Książki o wampirach nie tylko dla wielbicieli horrorów. Sprawdź zestawienie najlepszych pozycji

Ewa Miko
Książki o wampirach potrafią wciągnąć czytelnika w świat magii niczym stara szafa do Krainy Narnii. Chcesz poczuć te emocje? Oderwać się od codziennej rutyny i nudy? Oto spis najciekawszych romansów, thrillerów, horrorów i opowieści o wampirach.
książki o wampirach
Ocena

Lubisz czytać intrygujące powieści z dreszczykiem strachu i niepewności? Interesuje cię świat magii i upiorów, które w sumie… nie są takie straszne. Tak jak zwykli ludzie czują strach, smutek i zakochują się w niewłaściwych osobach. Takie historie znajdziesz w książkach o wampirach. To nie wszystko, ponieważ wampiry żyją wśród nas. Wprawdzie nie piją krwi, ale potrafią wyssać całą energię i radość życia. Nie wierzysz? Przeczytaj zestawienie najlepszych tytułów. Dowiedz się więcej o świecie wampirów i znajdź książki, które przeczytasz jednym tchem!

Kim jest wampir według wierzeń ludowych?

Jak podają stare, słowiańskie legendy, wampirami były nieśmiertelne upiory, które żywiły się krwią ludzi. Na ofiary napadały pod osłoną nocy. W dzień spały w trumnach lub w grobowcach, ponieważ światło dzienne drażniło je i osłabiało. Osoba ugryziona przez wampira poszerzała grono tych krwiopijców. Wampira można było zabić tylko w ciągu dnia, przebijając jego serce srebrnym mieczem, żelaznym prętem lub osinowym kołkiem.

Skąd wzięła się popularność wampirów w literaturze?

Chyba zawsze wśród czytelników książek istniała spora grupa osób, które od ckliwych romansów i nudnych nowel wolały powieści z dreszczykiem. Kiedy większość ludzi przestała wierzyć w istnienie upiorów, pisarze przenieśli je do świata literatury. Tak powstały powieści o wampirach. Niektóre nawiązują do historycznych władców słynących z okrucieństwa. Inne prawdopodobnie do kryminalnych historii krwawych morderstw. Jeszcze inne są wytworem wyobraźni autorów.

Bram Stoker. „Dracula”

Pierwowzorem postaci hrabiego Drakuli był historyczny władca Wołoszczyzny, Wlad Palownik, pochodzący rodem z Transylwanii. Wsławił się on wyjątkowo krwawymi rządami. Autor osadził powieść również w tym regionie. Czytelnikowi towarzyszyć będą emocje wzruszenia, ale też uśmiech i aura gotyckiej tajemnicy i grozy.

Zobacz też:  Książki o miłości – najpiękniejsze romanse w historii literatury. TOP 10 powieści dla fanów historii miłosnych

Stephenie Meyer. Saga „Zmierzch”

Czy szkolna przyjaźń między grzeczną dziewczyną a niesamowicie silnym i sprytnym rozrabiaką może przerodzić się w coś więcej? Co w sytuacji, gdy ten chłopak okaże się być wampirem? Saga to seria 5 romansów opartych na wątkach trudnej miłości między człowiekiem a wampirem.

Anne Rice. „Wywiad z wampirem”

Książka napisana jest w formie wywiadu między dziennikarzem a tajemniczym autokratą, poznanym w nocnym barze. Nie ma drastycznych scen, a jedynie tęsknotę za byciem „normalnym” człowiekiem, który nie musi krzywdzić innych, aby przeżyć. Książka doczekała się znanej ekranizacji, w której główne role zagrali Brad Pitt i Tom Cruse.

Stephen King. „Miasteczko Salem”

To horror dla czytelników, którzy lubią się bać i cenią sobie fabułę trzymającą w napięciu. Przerażające morderstwa, zaginięcia mieszkańców sennego miasteczka budzą grozę i chęć wyjaśnienia mrocznej zagadki. Czy grupie przyjaciół uda się powstrzymać złe moce?

Rachel Caine. „Wampiry z Morganville”

Miejsce akcji to uniwersyteckie miasteczko, w którym w dzień słychać gwar i śmiech studentów. Za to w nocy lepiej nie wychodzić na ulice. Seria składająca się z 15 tomów, opisujących pełne sprzecznych emocji historie relacji między nastolatkami. Powieści głównie dla młodzieży, ale nie tylko.

Albert J. Bernstein. „Emocjonalne wampiry”

Te wampiry nie żywią się krwią, ale są sprawcami przemocy psychicznej. Potrafią wyssać energię i radość życia. To świetni manipulatorzy, twórcy toksycznych relacji zarówno w rodzinach, jak i w miejscu pracy. Ten poradnik nauczy cię, jak rozpoznać takich ludzi i jak sobie z nimi radzić.

Wampiry w polskiej literaturze

Warto poznać obraz wampira przedstawiony z nutką ironii przez Andrzeja Pilipiuka. Fabuła jego powieści opiera się na tle historycznym epoki PRL. Mało kto wie, że nasz noblista Władysław Reymont także fascynował się okultyzmem i światem upiorów. Swoją powieść pt. „Wampir” osadził w Londynie na początku XX wieku. Z kolei w kryminalistyce i psychologii wampirami nazywa się niekiedy osoby o wybitnie psychopatycznej osobowości. Jeśli chcesz przeczytać o tym, co znajduje się w głowach morderców i jak mroczną naturę może mieć przeciętny na pozór człowiek, przeczytaj reportaż Magdy Omilianowicz pt. „Wampir. Jak rodzi się zło?”.

Zobacz też:  Książki o podróżach – 7 najlepszych książek podróżniczych, które warto przeczytać

Jak widzisz, wampiryzm w literaturze przybiera różną postać. Począwszy od gotyckich thrillerów, poprzez romanse studentek z wampirami, a skończywszy na psychologicznych analizach osobowości zbrodniarzy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts