„Bohaterowie polskich powstań narodowych” – Marek Borucki

Bohaterowie polskich powstań narodowych Marka Boruckiego to kompendium wiedzy na temat postaci, które odegrały kluczowe role w polskich powstaniach narodowych.

Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z tym nie pogodził. Nie pogodziło się ani pokolenie urodzone w wolnym jeszcze kraju, ani pokolenie urodzone w niewoli. Dążenie do suwerenności, walka z tyranią zaborców stały się więc niemal cechą narodową Polaków.

Ważna rocznica

W tym roku mija 100 lat od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. To idealny moment na to, by przypomnieć sobie bohaterów, którzy przyczynili się do walki o wolność naszego kraju oraz nas samych. Książka Marka Boruckiego dostarcza informacji na temat osób mniej lub bardziej znanych z bojów powstańczych. Każde powstanie (kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie, warszawskie, Wiosna Ludów, a nawet „ostatnie” powstanie / pierwsza rewolucja z 1905-1907 roku) jest w tej książce wyróżnione.

Processed with VSCO with hb2 preset

Encyklopedia

W krótkim wstępie Marek Borucki opisuje oraz po trochu poddaje ocenie sytuację polityczną Rzeczypospolitej, która doprowadziła do zaborów. Jednakże najbardziej skupiono się na sylwetkach bohaterów. Ta publikacja przypomina encyklopedię, w której każdej z osób poświęcono parę słów o ich życiu oraz roli, jaką odegrali w danym powstaniu.

Autor stara się bazować na faktach, jednak z obiektywnej narracji przebija wyraźny szacunek do każdego z bohaterów. Oprócz wizerunków poszczególnych postaci, książka jest pełna zdjęć, które pomagają zwizualizować sobie sytuacje opisywane przez autora. Przykładowo, zdjęcie na okładce przedstawia Józefa Piłsudskiego podczas wizyty w Poznaniu 27 października 1918 roku.

Processed with VSCO with hb2 preset

Rzetelna historyczna robota

Bohaterowie polskich powstań narodowych zostało napisane przez Marka Boruckiego, który w swoim dorobku literackim ma już około 40 książek na temat historii powszechnej oraz historii i kultury polskiej. Możemy być więc pewni, co do wiarygodności treści w niej zawartych.

Wszyscy uczestnicy powstań zasługują na pamięć i hołd potomnych. Niektórzy z nich otrzymali należne miejsce w panteonie narodowym, niektórym wzniesiono pomniki, przypominają o nich nazwy ulic, szkół, wspomniani są podczas świętowania rocznic historycznych. Ale są też bohaterowie niesłusznie zapomnieni, spoczywający gdzieś w bezimiennych mogiłach, nie tylko na polskiej ziemi – sylwetki wielu z nich zostały przedstawione na kartach tej książki.

Processed with VSCO with hb2 preset

Dobrze, że powstała pozycja, która upamiętnia bohaterów powstań narodowych. Powoli niestety zaczyna zapominać się o zrywach, które były przejawem wielkiego polskiego patriotyzmu.

Polecam tę książkę nie tylko osobom, które zajmują się historią i chcą pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Będzie znakomita również dla tych, którzy chcą zainteresować się choć trochę tym, jak potrafi przejawiać się polski patriotyzm w czasie największego zagrożenia.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote
shares