W czasach przedpiśmiennych oraz wtedy, gdy pismo było słabo upowszechnione, kluczową rolę odgrywała pamięć. Aby móc odtworzyć niekiedy bardzo długie eposy funkcjonujące w sferze oralnej, ludzie musieli wyćwiczyć się w sztuce zapamiętywania. Nie istniały mądre księgi, w których można było szukać odpowiedzi na trudne pytania. Wiedzę przekazywano ustnie, z pokolenia na pokolenie. Stworzono więc liczne mnemotechniki, czyli techniki pamięciowe, pomagające utrwalać istotne informacje tak, aby nie uleciały i nie uległy zapomnieniu.

We współczesnych czasach niemalże wszyscy potrafimy pisać. Zazwyczaj mamy pod ręką kawałek papieru i ołówek lub – co jeszcze bardziej prawdopodobne – telefon, notebook lub tablet. Wyćwiczyliśmy się w tworzeniu list: zakupów, rzeczy do zrobienia, prezentów, książek do przeczytania, celów noworocznych… Tym samym przestaliśmy używać pamięci.

Propozycja Pauliny Mechło, SuperPamięć w 31 dni, to zbiór zadań i ćwiczeń na każdy dzień, pomagających rozwijać pamięć. Autorka przybliża metody działania rozmaitych mnemotechnik: łańcuchową metodę skojarzeń, metodę węzłów, technikę podstawników cyfr… Dzięki ogromnej różnorodności zaproponowanych typów działań, książka trafi do ludzi preferujących różne aktywności – do wzrokowców, słuchowców, ruchowców.

W publikacji niewiele jest teorii. Jako wstęp autorka przedstawiła biografię Szerieszewskiego, wybitnego synestetyka, który przeszedł do historii dzięki wybitnej, spektakularnej pamięci. Nie jest to jednak tania anegdota, bowiem stanowi punkt wyjścia do podjęcia wyzwania Szerieszewskiego. Jest to określenie poziomu, z którego startujemy. Takie samo zadanie znajduje się na końcu cyklu ćwiczeń, dzięki czemu można sprawdzić poczynione przez siebie postępy.

Na każdy dzień przewidziano różnorodne ćwiczenia słowne, liczbowe, przestrzenne. Ich wykonanie zajmuje około 20–30 minut. To niewiele, jeśli gwarancją jest superpamięć! Od czytelnika wymagana jest jednak systematyczność, bez niej efekt nie będzie zadowalający.

Aby sprawdzić, czy książka działa tak, jak zapowiada autorka, neurokognitywistka, Paulina Mechło, podjęłam trzydziestojednodniowe wyzwanie. Ogromną zaletą była różnorodność proponowanych ćwiczeń. Każdego dnia musiałam zmierzyć się z liczeniem, zapamiętywaniem słów, układów przestrzennych, czytaniem tekstu i wychwytywaniem najistotniejszych informacji. Niestety, niektóre ćwiczenia były zbyt łatwe i nie stanowiły wyzwania intelektualnego, a wielokrotne powtarzanie łatwego do wykonania zadania jest po prostu nudne. Wielkim usprawnieniem były odpowiedzi zamieszczone na końcu. Z przykrością jednak odkryłam, że po pierwsze nie do wszystkich ćwiczeń są odpowiedzi (np. brak odpowiedzi do 90 prostych arytmetycznych zadań, proponowanych niemalże każdego dnia – trzeba samemu sprawdzać wynik na kalkulatorze, co jest żmudne), a po drugie – część odpowiedzi jest podana w sposób nieczytelny (dotyczy to np. dużych plansz sudoku, w których można było wyboldować uzupełnione znaki – pogrubień albo nie ma wcale, albo są źle zaznaczone). Przy tak dużej liczbie zadań w książce nie sposób jednak czegoś nie przeoczyć. Te usterki można zrozumieć i wybaczyć tym bardziej, że na stronie redakcyjnej w książce zamieszczono prośbę, aby wszelkie tego typu uwagi zgłaszać pod podanym adresem. Brawo dla wydawnictwa i autorki za otwartość na sugestie od czytelników! Dzięki temu kolejne wydania tej publikacji mogą być lepsze.

Autorka pomyślała także o tym, aby proponowane do zapamiętania informacje należały do tzw. wiedzy ogólnej. Nie trudzimy się więc, aby wbić sobie do głowy bezsensowny ciąg cyfr, ale np. rozszerzenie liczby π do 40. miejsca po przecinku. Pozostaje jednak pytanie, czy poza efekciarstwem taka wiedza ma jakieś zastosowanie praktyczne.

Samo wbijanie sobie do głowy ciągów wyrazów lub cyfr moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu, szczególnie, że żyjemy w czasach powszechnego dostępu do Internetu. Nie mniej jednak powinniśmy ćwiczyć swoją pamięć. Dlaczego? Sprzyja to wzrostowi sprawności intelektualnej, a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. choroby Parkinsona.

Książka Pauliny Mechło SuperPamięć w 31 dni podbiła moje serce i umysł. Po miesiącu regularnych ćwiczeń moje wyniki bardzo się poprawiły, a ja poznałam proste, sprytne sztuczki na zapamiętanie długiej listy zakupów, kilku numerów telefonów naraz, imion ludzi i informacji z nimi związanych, adresów, rozmieszczenia przedmiotów w przestrzeni. Polecam każdemu, kto ma ochotę zatroszczyć się o kondycję swojego umysłu.

 

Olga Ziółkowska

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here