Książki o emocjach dla dzieci – jak radzić sobie ze smutkiem, zazdrością czy złością? Najlepsze poradniki

Paulina Kucharska
Małe dzieci nie rozumieją emocji i nie potrafią ich prawidłowo odczytywać oraz wyrażać. Umiejętności tych muszą się jednak nauczyć, a pomocne w tej sytuacji są książki o emocjach pisane z myślą o najmłodszych. Sprawdź, na które tytuły warto zwrócić uwagę.
książki o emocjach
Ocena

Uczucia i emocje są nieodłączną częścią naszego życia. Z ich wyrażaniem oraz odczytywaniem mają problemy nawet dorośli, a co dopiero mówić o dzieciach. Żeby im to ułatwić, aby potrafiły odróżnić złość od frustracji czy smutku, warto sięgnąć po fachową pomoc. Dobrym rozwiązaniem są książki o emocjach, które stworzone zostały z myślą o edukacji najmłodszych. Oczywiście przyswoić je muszą za pośrednictwem rodziców, którzy owe publikacje powinny dzieciom czytać, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – określone treści tłumaczyć. Wtedy mówić możemy o skutecznym poznawaniu siebie.

Książki dla dzieci o emocjach – czy każdy rodzic powinien po takie sięgnąć?

Nazywanie emocji, rozpoznawanie ich, dzielenie się nimi – wszystkie te aspekty funkcjonowania dzieci w wieku przedszkolnym i późniejszym są bardzo ważne. Rodzice instynktownie wyłapują, że kilkulatek potrzebuje więcej uwagi czy szczerej rozmowy, ale nie zawsze wiedzą, jak do tego zagadnienia podejść. Żeby to zrozumieć, a także wytłumaczyć dziecku, co konkretnie dzieje się w jego głowie, warto sięgnąć po dobre książki o emocjach. Nie będą one odpowiedzią na wszystkie pytania i wątpliwości, ale drogowskazem do konkretnego postępowania. Bo przecież każde dziecko jest inne, a kto zna je lepiej, niż własny rodzic?

Książki o emocjach i uczuciach – najlepsze dostępne na polskim rynku pozycje wydawnicze

Książki o uczuciach i emocjach, które dostępne są w księgarniach i bibliotekach, mogą być oczywiście lepsze lub gorsze. Świat emocji u przedszkolaka to coś, co trudno zrozumieć nawet dorosłemu. Wsparcie w postaci dobrych publikacji jest często niezbędne. Interesują cię wartościowe książki o emocjach? Sprawdź nasze propozycje.

Zobacz też:  Horoskop miesięczny

„Uczucia” – Libby Walden i Richard Jones

Autorka skorzystała w swojej książce z możliwości, które dają ilustracje. W „Uczuciach” jest ich dużo, ale wszystkie są w jakimś celu – żeby dzięki nim prezentować, czym są emocje w ludzkim życiu. Wszystko uzupełnione jest poetyckim tekstem, który ułatwi dziecku zrozumienie sensu płynącego z książkowego przekazu. Bohaterem „Uczuć” jest mały chłopiec, który pomoże twojemu dziecku w podróży po zakamarkach duszy, serca i rozumu.

„Wielka księga emocji” – Esteve Pujol i Pons Rafael Bisquerra Alzina

Autorzy zdecydowali się opowiedzieć o emocjach oraz uczuciach za pośrednictwem baśni i opowieści. We wszystkich wyeksponowano te aspekty, które zdaniem twórców są najważniejsze w życiu małego człowieka. Jednocześnie przekonują, że nie ma uczyć dobrych lub złych, bo wszystkie one coś oznaczają i są równie ważne. Żeby jednak właściwie je okazywać, trzeba je najpierw zrozumieć. Pomóc ma w tym właśnie „Wielka księga emocji”, światowy bestseller, który polecany jest przez dzieci i rodziców.

„Uczucia. Co to takiego?” – Serge Bloch i Oscar Brenifier

Dzieci uwielbiają zadawać pytania, często te trudne lub niewygodne. Zadaniem rodzica jest na nie odpowiadać, ale jak zrobić to prawidłowo? Pomoże im w tym książka Blocha i Brenifera, którzy podpowiadają, jak rozmawiać o uczuciach oraz emocjach z najmłodszymi. Książka pełna jest cenny rad, a sama jej oprawa sprawia, że dzieci po prostu ją pokochają. Warto wspomnieć, że to jedna z serii książek „Dzieci Filozofują”, która w kontekście nauki oraz edukacji najmłodszych jest polecana przez ekspertów z całego świata.

„Garść radości, szczypta złości” – Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska

Dzieci odczuwają takie same emocje, jak dorośli. Mają jednak problem z ich zrozumieniem. Dobrym rozwiązaniem, aby przybliżyć im ich znaczenie, jest książka „Garść radości, szczypta złości”. Pełna jest ona zabawnych ćwiczeń rysunkowych, które pozwolą ci i twojej pociesze lepiej zrozumieć mechanizmy, którymi rządzą się emocje. To jedna z najlepszych metoda edukacyjnych – nauka przez zabawę. To książka o emocjach, która powinna znaleźć się na półce twojego dziecka.

Zobacz też:  Książka na wakacje: premiera kryminału "Zemsta Jarka”

„Wszystko o emocjach” – Felicity Brooks, Frankie Allen

Jak rozmawiać o emocjach? Jak radzić sobie z trudnymi do zrozumienia pojęciami? Jak oswajać różne emocje? Książka Brooks i Allen pomoże odpowiedzieć na te wszystkie pytania. W zabawny, rysunkowy sposób przybliży wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące irytacji, radości czy zazdrości. W książce znajdziesz wiele przykładów z życia oraz ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku w poznaniu zagadnień dotyczących emocji oraz uczuć.

Emocje dziecka są ważne, ponieważ pozwalają mu się komunikować ze światem. Żeby ten proces przebiegał sprawnie, musi ono rozumieć, co oznaczają konkretne zachowania, a także jakie procesy zachodzą w jego głowie. To złożony temat, ale niezwykle ważny w kontekście prawidłowego rozwoju. Kup polecane przez nas książki o emocjach, żeby lepiej wytłumaczyć swojemu dziecku, z czym ma do czynienia. Zrozumienie mechanizmów i znaczeń jest w tym wypadku kluczem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts