Najlepsze książki o górach – jakie książki górskie warto przeczytać?

Ewa Miko
Najlepsze książki o górach to często historie pasjonatów, którzy zdobywają kolejne szczyty. Uwielbiają je nie tylko ci, którzy kochają się wspinać i podziwiać piękno świata z wysokości. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Dowiedz się!
najlepsze książki o górach
Ocena

Góry są niezwykle wysokie i piękne, ale bywają również niebezpieczne. Niektórzy decydują się na wspinanie i podziwianie świata z wysokości, zaś niektórzy zdecydowanie wolą tego typu przygody przeżywać wirtualnie. Niezależnie od tego, do której grupy osób się zaliczasz, na pewno zainteresują cię najlepsze książki o górach. Wśród nich znajdują się m.in. biografie wybitnych wspinaczy, reportaże, czy relacje z górskich wypraw. Poznaj zestawienie dobrych książek o górach!

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie

Najlepsze książki o górach – jakimi tytułami warto się zainteresować? 

Masz ochotę przeczytać ciekawą książkę o górach, lecz nie wiesz, która pozycja jest warta uwagi? Nie przejmuj się! Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie, w którym znajdziesz tylko najlepsze książki o górach. Sprawdź je!

„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”, Élisabeth Revol

„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” to książka, w której autorka opowiada o miłości do gór, pasji, ale także ogromnej tragedii, która miała miejsce w 2018 roku, gdy Élisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat. Nie chcieli rozgłosu i być może niewiele osób usłyszałoby o ich wyprawie, gdyby nie tragedia, która zdarzyła się w drodze powrotnej – Mackiewicz niestety z niej nie powrócił. Revol udało się przeżyć jedynie dzięki akcji ratowniczej himalaistów, którzy brali udział w wyprawie na K2. To tragedia, która wydarzyła się na oczach całego świata, a sięgając po tę książkę, można poznać ją z perspektywy jedynej ocalałej. Jeśli chodzi o najlepsze książki o górach, to ta pozycja na pewno należy do tej grupy. 

Zobacz też:  Książki o kupie dla dzieci i rodziców. Jak odpieluchować malucha?

„Na jednej linie”, Wanda Rutkiewicz

„Na jednej linie” to wyjątkowa opowieść Wandy Rutkiewicz, która w książce wspomina o swoim dzieciństwie, młodości, pracy, ale głównie skupia się na swojej górskiej pasji. Zalicza się ją do grupy najlepsze książki o górach. Autorka pisze między innymi o pierwszych wspinaczkach w Karkonoszach i oczywiście o zdobyciu Mount Everestu w 1978 roku. Ta najsłynniejsza polska himalaistka prowadziła dziennik, a w nim znajdowały się zapiski, dzięki którym możemy poznać m.in. kulisy wypraw wysokogórskich. Poza tym jej zapiski ukazują pokonywanie własnych ograniczeń, czy postawy ludzi w ekstremalnych sytuacjach. Jest to książka o górach godna polecenia. 

„Góry. Stan umysłu”, Robert Macfarlane

Miłośnicy tematyki górskiej koniecznie muszą sięgnąć po książkę „Góry. Stan umysłu”, Robert Macfarlane. Jest ona nieszablonowa – to nie jest zwyczajna książka o alpinistach czy opowieść mówiąca o zdobywaniu kolejnych szczytów. Autor w swojej książce skupia się na opowiadaniu z ogromną pasją o emocjach, jakie wywołują góry w człowieku. Mówi także o zmianach, jakie zaszły, jeśli chodzi o podejście do gór. Poza tym w książce nie brakuje informacji na temat historii alpinizmu, geologii, czy o początkach kartografii.

„Wszystko za Everest”, Jon Krakauer

Jeśli chodzi o najlepsze książki o górach, to na pewno jest nią ta książka. Opowiada o tragicznej wyprawie na Mount Everest w 1996 roku. To właśnie wtedy zginęło ośmiu wspinaczy, natomiast autor, czyli Jon Krakauer był jedną z ocalałych osób. W swojej książce szczegółowo opowiada o tym, jak wyglądała ta wyprawa, chcąc znaleźć przyczynę tragedii. Dość szybko pozycja znalazła się na listach bestsellerów, aczkolwiek wywołała niemałe kontrowersje i emocje.  

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

To warta uwagi książka, która opowiada historię legendarnego himalaisty i jednocześnie mówi o granicach człowieczeństwa. Jerzy Kukuczka to człowiek, który wyjątkowo bardzo kochał góry. Był ambitny, zdeterminowany i osiągnął bardzo wiele, dlatego też zapisał się na kartach historii himalaizmu. To właśnie jemu udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum (jako drugi człowiek na świecie). Po tę pozycję powinien sięgnąć każdy, nie tylko miłośny książek o Himalajach, ponieważ doskonale pokazuje, że każdy może spełniać swoje marzenia i realizować pasje, aczkolwiek trzeba być odważnym i zawsze ma to swoją cenę. 

Zobacz też:  TOP 3 najlepsze książki na temat odchudzania. Co warto przeczytać?

Dowiedziałeś się już, jakie są najlepsze książki o górach. Już dziś wybierz dla siebie odpowiednią książkę, która pozwoli ci poczuć fantastyczne emocje i umożliwi spojrzenie na świat ludzi odważnych i pełnych tak wielkiej pasji, że mogą dla niej poświęcić praktycznie wszystko.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts