Soczewki czy okulary – co będzie lepsze do czytania książek?

Ewa Miko
soczewki kontaktowe i okulary na zdjęciu
5/5 - (1 głos)

Komfort czytania zapewniają między innymi dobrze dobrane okulary, które umożliwiają sprawne i bezproblemowe śledzenie kolejnych liter. U niektórych osób z wiekiem pojawia się konieczność sięgnięcia po okulary, które posłużą właśnie do czytania. Inni natomiast decydują się nosić soczewki. Które rozwiązanie jest lepsze i czy oba sprawdzają się w każdym przypadku?

Tylko profesjonalne okulary do czytania!

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów, reklamowych jako okulary do czytania. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, same w sobie wyglądają natomiast podobnie jak okulary dobrane przez optyka. Skąd tak duża ich popularność? Otóż z wiekiem jakość widzenia zaczyna się pogarszać, co jest naturalnym procesem. Eksperci mówią nawet o starczowzroczności, która najczęściej przejawia się tym, że widzimy stosunkowo dobrze przedmioty znajdujące się w oddali, natomiast trudno nam dostrzec to, co znajduje się w pobliżu. Z tego też powodu osoby starsze (choć nie tylko one) mogą mieć problemy z czytaniem książek lub gazet. Z pomocą przychodzą im okulary do czytania, w których dobrze widzi się z bliska, natomiast obraz znajdujący się w oddali jest rozmazany. Tego typu szkła powinien dobrać profesjonalny optyk we Wrocławiu, który posiada niezbędną wiedzę oraz doświadczenie. Kupowanie gotowych okularów nie jest rozwiązaniem – nigdy nie mamy pewności, jak bardzo zaawansowana jest wada wzroku oraz czy rzeczywiście ogranicza się wyłącznie do problemów z widzeniem z bliska. Czytanie w okularach “marketowych” może przynieść więcej szkody naszym oczom, niż pożytku.

Okulary czy soczewki do czytania – co wybrać?

Zazwyczaj osoby, które muszą nosić szkła korekcyjne na stałe, wybierają pomiędzy okularami a soczewkami nie tylko w kontekście czytania książek. Decydują się bowiem na jedno, konkretne rozwiązanie, dla własnej wygody. Na co dzień bardzo dobrze sprawdzają się soczewki, które nie parują, dają dużą swobodę ruchu, a jednocześnie nie zdradzają mocy noszonych szkieł. Niemniej jednak wymagają posiadania pewnych umiejętności w kontekście ich aplikowania, a dodatkowo trzeba je odpowiednio pielęgnować, zwłaszcza jeśli decydujemy się na model wielokrotnego użytku. Nieco inaczej wygląda to w przypadku okularów – dobrze dobrane nie zsuwają się i stosunkowo łatwo się do nich przyzwyczaić, jednak nie będą najlepszym wyborem dla osób bardzo aktywnych. Pozostaje też kwestia tego, jak dobrać okulary do oprawy oczu czy kształtu twarzy, aby wyglądać dobrze. Niemniej jednak w kontekście czytania książek to, czy zdecydujemy się na soczewki korekcyjne, czy okulary, zależy wyłącznie od naszych preferencji. W razie wątpliwości warto udać się po poradę do profesjonalnego salonu optycznego.

Zobacz też:  Jak czytanie wpływa na mózg? Książki to same korzyści!

Dlaczego oczy po czytaniu bolą?

Dobrze dobrane soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne pomagają poradzić sobie z problemem bolących oczu, który dotyka osoby lubiące czytać książki. Niemniej jednak w niektórych przypadkach ból nie ustępuje, nawet pomimo wyboru właściwych szkieł. Najczęściej przyczyna leży wtedy w złym oświetleniu pomieszczenia, w którym czytamy. Należy zapewnić sobie odpowiednie światło, tak aby nadmiernie nie męczyć oczu. Jeśli ostatni raz optyk dobierał dla nas okulary kilka lat temu, warto wybrać się na ponowną wizytę – być może wada pogłębiła się i zachodzi konieczność wymiany szkieł na inne, mocniejsze. Czasami ból oczu może być też spowodowany ogólnym przemęczeniem organizmu – wbrew pozorom czytanie książek to intelektualny wysiłek, który wymaga niemałych nakładów energii ze strony oczu czy mózgu. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts