Książki o miłości – najpiękniejsze romanse w historii literatury. TOP 10 powieści dla fanów historii miłosnych

Ewa Miko
Książki o miłości to bardzo obszerny dział literatury. Co roku na półki trafiają setki romansów. Które z nich zasługują na największą uwagę? Przedstawiamy 10 najlepszych książek romantycznych w historii.
ksiażki o miłości
Ocena

Lubisz czytać romantyczne historie? Zastanawiasz się, które książki o miłości są najlepsze? Przygotowaliśmy zestawienie 10 absolutnych klasyków, które powinien przeczytać każdy fan romansów. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Najpiękniejsze książki o miłości, które warto przeczytać [TOP 10]

Trudno stwierdzić, kiedy napisano pierwszą książkę o miłości. Romans zdaje się być gatunkiem starym jak świat. Jest też jednym z najpopularniejszych obszarów literatury. Trzeba wielkiego talentu, by stworzyć dzieło, które wyróżni się w gąszczu podobnych historii o miłości, poruszy serca czytelników i stanie się ponadczasowym klasykiem. Oto 10 powieści, którym się to udało.

„Romeo i Julia”, William Szekspir – książka o miłości niemożliwej

Najsłynniejsza tragedia miłosna w dziejach literatury, na której oparto setki sztuk teatralnych, filmów, seriali i innych dzieł. Opowiada o przedstawicielach dwóch zwaśnionych rodów, którzy zakochują się w sobie do tego stopnia, że ich miłość staje się silniejsza niż śmierć.

„Duma i uprzedzenie”, Jane Austen – kto się czubi, ten się lubi

Powieść XIX-wiecznej angielskiej pisarki, która od wieków cieszy się ogromną popularnością. Lizzy pochodzi z mało zamożnej rodziny Bennetów. Kiedy poznaje bogatego, lecz bardzo nieprzyjemnego pana Darcy’ego, nie przypadają sobie do gustu. Finalnie zostają jednak szczęśliwą parą. „Duma i uprzedzenie” doczekała się wielu ekranizacji. Najbardziej uwielbianą jest miniserial z 1995 roku.

Zobacz też:  Książki o wsi- literacka podróż na wieś

„Wichrowe wzgórza”, Emily Jane Brontë – niszczycielska moc pożądania

Dziewczyna z wyższych sfer i przysposobiony przez jej ojca chłopak wplątują się w płomienny romans. Cena za ich niszczycielskie i dzikie uczucie okazuje się bardzo wysoka.

Wśród wielu ekranizacji książki o Catherine i Heathcliffie za najważniejszą uchodzi film z Juliette Binoche i Ralphem Fiennesem.

„Anna Karenina”, Lew Tołstoj – książka o miłości, która nie powinna się zdarzyć

Anna jest żoną wysoko postawionego urzędnika Aleksieja Karenina oraz matką małego Sierioży. W życiu nie brakuje jej niczego poza miłością. Jej sytuacja się zmienia, gdy poznaje przystojnego hrabiego Wrońskiego. „Anna Karenina” to rosyjska powieść psychologiczna o kobiecie, która podążyła za głosem serca i straciła wszystko.

„Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell – burzliwy romans w burzliwych czasach

„Przeminęło z wiatrem” znane jest przede wszystkim jako obsypany Oscarami film, w którym główne role zagrali Viven Leigh i Clark Gable. Zanim jednak ich burzliwe losy trafiły na ekran, na kartach swojej powieści spisała je Margaret Mitchell. Jej dzieło trafiło na listę 100 najważniejszych książek XX wieku według dziennika „Le Monde”.

„Wiek niewinności”, Edith Wharton – portret kobiety fatalnej

Nagrodzona Pulitzerem książka, podobnie jak „Anna Karenina”, opowiada o damie ze śmietanki towarzyskiej, która odważyła się odejść od męża. I tak jak dzieło Tołstoja ukazuje, jaką cenę w XIX wieku musiała płacić kobieta za realizację swoich pragnień. „Wiek niewinności” przeniósł na ekran Martin Scorsese, zatrudniając Michelle Pfeiffer i Daniela Day-Lewisa.

„Miłość w czasach zarazy”, Gabriel García Márquez – miłość oczami noblisty

Jedno z najsłynniejszych dzieł nagrodzonego Noblem kolumbijskiego pisarza to opowieść o miłości, która przetrwała dziesiątki lat, by znaleźć spełnienie u kresu życia spóźnionych kochanków. W 2007 roku powstała ekranizacja Mike’a Newella z udziałem Benjamina Bratta, Javiera Bardema i Giovanny Mezzogiorno.

Zobacz też:  TOP 3 najlepsze książki na temat odchudzania. Co warto przeczytać?

„Angielski pacjent”, Michael Ondaatje – bolesne wspomnienia

Kolejna powieść o wielkiej miłości, która doczekała się oscarowej ekranizacji. Akcja „Angielskiego pacjenta” rozgrywa się pod koniec II wojny światowej we Włoszech. Poparzony mężczyzna w szpitalu polowym wspomina swoją tragiczną historię miłosną.

„Pamiętnik”, Nicholas Sparks – książka o miłości, która się nie zdarza

Prawie każdy romans Sparksa staje się bestsellerem. Najsłynniejszy z nich to opowieść o miłości Noah i Allie, która była wystawiana na wiele prób, ale okazała się silniejsza niż wszystko. W melodramacie Nicka Cassavetesa na podstawie książki główne role zagrali Ryan Gosling i Rachel McAdams.

„Tamte dni, tamte noce”, André Aciman – sensualna opowieść o pierwszej miłości

Elio i Olivier poznają się pewnego lata we Włoszech. Młody chłopak z wzajemnością traci głowę dla studenta z USA. W 2017 roku Luca Guadagnino nakręcił wzruszający melodramat na postawie „Call Me By Your Name”. Zagrali w nim Timothee Chalamet i Armie Hammer.

Jeśli spodobały ci się pozycje na powyższej liście, sięgnij też po pozostałe dzieła wymienionych autorów, w szczególności Jane Austen i Nicholasa Sparksa. Sprawdź też nasze inne zestawienia klasyków w ramach książek o miłości.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts