Książki o depresji – poradniki i literatura naukowa na temat tej coraz powszechniejszej choroby

Ewa Miko
Depresja to choroba cywilizacyjna, która jest coraz poważniejszy, globalnym już problemem. Zgłębienie wiedzy na jej temat może być dla wielu kluczową sprawą. Warto wiedzieć, jakie są godne polecenia książki o depresji.
książki o depresji
Ocena

Choć dawniej sądzono inaczej, nie ma co do tego żadnych wątpliwości – depresja to choroba. I to niezwykle poważna, z której objawami i konsekwencjami zmagać muszą się codziennie dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Na szczęście coraz więcej się o niej mówi, co sprawiło, że przestała być tematem tabu. Jest wielu specjalistów, którzy zajmują się tą trudną w zwalczeniu dolegliwością. Na rynku pojawiają się natomiast książki o depresji – poradniki i tytuły popularnonaukowe. Odgrywają ważną rolę w procesie uświadamiania oraz walki z tą chorobą.

Czym jest depresja? O chorobie w literaturze

Dawniej o depresji pisano przede wszystkim rozprawy naukowe. Trudno dostępne i ciężkie w odbiorze. Na szczęście trend ten się zmienia i w polskich księgarniach oraz bibliotekach pojawiają się pozycje poświęcone tej chorobie, które mają pomóc w procesie jej zrozumienia oraz walki z nią. Książki o depresji często są pisane przez osoby z odpowiednim wykształceniem (psychologów, psychiatrów), ale również przez ludzi, którzy zmagali się lub zmagają z depresją. Ich relacja może mieć niezwykle ważny wpływ na osoby, które same próbują poradzić sobie ze swoimi demonami.

Najlepsze książki o depresji – godne polecenia poradniki

Poniżej prezentujemy kilka książek o depresji, które są godne uwagi oraz zainteresowania. Podchodzą do tego zagadnienia w sposób fachowy, stanowiąc formę poradników. Traktują o przyczynach depresji oraz jej leczeniu.

„Twarze depresji” – Anna Morawska

Ponieważ depresja stygmatyzuje, mało kto chce o niej mówić otwarcie. Annie Morawskiej, autorce książki „Twarze depresji”, udało namówić się kilkanaście osób do przełamania lęku i opowiedzenia o swojej chorobie. I to nie byle kogo, ponieważ postaci z pierwszych stron gazet. Bo jest to choroba, która nie oszczędza nikogo. W książce o swojej walce opowiedzieli m.in. Andrzej Bober, Tomasz Jastrun, Kamil Sipowicz, a także osoby, które nie są postaciami publicznymi.

Zobacz też:  Książki o biznesie, które warto przeczytać – przegląd książek, dzięki którym wzniesiesz swój biznes na wyższy poziom

„Melancholia” – Antoni Kępiński

Antoni Kępiński całe swoje życie poświęcił chorym, również na depresję. W jednej z książek o depresji opisał smutek i ciągłą walkę o lepsze jutro. Traumy, z którymi zmagać muszą się ludzie cierpiący na tę chorobę. Pisze również – z punktu widzenia psychologii – o walce z depresją. Sugeruje jednocześnie, że każdy przypadek jest inny i nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne rozwiązanie, które pomoże wszystkim. Odczarowuje depresję, sugerując, że tylko humanistyczne podejście do chorego może być skuteczne.

„Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim” – Dorota Gromnicka

To praktyczny przewodnik uzupełniony o ćwiczenia terapeutyczne, który skierowany jest zarówno do osób chorych na depresję, jak i tych, którzy mają taką osobę w swoim otoczeniu. Bo wpływa ona nie tylko na samą osobę zmagającą się z dolegliwością, ale również jej bliskich. Dlatego ważne jest oswojenie, a także wiedza, jak radzić sobie w określonych sytuacjach. W tym właśnie próbuje pomóc Gromnicka, doświadczona psycholożka i psychoterapeutka. W swoim poradniku pokazuje również przykłady osób, które w taki czy inny sposób poradziły sobie z chorobą. Jeśli chodzi o książki o depresji, jest to pozycja obowiązkowa.

„Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży” – Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek

Depresja wśród młodych ludzi to coraz większy problem, z którym trudno sobie poradzić. Troje autorów z ogromną wiedzą i doświadczeniem postanowiło przygotować książkę, która skierowana jest nie tylko do młodszych odbiorców, ale i ich rodziców. Bo to właśnie zadaniem opiekunów jest stwierdzenie, co dolega dziecku. Następnie zastosowanie odpowiedniego leczenia, ale również podejścia do rozmów, problemów i wszystkich interakcji. Autorzy pomagają zrozumieć i zaakceptować depresję, a także sugerują, jak podejść do leczenia. Zwracają uwagę na to, jak dbać o sobie oraz pozostałych członków rodziny, w której pojawiła się choroba. To jedna z cennych dla rodziców książek o depresji.

Zobacz też:  Książki medyczne — czy to przeżytek?

Problem depresji coraz częściej pojawia się w ludzkiej świadomości, a to pozytywna wiadomość. Bo wyjście z depresji jest możliwe tylko wtedy, gdy otoczenie ma przynajmniej podstawową wiedzę na jej temat. Choroba ta dotyka wszystkich – młodych i starych, kobiety i mężczyzny. Nie ma żadnej reguły. Dlatego tak ważne jest zrozumienie wobec chorujących na depresję. Pomocne są w tym właśnie książki o depresji, które często pisane są przez autorytety, ale również ludzi, którzy sami zmagają się z tą podstępną chorobą.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts