Książki o ciąży i macierzyństwie. Poznaj najciekawsze poradniki dla przyszłych mam

Paulina Kucharska
Książki o ciąży i macierzyństwie to częsta lektura wśród pań ciężarnych. Takich poradników jest mnóstwo zarówno w księgarniach, jak i bibliotekach. Zastanawiasz się, czy warto je czytać? Które z nich wybrać? Ten artykuł pomoże ci podjąć decyzję.
książki o ciąży
Ocena

Niektóre ciężarne czytają wszystkie napotkane książki dotyczące rozwoju płodu, narodzin dziecka i pierwszych miesięcy z maluszkiem. Są też panie, które nie mają na to czasu ani ochoty. Wolą zdać się na własną intuicję, na porady lekarza prowadzącego, położnych i doświadczonych mam w rodzinie. Które rozwiązanie jest lepsze? Jeśli oczekujesz dziecka i chcesz jak najlepiej przygotować się do nowej roli, zapoznaj się z najważniejszymi książkami o ciąży, porodzie i opiece nad niemowlęciem.

Dlaczego warto czytać książki o ciąży i macierzyństwie?

Dobrze wybrane, wartościowe książki pomogą ci zrozumieć, co dzieje się z twoim organizmem w czasie ciąży. Ułatwią przygotowanie do porodu, połogu i opieki nad maleństwem. Ciąża i poród to piękne, ale też trudne doświadczenie w życiu kobiety. Większość pań marzy o macierzyństwie. Niektóre borykały się z różnymi problemami zdrowotnymi zanim udało im się zajść w ciążę. Tym bardziej warto wiedzieć, jak poradzić sobie z dolegliwościami okresu ciąży, połogu i przyspieszyć powrót do formy. Dzięki temu te przykre sprawy nie zdominują radości z macierzyństwa.

Czego dowiesz się z książek o ciąży?

Poznasz etapy rozwoju płodu tydzień po tygodniu. Dowiesz się, na co uważać w czasie ciąży, aby nie zaszkodzić maluszkowi. Jak przygotować się do porodu? Jak przebiega poród naturalny, a jak przez cesarskie cięcie? Co kupić w ramach wyprawki dla niemowlęcia? Znajdziesz tam zagadnienia dotyczące pielęgnacji skóry, ubrań ciążowych, zdrowego odżywiania, seksu w ciąży czy aktywności sportowych. W najlepszych poradnikach znajdują się też rozdziały poświęcone emocjom ciężarnej kobiety i młodej mamy. Uświadamiają one paniom, że huśtawki nastrojów i brak wiary w swoje matczyne umiejętności to naturalne odczucia. Ich przyczyną są wahania hormonów i ogromne zmęczenie.

Zobacz też:  Książka o medytacji – lista najlepszych tytułów!

Czego dowiesz się, czytając poradniki o opiece nad noworodkiem?

Poznasz poszczególne etapy rozwoju noworodka i niemowlęcia. Dowiesz się, jak radzić sobie z kolką u maleństwa i innymi dolegliwościami. Nauczysz się zasad karmienia piersią i żywienia mlekiem modyfikowanym. Zobaczysz, jak prawidłowo kąpać noworodka, przebierać go i pielęgnować jego skórę. Niektóre książki zawierają też rozdziały o akceptacji nowego wyglądu i zmian, jakie zaszły w ciele kobiety po porodzie. Bardzo pomocne są także porady odnośnie do ułożenia sobie na nowo relacji w związku i wznowienia współżycia. Doświadczenie ciąży i rodzicielstwa sprawia, że wiele pań czuje się i wygląda jeszcze bardziej i atrakcyjnie niż przedtem.

Książki dla kobiet w ciąży. Jak wybrać te najciekawsze i najbardziej pomocne?

Nie ma sensu, abyś kupowała wszystkie napotkane poradniki. Wiele treści się w nich powtarza. Poza tym czy wystarczy ci siły, czasu i cierpliwości, aby je przeczytać? Kup sobie jedną książkę na temat przebiegu ciąży i porodu, a oprócz tego obszerny poradnik o zdrowiu i pielęgnacji niemowlęcia. Dodatkowo zaopatrz się w wybrane kompendium wiedzy, związane z twoimi osobistym nastawieniem do nowego etapu w życiu. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, ze skłonnościami do chandry i pesymizmu, kup sobie książkę o tym, jak radzić sobie z emocjami po porodzie. Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę, to przyda ci się książka o odpowiednim odżywianiu i ćwiczeniach fizycznych kobiet ciężarnych i młodych mam.

Najciekawsze książki o ciąży. Propozycje tytułów

To nie tylko pozycje autorstwa lekarzy i położników, ale też doświadczonych mam. Oto kilka wybranych tytułów, które będą dobrym źródłem informacji dla każdej przyszłego rodzica:

  • Lesley Regan, „Twoja ciąża tydzień po tygodniu”;
  • Heidi Murkoff, „W oczekiwaniu na dziecko”;
  • Dr Anne Deans (red.), „Ciąża. Poradnik dla rodziców”;
  • Seria Mamy dla mamy. „Tom I – ciąża. Jak przygotować się na życiową rewolucję”;
  • Anna Lewandowska, „Healthy mama”;
  • Dorota Mirska-Królikowska (red.), „Cudowne 9 miesięcy”;
  • Magdalena Makarowska, „Jedz zdrowo i pysznie w ciąży”.
Zobacz też:  Najlepsze książki o sprzedaży – tytuły, po które warto sięgnąć!

Poradniki o rodzicielstwie. Propozycje tytułów

Książki o opiece nad niemowlęciem, które warto przeczytać, to:

  • Seria Mamy dla mamy. „Tom II – macierzyństwo. Jak to się teraz robi?;
  • Heidi Murkoff, „Pierwszy rok życia dziecka”;
  • Joanna Woźniczko-Czeczott, „Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu”;
  • Lucyna Mirzyńska, „Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa”;
  • Seria rodzicielska Natuli, „Jak zrozumieć małe dziecko?”;
  • Wiliam Sears, Martha Sears, „Księga Rodzicielstwa Bliskości”.

Oczekiwanie na dziecko. Nie daj się zwariować

Czytanie książek dla przyszłych mam jest ważne i potrzebne. Pamiętaj jednak, że zarówno ciąża, jak i rozwój niemowląt nie zawsze przebiega tak, jak przedstawiają o autorzy książek. Wiele kobiet po ich lekturze w praktyce kieruje się swoją intuicją, bo tak naprawdę każde dziecko jest inne. Rozwija się w swoim tempie, ma inną osobowość, a na jego zachowanie, skłonność do płaczu, wpływa też atmosfera w rodzinie, predyspozycje do chorób, a także przebieg ciąży i porodu. Z drugiej strony młodzi rodzice nie powinni podporządkowywać wszystkich aspektów swojego życia dziecku. Równie starannie jak o dziecko, należy dbać o swoją wzajemną bliskość, relacje, a także o pasje i życie zawodowe.

Przyszli rodzice na początku ciąży nie wiedzą, jak będzie ona przebiegała. Kobieta na ogół nie ma też świadomości, czy będzie rodzić naturalnie, czy operacyjnie. Oboje rodzice martwią się o to, czy maluch urodzi się zdrowy, czy będzie dzieckiem spokojnym, a może raczej płaczliwym i wymagającym stałej uwagi. Dlatego w czasie ciąży warto sięgnąć po książki o tematyce ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Pomogą one na nowo poukładać życie małżeńskie i rodzinne.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts