Odwieczny mit na (moje) szczęście prawie obalony.

                                 Książka: Siła woli to mit. Znajdź ukryte klucze do sukcesu.

                                                                                                              Autor: Benjamin Hardy

Gatunek: Poradnik

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 264

Okładka: miękka

Cena rynkowa/okładkowa: 39,90 zł

Ocena: 7/10

 

Tak jak beletrystykę łatwo (acz subiektywnie) ocenić pod kątem fabuły tak poradnik najlepiej ocenić po… no właśnie, po czym? Moją wersją tej prawdy jest ocena po sposobie przekonania mnie do poglądów autora. Tak się składa, że Pan Hardy robi to bez przesadnego fanatyzmu. Przedstawia co rusz nowe argumenty skłaniające ku zaufaniu jego tezom, ujawniając przed nami tajemnicę czy siła woli, to mit.


Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu?

Autor określany jest jako psycholog, mówca motywacyjny i twórca inspirujących książek. W zasadzie to brnąc z nurtem przez treść książki nie odczułem, by odwieczny mit próbował obalić „ktoś z branży”. Miałem wrażenie, jakby temat przedkładał po prostu „ktoś ogarnięty”. Ktoś zbagażem doświadczeń, przy tym dość spokojny. Ktoś używający trafnych spostrzeżeń i ciekawych przykładów na poparcie swoich słów.

Dlaczego siła woli nie wystarczy?

Ku mojemu zaskoczeniu (bądź co bądź pozytywnemu) książka rzeczywiście podaje pod wątpliwość odwieczny mit siły woli. Określana jest mniej więcej jako materia, która może się wyczerpać jak wszystko inne w naszym życiu. Nic tak naprawdę nie jest na zawsze – jak butelka wody w upalny dzień, która kiedyś się skończy. Nie patrzyłem nigdy na to z tej perspektywy. Ale faktycznie, przez większość materiału autor wysnuwa ciekawe teorie, które jasno wskazują, że to działa. Na naszą motywację wpływ ma zdecydowana większa liczba czynników niż nasze silne postanowienia.

Żyjemy w świecie pełnym bodźców. Atakują nas z każdej strony, by przenieść nasze skupienie z ważnych spraw i skierowania go na zupełnie inny tor.


Ile osób zabiega o naszą uwagę i (chcący bądź niechcący) naraża nas przez to na braki rozwoju w różnych kierunkach? Hardy wysuwa na światło dzienne pewną korelację pomiędzy różnymi okolicznościami i zróżnicowanym środowiskiem. Pokazuje jak odwieczny mit siły woli jest względny w ich obliczu. Przez całość rzeczonego materiału brzmi to sensownie i klarownie.

Włącz myślenie.

Pomimo naprawdę dużej wartości tez, które autor nam podsuwa nie mogę z całą stanowczością stwierdzić, by tytuł książki był idealnie dobrany. Nauczyłem się również podchodzić do tego typu dzieł z lekką rezerwą. Odwieczny mit siły woli tak naprawdę może… nie być mitem. Wespół z technikami zawartymi w materiale, szczegółowymi radami autora i odpowiednim ukierunkowaniem wielu zmiennych w naszym życiu, wciąż może odgrywać bardzo ważną rolę w codzienności każdego z nas. Musimy natomiast bardziej świadomie podejść do wielu aspektów naszego życia, by zacząć wzmacniać ją każdego dnia. Najwięcej tak naprawdę zależy od nas samych.

Dobre rady dla dobrych ludzi to nie mit.

Jednak we wprawnych rękach i w otwartych umysłach porady zawarte w książce Benjamina Hardy’ego mogą okazać się bardzo cenne i nad wyraz wartościowe. Wyciągając z niej odpowiedzi na nurtujące nas pytania czy rozwiewanie wątpliwości, które trapią człowieka pragnącego rozwoju, okażą się nieocenione w przypadku codziennej egzystencji. Autor jest przekonany o trafności swoich poglądów, a jednocześnie nie przechodzi z nimi w rejony fanatyzmu, co odbieram jako duży plus. Wieńcząc moją krótką rozprawę nad całością pokuszę się o stwierdzenie, że jednak trzeba siły woli, by zastosować podane przez Bena propozycje. Pamiętajmy, że najważniejsza wiedza i najwspanialsze rezultaty nigdy nie przychodzą łatwo.

Gaweł Jakubiak

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares