Najlepsze książki o wikingach – poznaj dzieje wojowników z północy, czyli co musisz koniecznie przeczytać!

Ewa Miko
Normanowie słynęli ze swojej brutalności i okrucieństwa. Dowiedz się, kim byli i jakie były losy ludów skandynawskich. Poznaj najlepsze książki o Wikingach, które warto przeczytać!
ksiazki-o-wikingach
Ocena

Plemiona nordyckie zamieszkujące Skandynawię szerzyły grozę wśród podbijanych ludów. Kim byli ci straszni Normanowie? Jaką rolę odegrali w historii świata? Sprawdź, które książki o Wikingach musisz przeczytać, by poznać ich dzieje i ważne historyczne momenty.

Historia ludów Skandynawii – książki o wikingach

Wikingowie najczęściej byli przedstawiani jako rośli mężczyźni o jasnych włosach, ubrani w hełmy z rogami i zwierzęce skóry, którzy bestialsko mordowali ludzi na podbijanych terenach. Odkąd zaczęli śmiało wyruszać na morskie wyprawy w poszukiwaniu nowych terenów, ich legenda stawała się coraz bardziej mroczna. Czy rzeczywiście byli tak okrutni, jak to opisywano? Co skłoniło ludzi północy do opuszczenia ziem rodzinnych i wyruszenia w nieznane? Czym było dla nich męstwo i chwała? Jeśli interesują cię ich dzieje, sięgnij po książki o wikingach, które w przystępnej formie opisują losy Normanów.

„Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów” Philip Parker

Obowiązkowa lektura dla wszystkich, których interesują historyczne dzieje wikingów. Autor przedstawia historię podbojów licznych ziem. Od pierwszych nieśmiałych wypraw morskich o charakterze łupieskim, aż do odważnych, sięgających Ameryki Północnej gdzie dotarli na długo przed Kolumbem. W książce nie brakuje też informacji dotyczących kultury i sztuki ludów północy. Znajdziesz w niej ważne wydarzenia w kolejności chronologicznej i szczegółowe opisy.

„Moce Wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych skandynawów” Władysław Duczko

Autorem książki jest znany badacz historii Normanów, profesor Władysław Duczko. Ten ceniony archeolog prowadzący badania terenowe w Szwecji przybliża materialny dorobek Wikingów. Książka jest bogata w opisy i zdjęcia wielu artefaktów, m. in. biżuterii, zapinek, monet czy fragmentów naczyń. Przedmioty te stanowiły wyznacznik statusu społecznego, a także mówiły wiele o przynależności etnicznej. W książce znajdziesz sporo ważnych informacji odnośnie do wierzeń i mitologii nordyckiej. Pośród innych książek o wikingach ta pozycja zasługuje na szczególną uwagę.

Zobacz też:  TOP 5 książek o lekarzach – znasz je wszystkie?

„Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku” Artur Szrejter

Jeśli jesteś fanem serialu „Wikingowie”, bez wątpienia przypadnie ci do gustu ta pozycja. Opowiada historię najbardziej znanego przywódcy i bohatera skandynawskich opowieści – Ragnara Lodbroka. Książka została oparta na wczesnośredniowiecznych sagach, które opiewały wielkie czyny słynnego władcy oraz jego rodziny. Ragnar przedstawiony jest jako wybitny człowiek, który dokonuje rzeczy niemożliwych, z pogranicza magii i świata normańskich bogów. Jeśli szukasz wciągającej książki o wikingach, z pewnością docenisz tę lekturę.

Książki o Wikingach – mity i wierzenia

Dla Normanów dużą rolę odgrywały mity i wierzenia. Ich bogowie mogli przybierać ludzką postać. Niejednokrotnie udzielali im pomocy i kierowali życie na właściwe tory. Wikińscy wojowie nie bali się śmierci, gdyż wierzyli, że będą zasiadać razem z bogami w ich niebiańskiej krainie – Valhalli. Pośród najlepszych książek, które opisują legendy i mitologię wikingów, należy wymienić przede wszystkim następujące tytuły:

  • „Mitologia skandynawska w epoce Wikingów” – Leszek P. Słupecki;
  • „Mitologia nordycka” – Gaiman Neil;
  • „Ilustrowany leksykon mitologii wikingów” – Andrzej M. Kempiński.

Książki o wikingach stanowią niezastąpione źródło wiedzy o plemionach, które niegdyś zamieszkiwały północną część Europy. Jeśli swoją wiedzę czerpałeś do tej pory głównie z filmów i seriali, możesz przy pomocy lektury łatwo zweryfikować wszystkie informacje dotyczące ludów północy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
horoskop miesięczny

Horoskop miesięczny

Horoskop miesięczny to doskonałe narzędzie dla osób, które chcą poznać przyszłość i dowiedzieć się, co czeka ich w najbliższym miesiącu. W artykule przedstawiamy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku, dzięki czemu będziesz miał możliwość przygotowania się na nadchodzące wydarzenia.
Paulina Kucharska
Czytaj więcej