Książka, która naprawi Wasz związek

 

Tytuł: Pięknie odmienieni
Autor: Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz
Gatunek: Poradnik
Wydawnictwo: Sensus
Liczba stron: 296
Okładka: Miękka
Cena rynkowa/okładkowa: 39,90 zł
Ocena: 8/10

Wiedzieliście, że istnieją książki, które mogą naprawić Wasz związek? Co prawda nie magicznie. Nie zrobią tego jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale pośrednio już jak najbardziej. Jedną z takich książek jest Pięknie odmienieni autorstwa Moniki Janiszewskiej i Katarzyny Kucewicz.

Wystarczy tylko, że podejdziecie do lektury z otwartym umysłem oraz skupicie się w jej trakcie, a odkryjecie potężną dawkę wiedzy psychologicznej, cudzego punktu widzenia i świetnych, prostych wyjaśnień genezy problemów oraz ich rozwiązań.

A potem wykorzystacie zdobytą wiedzę i dostosujecie się do otrzymanych rad. I już. Naprawicie Wasz związek. Brzmi jednocześnie banalnie i nierealnie, prawda? Ale takie nie jest. Autorki oferują nam nie najcieńszą książkę, za to po brzegi wypełnioną treścią. Poradnik dzieli się na trzy części, a po uważnej lekturze każdej z nich naprawdę możemy realnie naprawić nasze związki.

Pierwsza część książki to świetne wprowadzenie, wyjaśniające wiele problemów, ich genezę oraz schematy działania. Druga część to opisane na przykładach historii różnych par kłopoty, które dotykają związek, przedstawione z perspektywy każdej ze stron konfliktu.

Następnie wszystkie te problemy omawia i rozwiązuje psycholog. Z kolei w trzeciej części pojawia się wywiad, w którym pytania i odpowiedzi dotyczą komunikacji, konfliktów i wielu innych kwestii w związku. Podoba mi się rzetelne przygotowanie oraz kompletność i treściwość wprowadzenia. Już z samego początku książki możemy dowiedzieć się naprawdę wiele.

Zanim jednak przejdę do dalszej części plusów, chciałabym skupić się na minusach. Pierwszym z nich jest zawiłość przedstawiania niektórych problemów czy zagadnień. Naprawdę trzeba skupiać się na lekturze, by wszystko zrozumieć.

Drażniła mnie także skomplikowana składnia niektórych zdań, przez którą czytałam pewne fragmenty po kilka razy. W rozdziale o problemach omawianych na przykładach, autorki zaznaczyły, że dotyczy on tylko kilkudziesięciu najczęstszych i najbardziej schematycznych konfliktów. Nie mogę, więc mieć pretensji o to, że mogło być ich więcej. Bo faktycznie nie da się omówić wszystkich rzeczy psujących związek.

Wydaje mi się jednak, że niektóre z tych problemów były rozwiązywane pobłażliwie, niewystarczająco lub z nadmiernym skupieniem na jednej parze z pominięciem drugiej.

Nie jestem jednak psychologiem i nie mam zamiaru przyczepiać się do tego rozwiązania. Zamiast tego wolę skupić się na pozytywach. Książkę można czytać razem, jako para lub osobno. Poradnik wspaniale wyjaśnia najróżniejsze schematy, zagadnienia psychologiczne czy genezę wielu zachowań. Nada się także dla singli lub osób, które w związku problemów nie mają, ale chętnie dowiedzą się czegoś więcej o psychologii.

Wielokrotnie doskonale tłumaczy nie tylko wszystko, co wymienione wyżej, ale również ciekawostki i punkt widzenia drugiej strony konfliktu lub myślenie osoby po drugiej stronie barykady. A także wyjaśnia rozumienie osoby innej płci.

Podoba mi się brak oceny ludzi, a jedynie ocena ich zachowań. Ciekawym smaczkiem jest to, że w rozdziale drugim oprócz rad pojawiają się także informacje o tym jak potoczyła się sytuacja tych par, którym pani psycholog, wypowiadająca się w książce, pomogła osobiście. Pary, których konflikty są omawiane, są anonimowe. Występują tylko ich imiona, wiek oraz zawód, jednak i to może być zmienione. Spodobała mi się różnorodność problemów. Dzięki temu można nie tylko zobaczyć, co robiło się źle w przeszłości, ale również rozwiązać teraźniejsze konflikty.

Zdobytą wiedzę można też wykorzystać w przyszłości. Albo do doradzenia komuś kto akurat ma lub mieć będzie problem podobny do tych z poradnika. Przy tym można odkryć prawdę o sobie i partnerze oraz usprawnić komunikację.

Uważam, że rady są trafne, ciekawe, pomocne i przedstawione w sposób zrozumiały. Dzięki temu, że autorki opisały jak je wprowadzić w życiu codziennym, nie powinno być problemów z zastosowaniem. Jednocześnie autorki zakładają, że w niektórych przypadkach konieczna będzie radykalna zmiana siebie i swojego zachowania. A czasem jedynym wyjściem jest rozstanie. Wyjaśniają jednak wszystko w sposób trafiający do czytelnika i dobrze tłumaczący wszystko, co chcą przekazać.

Trzeci rozdział również jest kompendium wiedzy. Dobrze przeprowadzony wywiad jest podzielony na kilka zagadnień i świetnie objaśnia pozostałe niejasne kwestie.

Oczywiście ani ja, ani autorki nie jesteśmy w stanie nikomu zagwarantować, że nawet najdokładniejsza lektura książki zmieni cokolwiek w Waszym życiu i relacjach. (Dlaczego relacjach? Ponieważ uważam, że wiedzę płynącą z tego poradnika da się wykorzystać w wielu innych rodzajach kontaktów międzyludzkich, nie tylko w związkach). Do zmian w życiu potrzebujecie chęci, dostrzeżenia swoich błędów, zmiany perspektywy oraz przyswojenia wiedzy, którą eksperci chcą Wam przekazać. A czasem nawet to nie wystarczy.

Czy naprawdę ta książka naprawi Wasz związek? Czy każdy związek da się uratować i naprawić? A może nie będziecie wyjątkiem od tej reguły?

Na każde z tych pytań można odpowiedzieć i tak, i nie. Wszystko zależy od Was. Od Waszego partnera/Waszej partnerki, Waszej chęci, chęci drugiej strony i mnóstwa innych czynników, połączonych z tym wszystkim, co wymieniłam wyżej. Ta książka nie jest niezawodnym lekarstwem na Wasze związki. Pomoże Wam za to dostrzec i zrozumieć  swoje błędy, naprawić je, delikatniej mówić o błędach drugiej strony, rozumieć lepiej innych ludzi i… a właściwie to przekonajcie się sami. Bo naprawdę warto.

Dostaniecie do ręki zestaw genialnych rad i opisów. Zestaw podstawowej wiedzy psychologicznej o relacjach. Listę sygnałów ostrzegawczych i wyjaśnień najróżniejszych niezrozumiałych dla Was zachowań.

A także rady, co robić jeśli mimo wszystko Wasz związek się rozpadnie i jak mimo wszystko rozwiązać pewne niejasności i kłopoty w kolejnym. Książka jest świetna dla osób interesujących się psychologią i relacjami, dla osób, które chcą zmienić siebie oraz poprawić swoje relacje i dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć innych oraz siebie. Poleciłabym ją także tym, którzy chcą się po prostu rozwinąć i dowiedzieć czegoś nowego. W każdym razie warto po nią sięgnąć.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares