“Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba” – Przemysław Wechterowicz, Gabriela Cichowska

Wyobraź sobie krainę, w której Niedźwiedzie czytają, ni z tego ni z owego możesz znaleźć skrzynię pełną baśni, a dookoła rosną kwiaty pachnące… książkami. Wyobraź sobie teraz księgarnię, w której spotykasz Niedźwiedzia i Królika, Księgarnię pod Latającym Kufrem, w której jest każda opowieść, jaką sobie wymarzysz. Wyobraź sobie w końcu, że to wszystko znajduje się w jednym miejscu – w magicznej książce pt. Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba – i jest na wyciągnięcie ręki.

Niedźwiedź, który czytał

Główny bohater tej czarującej opowieści jest nieco niezdarnym, lecz uroczym i przyjaznym, niedźwiedziem. Tym, co go wyróżnia spośród setek tysięcy innych niedźwiedzi, jest umiejętność czytania. Nie urodził się z tym darem. Możemy prześledzić, jak w sercu Niedźwiedzia rodzi się miłość do książki, jakie etapy przechodzi bohater, zanim nauczy się prawdziwie czytać. W pierwszej kolejności próbuje książkę zjeść, bada ją organoleptycznie. Następnie wpada na genialny pomysł, żeby ją otworzyć – odkrywa kartki, szeleszczące, miękkie, z obrazkami. Dopiero później dostrzega litery i zaczyna składać z nich słowa, słowa w zdania, zdania w historie… Niedźwiedź nie zadowala się czytaniem w samotności. Chciałby obdarować opowieściami cały znany sobie świat. Próbuje czytać Małego księcia Lisowi, Drzewo darów Wydrze… ale zwierzęta nie są zainteresowane. Świat Niedźwiedzia zmienia się, gdy pojawia się w jego życiu Królik, który spadł z nieba.

Szkatułka z książkami – książka szkatułkowa

Momentem przełomowym w życiu Niedźwiedzia jest odnalezienie na polanie skrzyni pełnej książek – szkatułki z książkami. To te książki Niedźwiedź czyta i tymi chce się dzielić z pozostałymi mieszkańcami lasu. Poznajemy nie tylko ich tytuły, ale także niekiedy fragmenty. W główną treść baśni autor sprytnie i zręcznie wplótł inne opowieści – Baśń o sercu Pajacyka, a w nią jeszcze Baśń o czerwonej piłeczce. Książka Przemysława Wechterowicza ma budowę szkatułkową. Otwierając ją, czujemy się trochę tak, jakbyśmy bawili się matrioszką – w dużej babie jest mniejsza, w niej kolejna, a w niej kolejna, itd.

Spis lektur

Autorzy Baśni o zaczytanym Niedźwiedziu zastawili na dzieci liczne pułapki w postaci porozrzucanych tu i ówdzie cytatów z książek, intrygująco brzmiących tytułów, a nawet podobizn okładek zamieszczonych na ilustracjach. Kto wie, może mały czytelnik sam zechce ruszyć którymś z tropów?

Co znajdziemy na liście lektur, zaproponowanej przez autorów? Same perełki: Tygrysa o Złotym Sercu Czesława Janczarskiego, Piotrusia Pana Jamesa Matthew Barrie’a, baśnie Hansa Christiana Andersena i wiele, wiele innych, starszych i nowszych, z których wiele znalazło się na Złotej Liście Literatury dla Dzieci.

Książka jako przedmiot

Równie wiele pochwał należy się wizualnej warstwie tego małego arcydzieła. Nieoczywiste, pobudzające wyobraźnie ilustracje o wysublimowanej, lekko przygaszonej kolorystyce zachwycą zarówno dorosłego odbiorcę, jak i najmłodszych czytelników. Troska o estetyczną stronę, o kształt i kolorystykę, okładkę, klejenie, skład, kompozycję, rozmieszczenie elementów wizualnych na powierzchni kart, przypomina nam o tym, że książka to także obiekt. Obiekt miłości i pożądania. A że ta książka jest przede wszystkim o miłości do książek, całość układa się w niezwykle spójną wizję artystyczną.

Zazwyczaj jestem czepliwa w swoich recenzjach i staram się dostrzec zarówno zalety, jak i wady. Tak też było tym razem. Mimo usilnych starań, nie udało mi się jednak znaleźć żadnego mankamentu tej książki 🙂

Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba to w pierwszej kolejności ciepła, barwna i wzruszająca opowieść o czytaniu, czytelnikach, książkach, przyjaźni. Po drugie, to także piękny, estetycznie wykonany przedmiot, który na pewno zachwyci niejednego małego (i dużego) odbiorcę. Po trzecie, jest to w końcu brama do bajkowego królestwa wyobraźni, początek pięknej przygody, która może trwać całe życie.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares