Książka o szachach – rozwiń twórcze myślenie i zostań mistrzem jednej z najstarszych gier na świecie!

Paulina Kucharska
Gra w szachy ma swoją długą historię. Jeśli zasady nie są dla ciebie jasne, lub pragniesz doszkolić się w tym zakresie, z pomocą przychodzi książka o szachach. Poznaj najbardziej wartościowe podręczniki do nauki gry.
książki o szachach
Ocena

Strategia szachów może wydawać się nieco skomplikowana, szczególnie jeśli jesteś początkującym graczem. Duży wybór lektur sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania. Nie brakuje również ciekawych książek dla dzieci, które w przystępny sposób wprowadzają w świat gier strategicznych. Podpowiadamy, która książka o szachach najlepiej nadaje się do nauki gry.

Historia szachów – skąd wywodzi się gra w szachy?

Szachy jako popularna gra planszowa wywodzą się z Indii. Za czas jej powstania przyjmuje się okres pomiędzy II a VI w. n. e. W Indiach nazywano szachy czaturanga. Nazwa ta została zapożyczona od formacji wojskowych w skład których wchodziła piechota, kawaleria, rydwany i słonie. Figury odzwierciedlały rodzaje wojsk i były ułożone na szachownicy z czterech stron. Gra zaczęła przemieszczać się dalej zapewne za sprawą kupców, którzy wędrowali Jedwabnym Szlakiem. Tak z pewnością trafiła do Persji, gdzie uległa pewnym modyfikacjom.

W Persji zaczęto używać określenia szatrandż, zmieniły się też nazwy poszczególnych figur. Były zbliżone do tych, którymi posługujemy się obecnie. Ich ułożenie na szachownicy również przypominało to znane współcześnie, jedynie figury króla i hetmana znajdowały się w odwrotnym ułożeniu niż ma to miejsce w dzisiejszych czasach. Szatrandż dotarł do Europy ok. VIII w. i uległ kolejnym modyfikacjom, przybierając formę znaną do dziś. Szczególną popularność gra w szachy zyskała we Włoszech i Hiszpanii, gdzie grywano w nią zwłaszcza na dworach królewskich. Wikingowie rozpowszechnili grę w Skandynawii oraz na Islandii.

Zobacz też:  Najlepsze książki o marketingu – przegląd polecanych tytułów

Książka o szachach – najlepsze lektury dla początkujących

Jeśli dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z szachami, dobrze jest sięgnąć po ciekawe podręczniki. Książka o szachach krok po kroku wprowadzi cię w świat figur i strategii. Autorami są najczęściej mistrzowie szachów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

„Szachy. Praktyczny przewodnik. Jak grać i wygrać” James Eade, Al Lawrance

Podręcznik napisany przez dwukrotnego szachowego mistrza, Jamesa Eade, który w bardzo przystępny sposób tłumaczy od podstaw reguły gry. Książka zawiera opis technik, strukturę szachownicy z nazwami figur, najciekawsze kombinacje. Wszystko zostało omówione na około 300 przykładach z dodatkowymi diagramami i komentarzami samego mistrza. W prosty, a równocześnie dokładny sposób tłumaczy zasady gry w szachy.

„Graj jak Kasparow. Lekcje z arcymistrzem” Garri Kasparow

Książka napisana przez najwybitniejszego, a zarazem najmłodszego szachistę w historii, Garriego Kasparowa. Sam mistrz zaznajamia z tajnikami królewskiej gry, omawia figury szachowe oraz ich możliwości, a także sposób poruszania się po szachownicy. Wprowadza w świat taktyki, uczy czym jest obrona, jak skutecznie zaatakować. Pokazuje bardziej skomplikowane ruchy i ich nazewnictwo. Książka o szachach samego mistrza uważana jest za najbardziej wartościowy podręcznik do nauki gry.

Książka o szachach dla średniozaawansowanych

Jeśli należysz do fanów serialu „Gambit królowej”, to z pewnością zapragnąłeś doszkolić swoje umiejętności w zakresie gry strategicznej. Jeśli wiesz już czym jest debiut, czy partia włoska to znak, że nadszedł czas, by pójść o krok dalej. Większość z podanych pozycji jest dostępna w księgarniach internetowych:

  • „Kombinacje szachowe” Jerzy Konikowski, Jacek Gajewski – systematyzuje wiedzę o strategii i taktyce;
  • „Szybkie zwycięstwa” Jerzy Konikowski – pomaga uniknąć popularnych błędów w grze;
  • „Myśl jak arcymistrz” Aleksander Kotow – uczy jak zaplanować grę;
  • „Wyobraźnia w szachach: jak myśleć kreatywnie i unikać głupich błędów” Paata Gaprindashvili – uczy kreatywności i myślenia strategicznego;
  • „Podręcznik analityczny: Trening praktyczny dla ambitnego szachisty” Marek Dworecki – zawiera praktyczne wskazówki i rozwiązania;
  • „Doskonałość w szachach” Jacob Aagard – doskonali warsztat szachisty.
Zobacz też:  Najlepsze książki o górach – jakie książki górskie warto przeczytać?

Książki o szachach dla dzieci

Dzieci uwielbiają wyzwania, a ponadto uczą się zaskakująco szybko. Książka o szachach dla dzieci może stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych. Szachy uczą logicznego myślenia, oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Podręczniki dla dzieci na temat szachów to doskonały sposób, by rozbudzić pasję do królewskiej gry. Oto najlepsze książki o szachach dla dzieci dostępne w sklepach internetowych:

  • „Szachy. Mój pierwszy podręcznik” Ferenc Halasz, Zoldan Geczi – książka uczy podstaw gry w szachy, oraz różnych sztuczek, które można zastosować;
  • „Szachy. Nauka gry dla dzieci” Adrianna Staniszewska, Urszula Staniszewska – książka przybrała formę opowieści o Szachogrodzie, w czasie której dziecko poznaje zasady gry;
  • „Królestwo szachów. Słonie Hannibala i Napoleon” Monika Krupa, Krzysztof Krupa – książka napisana przez arcymistrzów, w przystępnej, bajkowej formie uczy gry w szachy;
  • „Szachy. Wszystko co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat” Herve Debaene – ciekawy, ilustrowany podręcznik.

Książka o szachach w dalszym ciągu stanowi najlepsze i sprawdzone źródło wiedzy na temat najstarszej gry planszowej na świecie. Jeśli chcesz uzyskać lepsze wyniki, lub nauczyć się gry w szachy, sięgnij po książki napisane przez wybitnych szachistów o światowej renomie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts