Czy taki temat książki to absurdalny pomysł? Okazuje się, że nie. Choć dla rodziców robienie kupy jest zwykle sprawą wstydliwą, to maluchy podchodzą do niego zupełnie naturalnie. Może więc warto na całą sprawę popatrzeć z przymrużeniem oka, bo przecież nic, co ludzkie nie jest nam obce? Zagadnienie jest poważne, ponieważ zaburzenia wydalania, zmieniony kolor i kształt tego, co zostawiamy na dnie toalety, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z książkami o kupie.
Książki o kupie, a konkretnie o czym?
Te oryginalne w treści książeczki opisują przeróżne problemy związane z robieniem kupy, takie jak biegunka, zaparcia, dziwny kolor i zapach. Autorzy w dowcipny sposób i prostym językiem wyjaśniają maluchom, jak powstaje kupka w brzuszku i dlaczego trzeba ją wydalić. Niektóre tytuły dotyczą typowo tematu odpieluchowania małych dzieci i nauki korzystania z nocnika. Są w nich opowiadanka o tym, jak bajkowe postacie załatwiają swoje potrzeby oraz ciekawostki na temat kupek dzikich zwierząt. To właśnie po wydalinach znalezionych w lesie czy na łące, można rozpoznać, czy zostawiły je mysz, ptaki czy zające.
Dlaczego warto przeczytać dzieciom takie książeczki?
Czytanie takich książek dla dzieci budzi w rodzicach mieszane uczucia. Jednak lektura taka ma wiele zalet, zwłaszcza na etapie treningu czystości u maluchów. Zapewne dlatego autorzy książeczek zdecydowali się złamać tabu. Postanowili w zabawny sposób oswoili tematykę puszczania bąków, robienia kupy i jednocześnie zilustrować jej różne kształty. Niektóre książki zawierają porady dla rodziców odnośnie do tego, jak przekonać dzieci do korzystania z toalety. Bywa, że podczas lektury rodzice stwierdzają, że ich pociecha jeszcze nie dojrzała do samodzielnych wizyt w toalecie.
Ulubiony aktor, piosenkarka, księżniczka. Każdy robi kupę
Lektura tego rodzaju książek uświadamia dzieciom, że ich ulubienie bohaterowie – podobnie jak zwykli ludzie – także robią kupkę. Jeśli nie zrobią, to będzie je bolał brzuszek. Poza tym zrobienie kupki w toalecie lub do nocnika to wielki powód do zadowolenia. W ten sposób maluchy przekonują się do korzystania z dziecięcego nocniczka. A rodzice przy okazji też zdają sobie sprawę, że ten temat tabu dotyczy wszystkich, bez względu na wiek, urodę i status społeczny. Jeśli masz małe dziecko i chcesz je oswoić z nocnikiem, to wybierz dla niego jedną z zabawnych książek dla dzieci o kupie.
Jamie Głowacki, „Mamo, chcę kupę!”
Jeśli marzysz, że twój szkrab pewnego dnia sam zakomunikuje ci swoje potrzeby fizjologiczne, to przeczytaj tę książkę. To ciekawy poradnik dla rodziców i opiekunów, zaangażowanych w odpieluchowanie.
Gino van Gehten, „Ale kupa! Co masz w pieluszce?”
To pozycja wydawnictwa Nasza Księgarnia. Znajdziesz w niej zabawne rysunki, opowiadania i pomysł na zabawę: zakładanie misiom pieluszek, a potem oczywiście przyzwyczajanie lal i misiów do korzystania z toalety.
Alona Frankel, „Nocnik nad nocnikami”
Ta książka ma dwie wersje. Napisano ją oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Są tu kolorowe obrazki i żartobliwe wierszyki o poszczególnych częściach ciała oraz ich przeznaczeniu.
Katie Daynes, „Dokąd biegnie kupa?”
Jak zachęcić brzdąca do skorzystania z toalety? Zadaj mu zagadkę, gdzie znika kupka? Co się z nią dzieje po naciśnięciu przycisku spłuczki? Książka wyjaśnia działalnie kanalizacji i przekonuje dzieciaczki, że… miejsce kupki jest na dnie toalety, a nie w majtkach.
Agnieszka Frączek, „Ja już potrafię! O sukcesie na sedesie!”
Ile cierpliwości trzeba mieć, aby nauczyć brzdąca załatwiać się na sedesie? Jak trudno jest się dziecku przyzwyczaić, że musi samo kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne? Bohater książeczki uczył się tego przez tydzień, ale wreszcie się udało! Treść dopełniają doskonałe grafiki, które rozbawią każdego czytelnika.
Milada Rezkova, „Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy”
Jak powstaje kupa w brzuszku? Ze smacznego obiadku. A jak ono wędruje z buzi do pupy? Książka w fascynujący sposób przedstawia budowę i funkcje układu pokarmowego i trawiennego człowieka. Zachęca do zdrowego jedzenia i wydalania.
Pernilla Stalfelt, „Mała książka o kupie”
„Mała książka o kupie” zyskała w Szwecji wysoką pozycję wśród literatury dziecięcej. To książka dla czytelników z poczuciem humoru, którzy potrafią żartować ze wszystkiego, nawet z robienia kupy. W wielu rodzicach budzi ona kontrowersje, zwłaszcza, że sporo w niej niecko karykaturalnych ilustracji. Autorka – szwedzka pisarka dla dzieci i pedagog – to specjalistka w przedstawianiu dzieciom trudnych tematów. Warto poznać bliżej jej twórczość.
Inne książki Pernilli Stalfelt
Oto najciekawsze książki tej cenionej pisarki:
- „Mała książka o śmierci”;
- „Mała książka o przemocy”;
- „Mała książka o strachach”;
- „Twoje prawa – ważna sprawa”;
- „Różni, ale tacy sami. Książka o tolerancji”.
Potrzeby fizjologiczne są sprawą intymną, a przez to wstydliwą. Jednak dzieci zadają różne, nieraz trudne pytania, także te związane z wizytą w toalecie. Kolejna sprawa to często trudny etap odpieluchowania. I w jednym, i w drugim przypadku, ułatwieniem dla rodziców będą… książki o kupie.