II wojna światowa, która rozpoczęła się w 1939, a zakończyła w 1945 roku, pochłonęła miliony istnień ludzkich – żołnierzy i cywilów. Uznawana jest za jedną z najczarniejszych kart w całej historii ludzkości. Ponieważ wydarzyła się stosunkowo niedawno, jest doskonale udokumentowana. Na rynku dostępne są szczegółowe i napisane przystępnym językiem książki o II wojnie światowej – historyczne, popularnonaukowe, a także powieści czy tomiki wierszy. Poniżej znajdziesz najciekawsze propozycje obejmujące literaturę z dwóch pierwszych kategorii:
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale
Jak doszło do II wojny światowej, czyli „Hitler. Człowiek i monstrum”
Jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości, Adolf Hitler, jest tematem wielu publikacji naukowych na swój temat. Kolejni historycy, ale i psychologowie czy socjologowie, próbują zrozumieć, jak doszło do narodzin tak ogromnego zła. Ciekawe światło na postać kanclerza III Rzeszy rzuca książka pt. „Hitler. Człowiek i monstrum” autorstwa Michaela Kerrigana. Autor pisze o tym, jak rodziła się obsesja, która w ostateczności przerodziła się w konflikt i ogromną tragedię wielu europejskich narodów. Ta książka o II wojnie światowej – choć nie dosłownie – uzupełniona została ponad 180 ilustracjami.
„Tragiczne decyzje. Jak wywołano powstanie warszawskie” – o powstaniu inaczej
Henryk Zamojski w książce „Tragiczne decyzje. Jak wywołano powstanie warszawskie” postanowił skupić się na tym, w jakich okolicznościach doszło do podjęcia decyzji o rozpoczęciu powstania. Odtwarza narady, konferencje i spotkania osób, które miały wpływ na to, jak potoczyły się wydarzenia na froncie warszawskim. Autor tytułu zadał sporo niewygodnych pytań, na które spróbował oczywiście odpowiedzieć. Nie jest to w żadnym wypadku krytyka powstania jako takiego, ale trzeźwa i obiektywna analiza wydarzeń.
„Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej” – najlepsze książki o II wojnie światowej
Eugeniusz Guz w swojej publikacji zamieścił liczne nieznane wątki i ciekawostki historyczne związane z kampanią wrześniową. Autor uznał, że choć wojenna historia Polski doczekała się wielu godnych uwagi książek, wiele informacji jest pomijanych lub są one poprzeinaczane. W „Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej” postanowił uporządkować wiedzę, a także wpleść sporo fascynujących ciekawostek dotyczących II wojny światowej z okresu kampanii wrześniowej.
„Warszawa walczy 1939-1945. Leksykon”. Synteza wiedzy o podziemnej Warszawie
Warszawa pod niemiecką okupacją przeciwstawiała się uciskowi od samego początku. Wiele mówi się o powstaniu, ale podziemie działało prężnie również przed nim. Autor, Krzysztof Komorowski, postanowił przybliżyć fascynującą historię walki z okupantem, która toczyła się w stolicy. Książka wydana została w formule leksykonu, co sprawia, że jest bardzo przystępna w odbiorze. Znalazło się w niej miejsca na 800 ilustracji i 70 map! Wśród książek o II wojnie światowej to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika prawdziwej historii Polski.
Historia powszechna, czyli „Ruch oporu w Europie 1939–1945”
Walka z okupantem toczyła się nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach z całego świata. Opisać postanowili ją Ben H. Shepherd oraz Philip Cooke. Mająca ponad 400 stron pozycja to dogłębna analiza ruchu oporu wobec okupacji państw Osi. Jest to pierwsza publikacja, która tak szczegółowo i całościowo zajmuje się tym zagadnieniem, jakże ważnym dla przebiegu wojny. Jeśli chodzi o książki o II wojnie światowej, jest to pozycja obowiązkowa na półce każdego miłośnika historii.
Zaproponowane powyżej pozycje to bez wątpienia ciekawe publikacje, ale stanowiące jedynie ułamek wartych zainteresowania książek o II wojnie światowej. Cenieni autorzy piszą o frontach wojennych, obozie koncentracyjnym Auschwitz, walkach na Pacyfiku itd. Oferta wydawnicza obejmuje również świetnie napisane biografie czy zbiory map. Miłośnicy historii współczesnej na pewno narzekać nie mogą na liczbę wartościowych publikacji, które ukazały się w ostatnich latach, a które dostępne są w księgarniach i bibliotekach. To najlepiej dowodzi, że jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii – II wojna światowa – wciąż intryguje i fascynuje.