Biografia – wszystko, co musisz wiedzieć na jej temat. Czym różni się od autobiografii?

Paulina Kucharska
Opis życia postaci autentycznej, czyli biografia, to niezmiennie od wielu lat jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. Warto wiedzieć o nim nieco więcej, zanim sięgnie się po kolejną pozycję wydawniczą.
biografia
Ocena

Biografie są niezwykle popularne, a w każdej księgarni i bibliotece mają swoje specjalne miejsce. Mają różny charakter i różne przeznaczenie, ale łączy je jedno – stanowią opis życia jakiejś postaci autentycznej. Okazuje się, że lubimy czytać o jasnych i ciemnych stronach życia osób, które znamy. Nie tylko pisarzy czy naukowców, ale również sportowców, aktorów czy celebrytów. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie biografiami w formie książkowej nie maleje.

Biografia – czym się charakteryzuje

Jak już zostało wspomniane, biografia to opis życia postaci autentycznej. Warto jednak wiedzieć, że opis ten może być przeprowadzony na różnych płaszczyznach. Dlatego wyodrębnia się biografie o charakterze:

  • naukowym;
  • literackim;
  • popularyzatorskim.

Najczęściej spotykanymi, a znanymi już od starożytności, są biografie mające charakter opracowania naukowego lub popularnonaukowego. Warto w tym miejscu uzupełnić, że biografia nie będzie biogramem lub życiorysem dopiero w momencie, gdy jej autor pokusi się o wzbogacenie swojego dzieła o elementy krytyczne, analityczne oraz podsumowujące.

Osobną formę literacką stanowią powieści biograficzne. Są pisane na podstawie znanych faktów z życia danej postaci autentycznej, ale uzupełnione są wydarzeniami fikcyjnymi, które wymyślone zostały na potrzeby dzieła przez autora. Często czyni się tak, gdy nie ma dostatecznej dostępności informacji dotyczącej głównego bohatera, a autor chce podjąć się próby analizy psychologicznej lub zaprezentowania wpływu protagonisty na daną epokę. 

Biografia a autobiografia

Autobiografia to specyficzna forma książki biograficznej. Cechuje się tym, że to sam autor opisuje historię swojego życia – albo jej wybrany fragment, albo w całości. Książka autobiograficzna pisana może być zarówno przez samego zainteresowanego, jak i w formie opowieści spisywanej przez współautora. W ostatnich latach zauważalna jest większa popularność dzieł z tego gatunku. Autobiografie są często pisane przez osoby z różnych powodów rozpoznawalne, które nie zawsze są autorytetami w jakiejś dziedzinie.

Zobacz też:  Ballada – jak zmienił się ten gatunek w ciągu kilku wieków?

Popularne biografie – nasze propozycje

Polski rynek biografii obfituje w znakomite dzieła przedstawiające życie i twórczość znanych postaci – zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jeśli interesuje cię biografia, oto kilka ciekawych pozycji, które dostępne są obecnie na rynku:

  • Krystyna Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”;
  • Sharon Stone „Pięknie jest żyć dwa razy”;
  • Katarzyna Droga „Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej”;
  • Nina Smolar „Churchill”;
  • Zlatan Ibrahimović i Luigi Garlando „Adrenalina. Moje nieznane historie”;
  • Robert Krasowski „O Michniku”;
  • Karolina Pasternak „Holland. Biografia od nowa”;
  • Anne Glenconner „Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony”.

Choć dawnej biografie kojarzyły się z dziełami naukowymi, pisanymi z myślą na przykład o nauce w uniwersytecie, obecnie stanowią ważną kategorię literatury rozrywkowej. Przekłada się to nie na samą wartość merytoryczną, ale formę przekazu – uproszczoną i przystępniejszą dla masowego odbiorcy. Oczywiście dzieła stricte naukowe wciąż się ukazują, ale pozycje wydawnicze w księgarniach zdominowane są jednak przez dzieła pisane prostszym językiem. To dobra wiadomość, ale warto przed zakupem jakiejś pozycji upewnić się, że to dzieło jakościowe. Popularność niesie za sobą obniżenie standardów wydawniczych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w księgarni, to kliknij: https://infojob.pl/praca-w-ksiegarni

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts