Czy Bóg pozbawia nas wyboru?

Usłyszeliśmy krzyki kobiet. Odbiły się one echem pomiędzy ścianami domów ludzi, zachęcając ich do refleksji. Ci, którzy do ubiegłego tygodnia milczeli w sprawie polityki, zechcieli zabrać głos. Powiem więcej – nawet niektórzy śpiewający razem z samozwańczym królem polski, postanowili zmienić repertuar.

@seladominika

Wiara, nadzieja, miłość

Kościół. Jak byłam mała, kościół był przyjaznym miejscem. Jeździłam na rekolekcje, śpiewałam w kościelnym chórku. Słuchałam o równości, wolności, szacunku. Uczyłam się czym jest wiara, nadzieja i miłość. Nie wiem kiedy kościół zmienił dla mnie wizerunek, zaczął się kojarzyć z ograniczeniami, zakazami i… nienawiścią. Tak, dobrze przeczytaliście, nienawiścią. Nie odrzuciłam kościoła, ale czułam się jakby to kościół odrzucił mnie, a przecież byłam złożona z wartości, które sam mi w jakimś stopniu wpoił. Po jakimś czasie zrozumiałam, będąc na mszy w tym samym kościele lecz w innym państwie. Polski kościół stał się narzędziem politycznym, dlatego właśnie mam wrażenie, że już nie zgadzamy się w kwestii wartości.

@fotoblyski

Co na to wszystko Bóg?

Kiedyś poszłam do spowiedzi i zapłakana jęczałam księdzu “jak Bóg mógł pozwolić mnie tak skrzywdzić?”. Wtedy usłyszałam jedne z najmądrzejszych słów, dzięki którym dziś rozumiem swoją wiarę. Ksiądz powiedział mi, że Bóg daje nam swoją naukę, której potrzebujemy do dokonywania wyborów, ale interpretacja tej nauki i sama decyzja to nasza indywidualna kwestia, więc ani nie możemy mu przypisywać jednoznacznych decyzji, ani winić Go za ich niepowodzenia. Po to nam Bóg daje wolną wolę, abyśmy mogli wybierać i ponosić konsekwencje swoich wyborów. Zapamiętałam te słowa, co do jednego, bardzo pomogły mi wtedy i pomagają do dziś.

„Nie zabijaj”

Teraz zastanówmy się, skazanie dziecka na śmierć w bólu i możliwa śmierć matki czy usunięcie płodu obarczonego chorobą to złamanie przykazania “nie zabijaj”? Mój ksiądz i mój Bóg mówią, że mam wolną wolę, mam naukę, wartości, które również poniekąd wywodzą się z kościoła katolickiego. I że mam wszystko czego mi potrzeba do podjęcia decyzji. Bóg nie mówi mi “masz urodzić martwe dziecko”. Nie. To nie jest zgodne z nauką mojego kościoła. To jest zgodne z katolickim fanatyzmem politycznym, który wchodzi do kościołów, szkół, a nawet sklepów. Bałam się, że zobaczę go nawet w ubikacji, no i cóż – zobaczyłam.

Gdyby jaja miały kły

Znacie ten film, w którym scena za sceną parodia goni parodię. Kupa śmiechu, nie przeczę. Gorzej jest kiedy zamiast na ekranie pojawia się nam taka parodia przed oczami. I aż trudno uwierzyć w to, co się dzieje. Polska. Jeszcze niedawno kojarzyła się na świecie z pierogami, Janem Pawłem II i wódką. Dziś kojarzy się z hasłami takimi jak: nietolerancyjność, dyskryminacja czy deprywacja. Można również usłyszeć “kraj, który utknął w średniowieczu”. Średniowiecze stworzył nam rząd, ale ludzie postanowili się sprzeciwić. I będą krzyczeć, mimo tego, że wmawia się im, że to jest wbrew wierze. Nie jest. Twoja wiara jest Twoją wiarą, a jeśli Twój Bóg uważa, że masz mieć wybór, nikt nie powinien Ci go odbierać. Mój Bóg dziś się wstydzi za Polski rząd. I trzyma kciuki za Polskę. Bo Polska to my, ludzie. Nie można całego kraju przecież utożsamiać z rządem. Tym bardziej, że władza powinna mówić w imieniu obywateli, a nie nawoływać przeciwko nim.

Dziś cieszę się, że nasz naród potrafi zjednoczyć się w słusznej sprawie. Rewolucja jest kobietą. Tę rewolucję skończymy z lepszym efektem niż planowany. Trzeba było nas nie niepokoić.

@makspliszka

 

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares