Jak czytanie wpływa na mózg? Książki to same korzyści!

Ewa Miko
Czy zastanawiało cię kiedyś, jak czytanie wpływa na mózg? Istnieje wiele badań naukowych na ten temat. Wnioski wydają się jednoznaczne. Zanurz się z nami w świat literatury i dowiedz się więcej o tym, dlaczego warto czytać wartościowe książki!
jak czytanie wpływa na mózg
Ocena

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Jak czytanie wpływa na mózg? Przede wszystkim wzmacnia neurony i tworzy nowe połączenia między różnymi obszarami mózgu. Dzięki temu poprawiają się zdolności koncentracji i rozwijają się zdolności poznawcze.
 • Czytanie to skuteczne narzędzie redukcji stresu. Zaledwie 6 minut czytania dziennie może obniżyć poziom stresu o 68%. Czytanie angażuje umysł w historię, pozwala na chwilowe zapomnienie o problemach, co pomaga wyciszyć emocje.
 • Książki rozwijają wyobraźnię, empatię i kreatywność. Wpływają na zdolność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Gdy czytasz o doświadczeniach innych osób, wzrasta twoja wrażliwość na uczucia innych.
 • Regularne czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację. Codzienne czytanie może zwiększyć zdolność zapamiętywania nawet o 20%.
 • Czytanie może zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer. Regularne czytanie to jedno z najlepszych ćwiczeń dla umysłu, które pomaga utrzymać go w dobrej formie.
 • Czytanie może spowolnić proces starzenia mózgu. E-booki, audiobooki i inne technologie mogą pobudzać różne obszary mózgu, zwiększając korzyści z czytania.

Regularne czytanie książek wpływa korzystnie na mózg. To udowodnione!

Naukowcy z całego świata udowodnili, że regularne czytanie książek ma pozytywny wpływ na nasz mózg. Badania opublikowane m.in. w „Neurology” pokazują, że czytanie wzmacnia neurony, co z kolei pozwala na tworzenie nowych połączeń między obszarami mózgu. Dzięki temu poprawia się m.in. zdolność koncentracji, a także rozwijają się zdolności poznawcze.

Zobacz też:  Soczewki czy okulary - co będzie lepsze do czytania książek?

Z ciekawostek – podczas czytania aktywne są te same części mózgu, które odpowiadają za motorykę w przypadku osób dorosłych. Z kolei naukowcy z Emory University doszli do wniosku, że podczas czytania nasz mózg przetwarza informacje tak, jakbyśmy doświadczyli daną sytuację w prawdziwym życiu. To dowodzi, jak czytanie książek wpływa na naszą wyobraźnię i poziom empatii.

Interesujesz się psychologią? Sprawdź nasze zestawienie ciekawych książek o psychologii.

Jak czytanie wpływa na mózg – lektura a obniżenie poziomu stresu

Czytanie to nie tylko przyjemność, ale także skuteczne narzędzie redukcji stresu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sussex wykazały, że zaledwie 6 minut czytania dziennie obniża poziom stresu aż o 68%! Spadek poziomu kortyzolu, hormonu stresu, jest wynikiem działania książek na nasz mózg.

Jak czytanie działa na mózg? Gdy czytamy, angażujemy się w historię, staramy się zrozumieć bohaterów i ich motywacje, a to pozwala na chwilowe zapomnienie o problemach dnia codziennego. W ten sposób poświęcenie się pasjonującej lekturze nie tylko pobudza umysł, ale także pomaga wyciszyć emocje.

Rozwój wyobraźni, empatii, kreatywności pod wpływem książek

Książki poszerzają percepcję i wyobraźnię. Niektórzy porównują ją do wszechświata – ma granice, ale dzięki lekturze wciąż się poszerza. Jak czytanie wpływa na mózg? Kiedy zanurzasz się w fikcyjnym świecie lub opowieści opartej na prawdziwych wydarzeniach, twój mózg tworzy obrazy, dźwięki, a podobno nawet zapachy i inne wrażenia zmysłowe odpowiadające opisom. Dzięki temu stajesz się bardziej kreatywny / kreatywna, potrafisz lepiej rozwiązywać problemy i radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami.

Co więcej, czytanie wzmacnia także empatię. Gdy czytasz o doświadczeniach innych osób, nawet jeśli są one zmyślone od A do Ż, wzrasta twoja wrażliwość na uczucia innych. Możesz łatwiej zrozumieć, co inni mogą czuć czy doświadczać, stajesz się bardziej empatyczny / empatyczna w prawdziwym życiu.

Zobacz też:  „Bolesna historia stomatologii” – wszystko o tym, jak dawniej leczono zęby

Jak czytanie wpływa na mózg – zapamiętywanie i inne zdolności poznawcze

Regularne czytanie książek nie tylko rozwija wyobraźnię i empatię, ale także poprawia pamięć i koncentrację. Kiedy czytasz, twój mózg musi zapamiętać mnóstwo informacji:

 • wszystkie postacie;
 • ich imiona;
 • przebieg akcji – nie zawsze podawany chronologicznie przez autorów;
 • wymienione w książce miejsca, często fikcyjne;
 • daty;
 • poszlaki w kryminałach etc.

Badania dowodzą, że codzienne czytanie może zwiększyć zasoby pamięci o nawet 20%. Co więcej, czytanie książek pozytywnie wpływa na koncentrację – kiedy czytasz, musisz skupić się na tekście, co pomaga koncentrować uwagę na jednej czynności podczas wielu innych sytuacji. Zapewne znasz to uczucie, kiedy podczas lektury coś cię rozproszyło i nagle nie wiesz, co cię ominęło. Wtedy wracasz kilka linijek albo stron wcześniej, by nie stracić żadnych ważnych detali.

Oto najlepsze książki o podświadomości.

Jeśli dużo czytasz, zmniejszasz ryzyko zachorowania na Alzheimera

Czytanie może mieć także wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Wieloletnie badania prowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że osoby czytające regularnie mają mniejsze ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji. Jak czytanie wpływa na mózg, że zapobiega takim schorzeniom? Mechanizm działania jest prosty – mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje regularnych ćwiczeń. Czytanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla umysłu. Zaangażowane są różne obszary mózgu, co pomaga utrzymać je w dobrej formie, a to z kolei zapobiega degeneracji neuronów.

Specjaliści szacują, że „mole książkowe” mają 2,5 raza mniejsze ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w porównaniu z osobami, które stronią od lektury. Nie ma wprawdzie żadnej gwarancji, ale warto podjąć taki wysiłek. Zadbaj o swoją szarą masę już teraz, a nie zapomnisz podziękować sobie później!

Jak czytanie wpływa na mózg? Spowolnienie procesów starzenia

Czytanie nie tylko pomaga w utrzymaniu zdrowia umysłowego, ale także pozwala dłużej cieszyć się przymiotami młodości. A przynajmniej niektórymi spośród tych, które słabną wraz z postępującym wiekiem. Badania opublikowane w „Journal of the American Medical Association” dowodzą, że regularne czytanie książek może spowolnić proces starzenia mózgu. Gdy czytasz, twój mózg musi:

 • przetwarzać informacje;
 • analizować dane;
 • tworzyć obrazy;
 • poszukiwać związków pomiędzy różnymi elementami etc.
Zobacz też:  Księga gości weselnych. Jak wygląda?

To wszystko pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji. To z kolei pozwala na spowolnienie procesów starzenia. Być może ledwo odczuwalne, ale jednak!

Formy czerpania korzyści z czytania. Książki papierowe a nowsze wynalazki

Czytanie to nie tylko tradycyjne książki. Na rynku dostępne są także e-booki, audiobooki, czytelnie online – wszystkie te formy mogą działać pozytywnie na mózg. Co więcej, różne formy czytania mogą pobudzać różne obszary mózgu, co zwiększa ich korzyści.

Przykładowo czytanie na czytniku lub tablecie wymaga adaptacji do nowej technologii, co jest dodatkowym treningiem dla mózgu. Wprawdzie osoby obeznane z nowoczesnymi urządzeniami poradzą sobie doskonale dzięki doświadczeniu i intuicji, ale dla seniorów może to być spore novum. Nie warto stronić od nowości! Audiobooki z kolei angażują nasz słuch i mogą uaktywniać inne obszary mózgu, niż czytanie tradycyjne.

Czy słuchanie audiobooka pomaga mózgowi tak samo jak czytanie?

Odpowiedź na to pytanie to tak, ale… Audiobooki mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z czytaniem, np. ze względu na problemy ze wzrokiem. Słuchanie książek może mieć nieco inne efekty od klasycznego czytania, ale każda korzyść z lektury jest na wagę złota.

Niektóre badania sugerują, że czytanie tradycyjne może mieć nieco większy wpływ na rozwój zdolności poznawczych. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno czytanie, jak i słuchanie książek są dobre dla naszego mózgu. Ważne, aby robić to regularnie!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts