Książki o podróżach – 7 najlepszych książek podróżniczych, które warto przeczytać

Ewa Miko
Listy, pamiętniki, reportaże, przewodniki – wszystkie te gatunki to książki o podróżach. Dotykają kwestii szeroko rozumianego podróżowania. Cieszą się dużą popularnością, a powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę dużo.
książki o podróżach
Ocena

Bycie podróżnikiem to swego rodzaju misja, której większość z nas nie jest w stanie się podjąć. Dlatego ci wybrańcy jeżdżą, podróżują, zdobywają, przełamują kolejna bariery, a następnie o tym piszą. Relacja ich przygód i opisy tego, co zobaczyli, to zwykle fascynująca lektura, która poszerza horyzonty czytelnika. Czytelnika zafascynowanego, który ma świadomość, że prawdopodobnie nigdy niczego podobnego nie doświadczy. Właśnie dlatego sięga po książki o podróżach – żeby się czegoś dowiedzieć, ale również przeżyć – wespół z autorem – wyjątkową przygodę.

Książki podróżnicze, czyli… jakie?

Literatura podróżnicza to pojęcie bardzo szerokie, ponieważ obejmuje ona ogół dzieł, których tematem przewodnim jest podróż. Wszystkich, które stanowią opis nieznanych miast, krajów, religii, ludzi itp. Spełniają one funkcję edukacyjną, ale traktowane są również jako dzieła rozrywkowe. Publikowane są od wieków i nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

TOP 7 – najciekawsze książki o podróżach dostępne w Polsce

Poniżej znajdziesz 7 książek o podróżach, które z różnych powodów są godne zainteresowanie. To oczywiście tylko niewielki ułamek publikacji podróżniczych dostępnych na polskim rynku.

„W podróży” – Sándor Márai

Klasyczna książka podróżnicza, w której Sándor Márai rozwodził się na temat podróży jako takiej. Pokusił się również o ocenę współczesnego sobie społeczeństwa, a także spraw politycznych. Choć wiadomo, że nie zawsze miał rację, jego punkt widzenia fascynuje aż do dzisiaj. Węgierski prozaik i publicysta to obecnie autor kultowy.

Zobacz też:  Najlepsze książki o diecie ketogenicznej

„Dotknięcie pustki” – Joe Simpson

Jeśli chodzi o ciekawe książki o podróżach, to nie można pominąć pozycji napisanej przez Joe Simpsona. Słynny alpinista udokumentował wyprawę w 1985 w masyw Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich. Wtedy, wraz z Simonem Yatesem, podjął próbę zdobycia szczytu Siula Grande.

„Gringo wśród dzikich plemion” – Wojciech Cejrowski

Choć poglądy polskiego podróżnika budzą kontrowersje, jedno trzeba mu oddać – przygotowuje znakomite książki, opisując w nich swoje spostrzeżenia z dalekich wyjazdów. „Gringo wśród dzikich plemion” to bez wątpienia jedno z czołowych dzieł Wojciecha Cejrowskiego, po które warto sięgnąć, choć oczywiście późniejsze są również warte uwagi.

„Prowadził nas los” – Kinga Choszcz i Radosław Siuda

Dwa plecaki i zaledwie 83 dolary – czy to wystarczy, żeby objechać świat dookoła? Polscy podróżnicy udowodnili, że tak. Następnie opisali to w fascynującej książce zatytułowanej „Prowadził nas los”, gdzie nie brakuje wspaniałych opisów ludzi, miejsc i wydarzeń. Za swoje osiągnięcie otrzymali nawet Kolosa – najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce.

„Życie wielkiej rzeki” – Wiktor Ostrowski

Opis niezwykłej przygody, której doświadczył Ostrowski w latach 60. XX wieku w Argentynie. Założył się, że przepłynie na kajaku od wodospadów Iguazu do Buenos Aires i… zakład wygrał. A swoje niesamowite doświadczenia i przeżycia zawarł w książce o podróżach „Życie wielkiej rzeki”.

„Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego” – Leszek Cichy, Marek Kamiński

Himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu, a także ekstremalny polarnik w jednej książce opowiadają swoje historie. Niesamowita i wciągająca lektura o ludziach, którzy są w stanie przetrwać wszystko. Fascynuje i zachwyca, a także wzbudza podziw do poczynań Cichego i Kamińskiego.

„Przeklęta ziemia” – Tony Wheeler

To jedna z tych książek o podróżach napisanych w formie relacji Tony’ego Wheelera, który odwiedził kraje zaliczane do najbardziej niebezpiecznych na świecie. Takie jak Afganistan, Albanię, Arabię Saudyjską czy Birmę. Skupił się jednak nie tylko na polityce czy prawach człowieka, ale również niesamowitej przyrodzie, krajobrazach, pustyniach i wodospadach. Fascynująca i pełna ciekawostek opowieść.

Zobacz też:  Książki o depresji – poradniki i literatura naukowa na temat tej coraz powszechniejszej choroby

Zachęcamy, żeby sprawdził zaproponowane przez nas tytuły. To tylko przedsmak tego, co do zaoferowania mają książki o podróżach. Ich czytanie pozwoli ci na poszerzenie horyzontów, ale również przeżycie wspaniałej przygody. Jednocześnie jest szansą, żeby zobaczyć, jak wymagające jest życie prawdziwego globtrotera. Oczywiście przy tym jest pełne przygód, co sprawia, że tak wielu decyduje się na szalone wycieczki po całym świecie. Może kolej na ciebie?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts