Jaka jest historia medalierstwa w Polsce?

Ewa Miko
medale za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca
Ocena

Medalierstwo rozpowszechniło się mniej więcej w tym samym czasie, w którym wynaleziono pieniądze. Niemniej jednak do Polski dotarło ono dopiero w XVI wieku, zadomawiając się u nas na dobre. Ówczesne medale stały się pierwowzorem tych, które odlewane są obecnie na zamówienie. Kiedyś jednak wręczano je wyłącznie osobom zasłużonym oraz wojskowym, nie były natomiast dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Medal dla inteligencji i dla władzy

Wręczanie medali kojarzy się nam z uroczystościami, podczas których honorowane są zasłużone osoby. Tymczasem nie zawsze tak było – w Polsce pierwszy medal został wybity w 1508 roku, lecz pierwsze krążki dedykowane były wyłącznie władcom oraz innym, ważniejszym osobom w państwie. Z czasem zaczęto je również wręczać inteligencji i wysokiej rangi wojskowym. Medale w tamtych czasach były całkowicie unikatowe – nie znano pojęcia produkcji masowej, zatem niemożliwe wręcz było stworzenie dwóch, dokładnie takich samych krążków. Samo wykonanie pojedynczego medalu było bardzo czasochłonne i wymagało ogromnego nakładu pracy ze względu na brak profesjonalnego sprzętu ani nowoczesnych technologii.

Medalierstwo w czasach wojennych

Nieco inaczej historia medalierstwa kształtowała się po rozbiorach Polski. Wtedy też Polacy zaczęli walczyć o niepodległość, aby uniezależnić się od zaborcy. Medale zaczęto przyznawać osobom, które poległy na polu bitwy bądź wykazywały się nadzwyczajnymi osiągnięciami dla narodu. Można więc powiedzieć, że w czasach wojennych medale zarezerwowane były głównie dla wojaków i patriotów. Oczywiście, wciąż mogli otrzymywać je rządzący oraz inteligencja, jednak podkreślano tutaj właśnie aspekt obrony ojczyzny, polskości i patriotyzmu. W tamtych czasach, podobnie jak wcześniej, medale wykonywano wyłącznie na zamówienie.

Medalierstwo w czasach współczesnych

Dla wielu osób zadziwiający jest fakt, iż medale były wręczane sportowcom dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często, a już z pewnością nie były one na porządku dziennym. Tymczasem po wojnach medalierstwo weszło na nieco inną drogę rozwoju – krążki stały się dostępniejsze dla ogółu. Niestety, jednocześnie pojawił się problem produkcji masowej, który znacząco psuje rynek po dzień dzisiejszy. Medale stały się elementem świata komercyjnego, którego po wojnie brakowało społeczeństwu. Nieco mniej popularne stały się medale odlewane na zamówienie, które wykonywane są, kultywując tradycję naszych przodków. Od końca XX wieku dysponujemy co prawda odpowiednimi technologiami oraz właściwym parkiem maszynowym, co znacząco przyspiesza wykonywanie poszczególnych prac, jednak wciąż przywiązuje się bardzo dużą wagę do jakości produktów, które dostarczane są klientom. W dzisiejszych czasach medale wręczane są nie tylko osobom z kręgów władzy, lecz również sportowcom, zasłużonym pracownikom, inteligencji czy artystom. Można więc powiedzieć, że krąg odbiorców uległ znacznemu poszerzeniu na przestrzeni minionych lat. 

Zobacz też:  Księgarnia techniczna - jakiego rodzaju poradniki w niej znajdziesz?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts