Książka o emocjach dla dzieci. Jakie książki pomogą dzieciom rozpoznać i wyrażać swoje uczucia?

Paulina Kucharska
Książka o emocjach dla dzieci to sposób, aby nauczyć je opanować trudne uczucia złości, wstydu czy strachu. Taka lektura pomoże dzieciakom uporządkować chaos emocji w ich umysłach. Jakie książki warto podsunąć dzieciom do czytania? Podpowiadamy.
książki o emocjach dla dzieci
Ocena

Skąd bierze się w dziecku gniew? Dlaczego przedszkolak wstydzi się obcych ludzi? Czemu uczeń boi się występować na szkolnej akademii? Wartościowa, ciekawie napisana książka o emocjach dla dzieci pomoże im zrozumieć i oswajać przykre, nieraz niezrozumiałe uczucia. Nastolatkom zaś łatwiej będzie pracować nad swoim charakterem. Dzięki temu wyrosną na ludzi rozsądnych, zrównoważonych i pewnych swojej wartości. Nie wiesz, jakie książki o emocjach kupić przedszkolakowi, a jakie uczniowi na progu dorastania? Pomożemy ci dokonać wyboru.

Jakie emocje mieszkają w dziecięcych umysłach?

Świat emocji bywa trudny do zrozumienia dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. One dopiero poznają otoczenie. Cieszą się często z prostych rzeczy, takich jak spacer z rodzicami czy wspólne lody. Z odwiedzin ulubionej cioci, z nowej zabawki czy wizyty w zoo. Niestety, maluchy mają też swoje zmartwienia, choć nam dorosłym wydaje się, że ich świat jest beztroski. Odczuwają smutek, bo koleżanka z przedszkola się wyprowadziła, zmarła babcia, lub zachorował pies. Złoszczą się, gdy mama zabroniła słodyczy. Zazdroszczą innym dzieciom zabawek, modnych ubrań. Obawiają się potworów z bajek albo złych snów.

Wspólna lektura może być wstępem do szczerej rozmowy z dzieckiem

Rolą dorosłych jest pomóc dziecku zrozumieć, skąd biorą się różne uczucia i jak sobie z nimi radzić. Trudno jest wytłumaczyć niektórym przedszkolakom, że nie powinny się śmiać z innych dzieci czy dokuczać im z jakiegoś powodu. Z drugiej strony nie można też dziecka zawstydzać ani odmawiać mu prawa do złości. Chodzi o to, aby złość czy zazdrość nie przerodziła się w agresję, a szkrab nie próbował rządzić dorosłymi. W tym trudnym zadaniu pomogą rodzicom i opiekunom książeczki o dziecięcych uczuciach. Podczas czytania warto rozmawiać z maluchami o różnych emocjach. Szczera rozmowa to najlepszy sposób na tworzenie więzi i na to, aby dziecko otworzyło się i zaufało bliskim dorosłym.

Zobacz też:  Książki o podróżach – 7 najlepszych książek podróżniczych, które warto przeczytać

Książki o emocjach dla dzieci. Dlaczego warto je czytać?

Książki dla dzieci o emocjach pokażą im, jak radzić sobie z trudnymi przeżyciami. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo maluchy przeżywają przeprowadzkę rodziny, kłótnie rodziców, śmierć dziadka czy ukochanego zwierzątka. Nie wszystkie dzieci płaczą i wypytują o przykre zdarzenia. Niektóre szkraby są skryte, a emocje duszą w sobie. Może to być źródłem chorobliwej nieśmiałości, lęków, braku wiary w siebie, a nawet dziecięcej depresji. Pamiętaj jednak, że lektura to nie wszystko. Dziecko powinno czuć, że jest kochane i ważne dla dorosłych, dlatego ich zadaniem jest zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Warto przeczytać: https://memoriam.pl/zaloba-po-dziadku

Książeczki o emocjach dla małych dzieci

Wybór książki zależy od wieku szkraba, od jego osobowości i oczywiście uczuć, z którymi się boryka. Nie wiesz, jakich tytułów szukać w księgarni? Oto nasze propozycje:

  • E.Eland, „Gdzie zaczyna się Szczęście?”;
  • E. Eland, „Kiedy nadchodzi smutek”;
  • Z. Stanecka, M. Oklejak, „Basia. Wielka księga o uczuciach”;
  • K. Kozłowska, „Feluś i Gucio poznają emocje”;
  • „Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych”;
  • G. Kasdepke, „Tylko bez całowania”.

Książki dla dzieci szkolnych i nastolatków

To tytuły przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej:

  • „Uczucia. Co to takiego” z serii Dzieci filozofują;
  • A. Hoglund, „O tym można rozmawiać tylko z królikami”;
  • A. Jarosz-Blińska, „Komunikacja. Emocje. Relacje”;
  • M. Zawadka, „Zarządzanie marzeniami” (2 części);
  • D. Burnett, „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?”;
  • „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, (praca zbiorowa, 2 tomy).

Jakie książeczki dla dzieci, które się wstydzą, złoszczą lub są nieśmiałe?

Te lektury ułatwią małemu czytelnikowi opanowanie wstydu i złości. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko wyciszyło w sobie złość, kup mu do czytania „Jestem wściekły! Jak pokonać złość?” G. Dagmara. Maluchom, które jeszcze nie znają liter, warto przeczytać „Lena. Dlaczego czasami jestem zła?” z serii Akademia inteligentnego malucha. Jesteś rodzicem dziecka nieśmiałego i lękliwego? Pomóż mu uwierzyć w siebie, czytając na głos „Bądź dzielny Pingwinku” oraz „Lena. Jak można pokonać tremę?”. Aby wspólne czytanie przyniosło efekty, trzeba z dzieckiem rozmawiać o emocjach. Do takiej rozmowy warto się wcześniej przygotować.

Zobacz też:  Klasyka romansu – Najpiękniejsze powieści od XX wieku

Co powinni czytać rodzice? Poradniki na temat emocji dzieci

Chcesz pomóc swojemu dziecku zrozumieć świat trudnych emocji? Dążysz do tego, aby wyrosło na osobę wrażliwą, a zarazem opanowaną, odważną i pewną swojej wartości? Pomogą ci w tym poradniki psychologiczne dla rodziców. Tytuły, które warto polecić, to: „Jak zrozumieć małe dziecko?” oraz „Konflikty w rodzinie” z serii rodzicielskiej wydawnictwa Natuli. Poza tym na rynku księgarskim znajdziesz też książki dla dzieci, zawierające zarazem wskazówki dla rodziców. Są to m.in.: „Self regulation. Opowieści dla dzieci” autorstwa A. Stążka-Gawrysiak i „Moje emocje. Akceptuje, co czuję” I. Filiozat oraz „Bajkoterapia” wydawnictwa Natuli.

Świadome rodzicielstwo obejmuje odpowiedzialne kształtowanie osobowości dziecka. Trzeba mądrze postawić dziecku granice i nauczyć je dyscypliny. Niestety ciągle jest wielu rodziców, którzy próbują dziecko złamać, stosując nakazy, zakazy i krzyk. Są też tacy, którzy zawstydzają swoje dzieci i głośno porównują je do innych, grzeczniejszych i zdolniejszych. Jedni są nieświadomi tego, że je krzywdzą. Inni decydują się na proste szybkie rozwiązania ponieważ brakuje im wiedzy i cierpliwości. Dlatego tak ważne jest czytanie wartościowych książek o emocjach dla dzieci.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts