Książki o biznesie, które warto przeczytać – przegląd książek, dzięki którym wzniesiesz swój biznes na wyższy poziom

Paulina Kucharska
Dopiero planujesz założenie własnej działalności? A może już jesteś aktywnie działającym przedsiębiorcą? W obu przypadkach powinieneś poszerzać swoją wiedzę. Sprawdź, które książki o biznesie pogłębią twoją wiedzę w tym obszarze.
książki o biznesie
Ocena

Prowadzenie własnego biznesu wymaga sporej wiedzy na temat zarządzania i marketingu. Jak spośród wielu książek wybrać te najlepsze? Podpowiadamy, które książki o biznesie są najbardziej wartościowe i pomogą rozwinąć ci skrzydła w obszarze biznesowym. Poznaj ranking najlepszych lektur dotyczących prowadzenia biznesu.

Książki o biznesie – jak wybrać tę właściwą?

Gdy wybierasz odpowiednią lekturę, przede wszystkim musisz zweryfikować swoją wiedzę. Inne pozycje będą ci potrzebne, jeśli dopiero zaczynasz i masz nikłą wiedzę o biznesie, a jeszcze inne – gdy już zdążyłeś nieco zgłębić temat. Wybieraj książki o biznesie, które wniosą w twój rozwój jak najwięcej. Możesz zawęzić obszar poszukiwań do konkretnego działu, np. jeśli dopiero planujesz założenie własnej działalności, wybierz książki dla początkujących. Jeśli już działasz, skoncentruj się na obszarach, które pomogą ci podnieść kwalifikacje.

Książki o biznesie – najlepsze tytuły dla początkujących

Prowadzenie firmy to odważne przedsięwzięcie, dlatego dobrze się do tego odpowiednio przygotować. Książki o biznesie to rzetelne źródło informacji. Jeśli jesteś na początku swojej biznesowej drogi albo dopiero nosisz się z zamiarem prowadzenia własnej firmy, powinieneś wybrać książki, które uczą krok po kroku. Inspirujące są też historie sławnych ludzi i przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces w swoich branżach. Oto kilka tytułów, dzięki którym zyskasz podstawy z zakresu przedsiębiorczości i efektywnego prowadzenia biznesu.

„Własna firma krok po kroku”, Grzegorz Krzemień

To jedna z najbardziej wartościowych książek o biznesie dla początkujących. Pomoże ci znaleźć odpowiedź na kilka nurtujących pytań:

  • czym jest myślenie strategiczne i jak powinno wyglądać w praktyce;
  • jak reklamować swoje usługi i produkty;
  • jak pozyskać klientów i zwiększyć sprzedaż;
  • jak rozsądnie zarządzać zasobami finansowymi;
  • jak wyglądają polskie realia dla przedsiębiorców i na jakie trudności można napotkać.
Zobacz też:  Książki o emocjach dla dzieci – jak radzić sobie ze smutkiem, zazdrością czy złością? Najlepsze poradniki

Autor to człowiek z wieloletnim doświadczeniem, który doskonale zna rynek reklamy. Podaje sporo przykładów i rozwiązań wielu problemów. To lektura, z którą zdecydowanie warto się zapoznać.

„Pułapki Small Biznesu. 133 mity, które niszczą twoją firmę”, Marek Jankowski

To książka, z której dowiesz się, które szkodliwe mity i przekonania mogą prowadzić do upadku twojej firmy. Skorzystaj z porad doświadczonych osób i wprowadź w życie konkretne działania już na etapie planowania. Dzięki temu zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

„Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku”, Steve Blank, Bob Dorf

Lektura obowiązkowa dla osób początkujących. Od kilku lat króluje na liście bestsellerów. To podręcznik biznesowy, z którego dowiesz się m.in. tego, ile czasu zajmie ci twoje przedsięwzięcie i stworzenie rentownej firmy. Podręcznik został podzielony na cztery części. Każda z nich zawiera istotne informacje, dzięki którym dowiesz się:

  • czym jest Customer Development;
  • jak przełożyć swoją wizję na szablon modelu biznesowego;
  • jaka jest potencjalna rentowność twojej firmy.

Podręcznik został wzbogacony w dodatkowe materiały do pracy własnej.

Książki biznesowe dla zaawansowanych

Jeśli już od jakiegoś czasu działasz jako przedsiębiorca, to nie znaczy, że wszystko już wiesz. Wręcz przeciwnie! Cały czas musisz poszerzać swoją wiedzę dotyczącą prowadzenia biznesu. Książki o biznesie pomogą ci odnieść sukces i zwiększyć efektywność działań. Tytuły, które przydadzą się w celu poszerzenia wiedzy i rozwoju biznesu to przede wszystkim:

  • „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” Davida Allena – świetna książka o tym, jak poprawić jakość swojego życia;
  • „Finansowy Ninja” Michała Szafrańskiego – o mądrym zarządzaniu budżetem domowym i firmowym.

Inspirujące historie znanych biznesmenów

Nic tak nie inspiruje i nie zachęca do działania jak sukces znanych ludzi. Osoby takie jak Steve Jobs, założyciel firmy Apple czy Elon Musk – twórca m.in. PayPala czy SpaceX – odnieśli sukces na światową skalę. Historie wielkich ludzi mogą stanowić źródło potrzebnej motywacji, a książki o biznesie dotyczące ich osiągnięć powinien mieć na półce każdy przedsiębiorca.

Zobacz też:  Domowa biblioteka - jak zaaranżować domową czytelnię?

Najlepsze książki biznesowe dla początkujących uczą podstaw ekonomii i przedsiębiorczości, które są niezbędne przy prowadzeniu własnego biznesu. Bardziej zaawansowani przedsiębiorcy mogą skorzystać z książek, które poszerzają wiedzę z obszaru zarządzania finansami i własnymi zasobami. Warto czytać książki o biznesie, jednak tylko praktyka i realne działanie mogą się przełożyć na rzeczywisty biznesowy sukces.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts