Tren – literatura o charakterze refleksyjnym. Sprawdź, czym się wyróżnia!

Ewa Miko
Ciekawi cię, czym charakteryzuje się tren? Czy ma on jakieś zalety i wady? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o tym wyjątkowym utworze literackim.
tren
4/5 - (4 głosy)

Tren w pigułce:

  • Jest to utwór żałobny, który wyraża uczucia i refleksje po stracie bliskiej osoby.
  • Tren wyróżnia się wartością emocjonalną i artystyczną.

    Tren – co to jest?

    Tren jest odmianą literatury pogrzebowej (funeralnej). Wywodzi się ze starożytnej Grecji. Jest to przede wszystkim utwór żałobny pisany po śmierci bliskiej osoby. Jego celem jest wyrażenie uczuć (bólu, żalu, smutku) i refleksji cierpiącego autora, który odwołuje się do wszelkich wspomnień o zmarłym.

    Przykład trenu w polskiej literaturze 

    Najważniejszym twórcą trenów w literaturze polskiej był Jan Kochanowski. Po śmierci swojej córki Urszuli stworzył on cykl 19 utworów upamiętniających zmarłą. Poeta w wyjątkowy i dokładny sposób przedstawił całą drogę przechodzenia przez żałobę, która w ostateczności prowadzi go do pocieszenia. Innym przykładem tej literatury jest cykl Władysława Broniewskiego dotyczący zmarłej córki Anki.

    Jakie cechy charakterystyczne ma tren?

    Do cech charakterystycznych trenu zalicza się:

    • charakter żałobny, refleksyjny i moralizatorski;
    • wierszowany układ;
    • budowa trenu oparta jest na zwrotkach lub strofach;
    • tren porusza tematy związane z umieraniem, cierpieniem, cnotą, przeznaczeniem i innymi trudnymi życiowymi sytuacjami;
    • utwór ten często zawiera nawiązania do historii lub mitologii;
    • to gatunek pisany językiem podniosłym, uroczystym, pełnym metafor i różnych środków stylistycznych (antytez, epitetów, porównań).

    Jakie zalety ma tren?

    Jedną z podstawowych zalet trenu jest to, że umożliwia on wyrażenie uczuć związanych ze smutkiem, żalem i rozpaczą po stracie bliskiej osoby. Może być on traktowany jako pewna forma terapii dla osób przeżywających trudne chwile. Atutem tego utworu literackiego jest również to, że zazwyczaj zawiera ważne przesłanie filozoficzne i moralne, które dotyczy między innymi śmierci i życia. Ze względu na swoją wartość emocjonalną i artystyczną treny uznawane są za jedne z ważniejszych gatunków literackich.

    Zobacz też:  Epigramat – definicja i historia gatunku. Najważniejsze przykłady epigramatów

    Jakie wady ma tren?

    Do wad trenu można zaliczyć pewne ograniczenia i kontrowersje z nim związane. Trzeba tu zaznaczyć, że tren ma charakter dość subiektywny, ponieważ opiera się na przeżyciach i emocjach jedno autora. To, co dla jednych może być źródłem smutku i cierpienia, nie zawsze ma taką samą wartość emocjonalną dla innych osób. Treny są często dość patetyczne i uroczyste, przez co bywają czasem odbierane jako sztuczne i oderwane od rzeczywistości.

    Tren wyróżnia się stylem wysokim, charakterystyczną strukturą i tematyką. Pełni on również funkcję moralno-filozoficzną. Wszystko to sprawia, że jest on cenionym i ważnym gatunkiem literackim.

    Total
    0
    Shares
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Related Posts