“Czasami kłamię” – Alice Feeney

Nazywam się Aleksandra Chylińska.
Są trzy rzeczy, które powinniście o mnie wiedzieć:
1. Przeczytałam książkę Alice Feeney Czasami kłamię.
2. Uważam, że jest to dobra książka.
3. Mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz.

Zawsze lubiłam, gdy lektura mnie czymś zaskakiwała. I szczęśliwie tak jest w przypadku Czasami kłamię!

Alice Feeney przedstawia historię kobiety, która leży w śpiączce i odzyskuje świadomość, wiedząc tylko, że ma na imię Amber, mąż jej nie kocha i że zdarza jej się kłamać. Wraz z bohaterką próbujemy dowiedzieć się, co się stało, że leży w szpitalu i nie może otworzyć oczu. Najpierw wydaje się, że był to zwykły wypadek, jednak potem dowiadujemy się, że kryją się za tym bardziej złożone, trochę mroczne powody. Jest to powieść, która początkowo ma zarys obyczajowy, jednak pod koniec zaskakuje wątkami rodem z thrillera.

Tytuł książki jest idealny, gdyż to, że Amber czasami kłamie, może zmienić nasze postrzeganie historii o 180 stopni.

Narracja jest powolna. Stosowane są trzy perspektywy czasowe: teraźniejsza, przed wypadkiem oraz gdy bohaterka była dzieckiem. Jednak nie jest to wada, gdyż ten zabieg pomaga nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje, i jakie były motywacje bohaterów. Postaci są idealnie wykreowane – wszystkie informację na ich temat są nam potrzebne do tego, aby poskładać historię w całość. Nie ma również niepotrzebnych opowieści oraz sytuacji, które nic nie wnoszą do fabuły. Nie ma tych “zapychaczy”, których szczerze nienawidzę w książkach. Zwroty akcji są naprawdę niespodziewane i byłam coraz bardziej zaskakiwana z każdą przeczytaną kartką. Nie jesteśmy zarzucani faktami jeden po drugim, autorka buduje napięcie, które nie pozwala Ci przerwać czytania.

Jestem naprawdę pod wrażeniem tej książki i mam ochotę sięgnąć po nią ponownie, gdyż wydaje mi się, że umknęło mi parę rzeczy podczas czytania, które pomogłyby mi lepiej zrozumieć całą historię, spojrzeć na nią z innej perspektywy.

Czasami kłamię jest debiutem Alice Feeney, który jest jak najbardziej udany. Myślę, że autorka ma duży potencjał, który – mam nadzieję – wykorzysta, pisząc kolejne dobre powieści.

Książkę gorąco polecam wszystkim, którzy lubią być zaskakiwani, oraz mają wolnych parę godzin, gdyż ta historia nie pozwoli Wam odłożyć książki przed przeczytaniem ostatniej strony.5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes
shares