Skąd bierze się w dziecku gniew? Dlaczego przedszkolak wstydzi się obcych ludzi? Czemu uczeń boi się występować na szkolnej akademii? Wartościowa, ciekawie napisana książka o emocjach dla dzieci pomoże im zrozumieć i oswajać przykre, nieraz niezrozumiałe uczucia. Nastolatkom zaś łatwiej będzie pracować nad swoim charakterem. Dzięki temu wyrosną na ludzi rozsądnych, zrównoważonych i pewnych swojej wartości. Nie wiesz, jakie książki o emocjach kupić przedszkolakowi, a jakie uczniowi na progu dorastania? Pomożemy ci dokonać wyboru.
Jakie emocje mieszkają w dziecięcych umysłach?
Świat emocji bywa trudny do zrozumienia dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. One dopiero poznają otoczenie. Cieszą się często z prostych rzeczy, takich jak spacer z rodzicami czy wspólne lody. Z odwiedzin ulubionej cioci, z nowej zabawki czy wizyty w zoo. Niestety, maluchy mają też swoje zmartwienia, choć nam dorosłym wydaje się, że ich świat jest beztroski. Odczuwają smutek, bo koleżanka z przedszkola się wyprowadziła, zmarła babcia, lub zachorował pies. Złoszczą się, gdy mama zabroniła słodyczy. Zazdroszczą innym dzieciom zabawek, modnych ubrań. Obawiają się potworów z bajek albo złych snów.
Wspólna lektura może być wstępem do szczerej rozmowy z dzieckiem
Rolą dorosłych jest pomóc dziecku zrozumieć, skąd biorą się różne uczucia i jak sobie z nimi radzić. Trudno jest wytłumaczyć niektórym przedszkolakom, że nie powinny się śmiać z innych dzieci czy dokuczać im z jakiegoś powodu. Z drugiej strony nie można też dziecka zawstydzać ani odmawiać mu prawa do złości. Chodzi o to, aby złość czy zazdrość nie przerodziła się w agresję, a szkrab nie próbował rządzić dorosłymi. W tym trudnym zadaniu pomogą rodzicom i opiekunom książeczki o dziecięcych uczuciach. Podczas czytania warto rozmawiać z maluchami o różnych emocjach. Szczera rozmowa to najlepszy sposób na tworzenie więzi i na to, aby dziecko otworzyło się i zaufało bliskim dorosłym.
Książki o emocjach dla dzieci. Dlaczego warto je czytać?
Książki dla dzieci o emocjach pokażą im, jak radzić sobie z trudnymi przeżyciami. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo maluchy przeżywają przeprowadzkę rodziny, kłótnie rodziców, śmierć dziadka czy ukochanego zwierzątka. Nie wszystkie dzieci płaczą i wypytują o przykre zdarzenia. Niektóre szkraby są skryte, a emocje duszą w sobie. Może to być źródłem chorobliwej nieśmiałości, lęków, braku wiary w siebie, a nawet dziecięcej depresji. Pamiętaj jednak, że lektura to nie wszystko. Dziecko powinno czuć, że jest kochane i ważne dla dorosłych, dlatego ich zadaniem jest zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Warto przeczytać: https://memoriam.pl/zaloba-po-dziadku
Książeczki o emocjach dla małych dzieci
Wybór książki zależy od wieku szkraba, od jego osobowości i oczywiście uczuć, z którymi się boryka. Nie wiesz, jakich tytułów szukać w księgarni? Oto nasze propozycje:
- E.Eland, „Gdzie zaczyna się Szczęście?”;
- E. Eland, „Kiedy nadchodzi smutek”;
- Z. Stanecka, M. Oklejak, „Basia. Wielka księga o uczuciach”;
- K. Kozłowska, „Feluś i Gucio poznają emocje”;
- „Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych”;
- G. Kasdepke, „Tylko bez całowania”.
Książki dla dzieci szkolnych i nastolatków
To tytuły przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej:
- „Uczucia. Co to takiego” z serii Dzieci filozofują;
- A. Hoglund, „O tym można rozmawiać tylko z królikami”;
- A. Jarosz-Blińska, „Komunikacja. Emocje. Relacje”;
- M. Zawadka, „Zarządzanie marzeniami” (2 części);
- D. Burnett, „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?”;
- „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, (praca zbiorowa, 2 tomy).
Jakie książeczki dla dzieci, które się wstydzą, złoszczą lub są nieśmiałe?
Te lektury ułatwią małemu czytelnikowi opanowanie wstydu i złości. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko wyciszyło w sobie złość, kup mu do czytania „Jestem wściekły! Jak pokonać złość?” G. Dagmara. Maluchom, które jeszcze nie znają liter, warto przeczytać „Lena. Dlaczego czasami jestem zła?” z serii Akademia inteligentnego malucha. Jesteś rodzicem dziecka nieśmiałego i lękliwego? Pomóż mu uwierzyć w siebie, czytając na głos „Bądź dzielny Pingwinku” oraz „Lena. Jak można pokonać tremę?”. Aby wspólne czytanie przyniosło efekty, trzeba z dzieckiem rozmawiać o emocjach. Do takiej rozmowy warto się wcześniej przygotować.
Co powinni czytać rodzice? Poradniki na temat emocji dzieci
Chcesz pomóc swojemu dziecku zrozumieć świat trudnych emocji? Dążysz do tego, aby wyrosło na osobę wrażliwą, a zarazem opanowaną, odważną i pewną swojej wartości? Pomogą ci w tym poradniki psychologiczne dla rodziców. Tytuły, które warto polecić, to: „Jak zrozumieć małe dziecko?” oraz „Konflikty w rodzinie” z serii rodzicielskiej wydawnictwa Natuli. Poza tym na rynku księgarskim znajdziesz też książki dla dzieci, zawierające zarazem wskazówki dla rodziców. Są to m.in.: „Self regulation. Opowieści dla dzieci” autorstwa A. Stążka-Gawrysiak i „Moje emocje. Akceptuje, co czuję” I. Filiozat oraz „Bajkoterapia” wydawnictwa Natuli.
Świadome rodzicielstwo obejmuje odpowiedzialne kształtowanie osobowości dziecka. Trzeba mądrze postawić dziecku granice i nauczyć je dyscypliny. Niestety ciągle jest wielu rodziców, którzy próbują dziecko złamać, stosując nakazy, zakazy i krzyk. Są też tacy, którzy zawstydzają swoje dzieci i głośno porównują je do innych, grzeczniejszych i zdolniejszych. Jedni są nieświadomi tego, że je krzywdzą. Inni decydują się na proste szybkie rozwiązania ponieważ brakuje im wiedzy i cierpliwości. Dlatego tak ważne jest czytanie wartościowych książek o emocjach dla dzieci.