Fraszki – podstawowe cechy, zalety i zasady tworzenia

Ewa Miko
Zaciekawiły cię fraszki, ale nie końca wiesz, czym się charakteryzują i jak je napisać? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tych utworów literackich. Zapraszamy do lektury!
fraszki
Ocena

Fraszki w pigułce:

 • Fraszki są krótkimi, zazwyczaj żartobliwymi utworami lirycznymi.
 • Jan Kochanowski uznawany jest za najwybitniejszego autora fraszek w Polsce.

  Fraszki – co oznaczają? Czym się charakteryzują?

  Fraszki są krótkimi utworami lirycznymi, które charakteryzują się tym, że są rymowane lub wierszowane. Mogą dotyczyć różnorodnej tematyki, zazwyczaj jednak są pisane w tonie ironicznym (satyrycznym) lub humorystycznym. Bardzo często zakończone są puentą. Fraszki wywodzą się ze starożytności, nawiązują do popularnych epigramatów, których twórca był Symonides z Keos.

  Przykłady polskich autorów fraszek

  Wśród przykładowych polskich twórców fraszek wyróżnić można:

  • Jana Kochanowskiego (jest on najbardziej znanym polskim twórcą fraszek, stworzył trzy zbiory tych utworów o szerokim zakresie tematycznym, na przykład: miłosne, biesiadne, filozoficzne, autotematyczne, obyczajowe, autobiograficzne);
  • Mikołaja Reja (stworzył on zbiór moralizatorskich fraszek, które przedstawiają ludzkie cechy na przykładzie znanych postaci z historii i literatury);
  • Jana Sztaudyngera (jest to współczesny autor fraszek, który tworzy je w szerokim zakresie tematycznym, od zagadnień filozoficznych po humorystyczne).

  Jakimi zaletami odznaczają się fraszki?

  Fraszki mają wiele zalet, dlatego są tak popularne. Wśród najważniejszych można wymienić między innymi:

  • krótkość, lekkość (są to krótkie utwory napisane w lekki sposób);
  • żartobliwość;
  • oryginalność (bardzo często dostarczają nietypowych porównań i zaskakujących pomysłów);
  • uniwersalność (te utwory mogą dotyczyć przeróżnej tematyki, na przykład problemów społecznych, życia codziennego etc.).

  Jakimi wadami wyróżniają się fraszki?

  Warto tutaj jeszcze wspomnieć o wadach fraszek. Niestety czasami bywają one trudne do zrozumienia, pomimo tego, że pisane są w łatwym i przystępnym języku. Są również dosyć zwięzłe, nie pozwalają na rozwinięcie i wytłumaczenie przekazu autora. Zazwyczaj są one tylko przelotnymi refleksjami, co bywa czasem niewystarczające dla czytelnika. Niektórym mogą się one również wydawać mało poważne, a nawet nieaktualne, ponieważ często się dezaktualizują.

  Zobacz też:  Legenda – charakterystyka, rodzaje i przykłady

  Jak stworzyć fraszkę?

  Osoby, które chciałyby samodzielnie stworzyć fraszkę, powinny w pierwszej kolejności zastanowić się nad tematyką, jaką chciałyby w niej poruszyć. Czy ma być utrzymana w tonie satyrycznym, humorystycznym, a może refleksyjnym? Następnie trzeba pamiętać, że jest to krótki utwór, więc należy dokładnie przemyśleć swój przekaz i ująć go w kilku wersach. Warto uatrakcyjnić swoje dzieło o rymy i zaskakującą puentę, która zachęci czytelników do refleksji nad opisanym tematem.

  Fraszki są popularnymi utworami lirycznymi zwłaszcza czasów renesansu. Stanowią one bardzo ważny element zarówno literatury polskiej, jak i światowej. 

  Total
  0
  Shares
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Related Posts