Książka o zwierzętach to jeden z najpopularniejszych prezentów dla dzieci.

Ewa Miko
Książka o zwierzętach to sposób, aby zainteresować dzieci światem przyrody i rozbudzić ich wyobraźnię. To szansa, aby stały się wrażliwe na piękno natury i krzywdę zwierząt. Jak wybrać najciekawsze bajki i opowiadania o tej tematyce? Skorzystaj z naszego poradnika.
książka o zwierzętach
Ocena

Chcesz mieć dobry kontakt ze swoimi dziećmi? Pragniesz zainteresować je czytaniem i zafascynować otoczeniem? Każdego wieczoru czytaj im książki przyrodnicze. Mogą to być bajki, ale też opowiadania o życiu zwierząt i dziecięce encyklopedie. A gdy nauczą się czytać samodzielnie, wspólnie omawiajcie treść oraz ilustracje. Chcesz wiedzieć, jak wspólne czytanie wpływa na relacje w rodzinie? Na co zwrócić uwagę, wybierając książkę o zwierzętach dla dziecka?

Dlaczego warto czytać dzieciom książki o świecie zwierząt?

Wspólne czytanie książek to świetny sposób na budowanie dobrych relacji w rodzinie. Dzieci cieszą się ze spędzonego z rodzicami czasu. Poznają świat przyrody i nabierają ochoty na rodzinne wycieczki krajoznawcze. Szybciej uczą się mówić i rozpoznawać literki. Chłoną wiedzę o przyrodzie i pragną zgłębiać ją samodzielnie. Uczą się na pamięć krótkich wierszyków. Starsze dzieci, które dużo czytają, uczą się budować ładne wypowiedzi. zazwyczaj też piszą interesujące wypracowania i nie popełniają błędów. Chcesz pomóc dziecku w rozwoju jego wyobraźni? Poproś je, aby samo wymyśliło inne zakończenie bajki albo historyjkę o ulubionym zwierzątku.

Książki o zwierzętach dla przedszkolaków

Jakie wydawnictwa i pozycje wybrać dla dzieciaków? Maluchom spodobają się bajki o zwierzętach, najlepiej z przesłaniem i bez drastycznych scen. Ważne, aby było dużo ilustracji i ciekawostek ze świata przyrody. Czytanie książek o takiej tematyce uczy szacunku dla zwierzątek i wrażliwości na ich potrzeby. To też okazja do tego, aby maluchy dowiedziały się, jak żyją zwierzęta w lesie i potrafiły je odróżnić od tych hodowanych na wsi. Warto też czytać dzieciom rymowane wierszyki o zwierzątkach, aby ćwiczyły pamięć i wymowę.

Zobacz też:  Książka o podświadomości – „Potęga podświadomości” i inne polecane tytuły

Książki przyrodnicze dla dzieci w wieku szkolnym

Jeśli dziecko jest już uczniem, to nie znaczy, że może ograniczyć czytanie do obowiązkowych lektur. Warto podsunąć mu ciekawe wydania encyklopedii i atlasów przyrodniczych z opisami poszczególnych gatunków zwierząt. Dzięki temu łatwiej opanuje materiał z biologii i geografii. Dla starszych dzieci odpowiednie będą też książki z gatunku opowieści o zwyczajach zwierzaków oraz ich przygodach. Lektura przyrodniczych książek dla dzieci jest też wskazana przed wycieczką do zoo i wakacjami w gospodarstwie agroturystycznym.

Książki o zwierzętach. Propozycje autorów, tytułów i serii dla dzieci

Popularnością wśród rodziców i dzieci cieszą się:

  • książeczki z serii Zwierzęta świata;
  • seria Młodzi przyrodnicy;
  • „Atlas przyrodniczy dla dzieci”;
  • „Moja pierwsza encyklopedia zwierząt”;
  • seria książek Przyroda to przygoda (książki z płytą CD, zawierającą słuchowisko i odgłosy ptaków i owadów).

Polecani autorzy to: Emilia Dziubak, Andrzej Kruszewicz, Adam Wajrak, Renata Kosińska, Marcin Kostrzyński.

Szukasz pomysłu na prezent dla dziecka? Kup mu ciekawą książkę o zwierzętach

Może to być prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej twojego chrześniaka, podarunek urodzinowy czy drobiazg z okazji odwiedzin u kuzynostwa. Idź do księgarni i przejrzyj kilka pozycji, zarówno encyklopedii, jak i beletrystyki czy ładne wydania atlasów. Zerknij na treść i zdjęcia. Zastanów się, czy będą interesujące dla młodego czytelnika. Jeśli dziecko jest miłośnikiem fantasy, to z pewnością polubi baśnie o o świecie zwierzęcych przeżyć i potrzeb. Gdy kocha zwierzęta i ma je w domu, to przyda mu się poradnik o pielęgnacji pupila.

Najlepsze książki, jakie pamiętamy z okresu dzieciństwa, dotyczą przeważnie tematyki przyrodniczej. Warto więc zadbać o to, aby nasze pociechy miały równie piękne wspomnienia. Taka lektura będzie okazją do poznania świata przez dziecko i zachętą do wspólnych wycieczek do parku, czy do zoo. Tam zobaczy prawdziwego zająca, wiewiórkę, jeża, a przy okazji wycieczki na wieś także drób, krowy i konie.

Zobacz też:  Książki o ciąży i macierzyństwie. Poznaj najciekawsze poradniki dla przyszłych mam
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts