosowanie może pomóc nie tylko w ćwiczeniu umiejętności poetyckich, ale i edukacyjnych.

    Total
    0
    Shares
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Related Posts