“Źródło – jak zmienić swoje życie na lepsze” dr Tara Swart

Źródło

Z tematyką działania mózgu po raz pierwszy zetknęłam się na studiach. Poznałam wtedy wielu studentów kognitywistki. To nauka, która zajmuje się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Wzięłam osobiście udział w paru przykładowych ćwiczeniach i byłam pod ogromnym wrażeniem. Później to przypadkowe spotkanie przerodziło się w moje ogromne zainteresowanie tą tematyką. Nic dziwnego, że najnowsza książka – “Źródło – jak zmienić swoje życie na lepsze” dr Tary Swart tak mnie ucieszyła.

Kolory, grafiki

Tytuł od razu przykuł moją uwagę. Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale ja tym razem na to sobie pozwoliłam. Przepiękna oprawa zewnętrza od razu zachęciła mnie do poznania merytorycznej strony dzieła. Fiolet i złoto to znaki szczególne, a w środku moje serce urzekły dokładne grafiki – przedstawiające także mózg!

Mózg ma 86 miliardów neuronów, a każdy z nich jest gotów przewodzić nasze reakcje na otaczający świat. Ale czy twój umysł jest skupiony na najgłębszych pragnieniach i wartościach – czy raczej działa na autopilocie?

To dzięki dokładnym rysunkom, poznałam działanie m.in. płatu czołowego czy kory mózgowej. I tutaj zadałam sobie pytanie, co chcę osiągnąć po przeczytaniu tej pozycji? To oczywiste! Chcę zmienić swoje działanie, chcę spróbować metod i chcę chłonąć więcej i więcej informacji o mózgu. A “Źródło” mi je da!

Źródło – ćwiczenia

Wykonałam wszystkie zadnia polecane przez autorkę. Rozpoczęłam od prowadzenia dziennika i spisuje każdy dzień w kilku zdaniach. Po paru dniach zrozumiałam dopiero swoje emocje – tak jak o tym pisała Swart. Inne wymagały ode mnie większego skupienia, ale i tym razem stało się jak w pierwszym przypadku. Dr Swart jest z wykształcenia psychiatrą, starszą wykładowczynią na MIT Sloan and Kings College w Londynie oraz jest neuronaukowcem. Wielokrotnie w swojej książce podkreśla swoje zaangażowanie w wiele eksperymentów, które działają na jej korzyść.

Język naukowy i historie z życia wzięte

Treść naukowa książki jest przeplatana historiami z życia autorki. Opiera się ona na przypadkach swoich przyjaciół, znajomych lub pacjentów. Można również przez pryzmat tych opowieści, odnaleźć kawałek swojego życia. Sposoby wyjścia z opresji pomogą z pewnością osobom, które od lat nie umieją zmienić swojego stylu życia. Myślę, że ta pozycja jest dobrym początkiem do poznawania swojego mózgu. Ci, którzy mieli kiedykolwiek do czynienia z kognitywistką, mogą utrwalić swoją wiedzę, ale i również pozytywnie się zaskoczyć. Język nie jest skomplikowany, grafiki pomagają przyswoić wiedzę, a ćwiczenia poznać lepiej siebie.

Źródło – jak zmienić swoje życie na lepsze dotrze do naszych najskrytszych emocji, do wspomnień. To pozycja uniwersalna, jedynie w przyszłości mogą pojawić się nowe zestawienia badań, nowi naukowcy, ale sens pozostanie.

Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich, ale myślę, że najlepiej zrozumieją ją ludzie, którzy obecnie zatrzymali się na pewnym etapie swojego życia. Może dzięki dr Swart odnajdą chociaż jeden nowy drogowskaz i poznają szczęście od nowa.

 

 

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares