Książki o… książkach

Czy Wy również tak kochacie czytać, że poszukujecie książek o… książkach? A może jeszcze nie spotkaliście się z powieścią, w której głównym bohaterem jest właśnie książka? Zapewniam Was, że i takie opowieści są fascynujące.

Ex libris. Wyznania czytelnika Anne Fadiman

Eseje bardzo osobiste i nieco ironiczne, o wręcz patologicznej potrzebie czytania. Dedykowane wszystkim, którzy zachwycają się książką drukowaną, taką, którą trzyma się w dłoniach, na którą się patrzy, którą dotyka. Autorka twierdzi, że książkę chłonie się wszystkimi zmysłami, i że na książkę składa się nie tylko jej treść, ale i okładka, papier, ich faktura, zapach, czcionka. To książka o książkach i literaturze, zawierając mnóstwo anegdot, ciekawostek i życiorysów różnych pisarzy. Erudycja autorki i jej poczucie humoru pozwoliły na stworzenie lektury, w której z rozkoszą się można zatopić. Fachowo omówione problemy książkoholików.

Miasto Śniących Książek Walter Moers

Powieść przygodowa i fantastyczna. Historia prosta: jest smok, który od swojego umierającego ojca otrzymuje rękopis i wyrusza, aby odnaleźć jego autora. Oczywiście jest tu mnóstwo przygód, jak na taki gatunek przystało. Ale jest tu coś jeszcze, co każdy miłośnik książek wychwyci. To podniosły nastrój i hołd złożony właśnie książkom. To ukłon złożony wielkim pisarzom i poetom, między innymi Szekspirowi, Dickensowi, Dostojewskiemu. Ciekawy pomysł samej fabuły, profesjonalna żonglerka słowem i piękne emocje.

Złodziejka książek Markus Zusak

O czym opowiada Śmierć? I czy może wzbudzić sympatię? A może potrafi współczuć? Śmierć jest narratorem tej smutnej, ale pięknej powieści. Główną bohaterką jest dziewczynka, która została oddana do rodziny zastępczej, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Liesel okazuje się być tytułową złodziejką książek, a jej pierwszym łupem jest „Podręcznik grabarza”. Jakie będą następne? Wzruszająca historia, piękny język i… miłość do książek.

Skok w dobrą książkę Jasper Fforde

Kryminał zmiksowany z science-fiction, zabawa słowem, podróże w czasie z romansem w tle, alternatywna rzeczywistość. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, co się dzieje z bohaterami literackimi, gdy książka stoi na półce… to zróbcie tytułowy skok w dobrą książkę. Dobra zabawa, mnóstwo aluzji, dużo abstrakcji. Można przy niej odpocząć.

Trzynasta opowieść Diane Setterfield

O dwóch kobietach, które kochają książki. Margaret Lea i Vida Winkler. Pierwsza, młoda dziewczyna jest córką antykwariusza w Cambridge. Druga to wielka pisarka. Obie kobiety żyją w hermetycznym świecie, otoczone książkami. Urzekająca, piękna, magiczna opowieść. Historia pełna emocji i niewyjaśnionych tajemnic. Nastrój jak u Marqueza albo Zafona. Fascynacja książkami i najróżniejsze namiętności czytelników. Pełna niespodzianek, napisana starannym, wręcz kunsztownym językiem. To książka z tych, do których się wraca.

Kraina Chichów Jonathan Carroll

Czyli książka o pisaniu książki. Młody Tomasz Abbey, nauczyciel w średniej szkole, bierze długi urlop, aby napisać biografię swojego ulubionego pisarza, w którym zaczytywał się od dziecka. Wraz z nowo poznaną Saxony, jedzie do Galen, miasteczka, w którym żył i tworzył Marshall France. Tam poznaje jego córkę Annę, która początkowo jest bardzo nieufna w stosunku do Tomasza. Ale Galen rządzi się swoimi prawami i wkrótce wszystko się zmienia. Trudno wyczuć moment, w którym życie Tomasza ulega totalnej rewolucji. Nagle znajduje się w magicznym, niebezpiecznym, absurdalnym wręcz świecie. To ekscytująca mieszanka humoru i horroru, z cudowną, wręcz baśniową narracją. To historia o tym, kim potrafi być książka z jej bohaterami.

Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało Pierre Bayard

Przewrotna, zabawna, intrygująca. Nie jest to poradnik, jak może sugerować tytuł, lecz zbiór esejów o książkach i czytaniu. Każda książka, o której jest tu mowa (a pojawiają się tez tytuły fikcyjne) otrzymuje punktację, swoistą ocenę. To instruktaż, jak należy wybierać książki, które chce się przeczytać, pamiętając jednocześnie, jak ważki jest to wybór. Nieco dramatyczny wydaje się być zatem fakt, że wybierając daną książkę, pomijamy książki inne. Niestety, wszystkich przeczytać się nie da, więc wybór lektury powinien być aktem wysokiej świadomości, nieprzypadkowym i starannie przemyślanym.

Rymy życia i śmierci Amos Oz

Wrażliwość i zmysł obserwacji pozwoliły autorowi stworzyć opowieść o tworzeniu opowieści. Tworzone historie i bohaterowie, zanim znajdą się na kartach powieści, znajdują się w swoistym laboratorium pisarza, czyli w jego umyśle. Humor, lekki styl, delikatność. Ale i specyficzna samotność twórcy, mimo otaczających go postaci, czuje się wyobcowany ze świata rzeczywistego. Być może potrafi przebywać i czuć się dobrze, tylko w świecie literackim? Nie mniej jednak, warto wybrać się na wspólną wędrówkę po pracowni pisarza i zobaczyć, jak powstają wymyślone historie.

Warsztat książek zakazanych Eduardo Roca

Wciągająca historia sięgająca czasów, zanim świat poznał książkę drukowaną. To historia wielowątkowa, z bohaterami, którzy w różny sposób związani są z książkami. Jedni przepisując manuskrypty, tak zarabiają na życie, inni je czytają i pogłębiają swą wiedzę, jeszcze inni są księgarzami, wynalazcami czy filozofami, albo kupcami. Wokół książek obraca się ich życie. Jeden z bohaterów opracowuje maszynę, która na zawsze odmieni los książek, ale stanie się jednocześnie bardzo niebezpiecznym narzędziem. Nastrój bibliotek oświetlanych świecami, starych ksiąg, intrygi, tajemnice. Piękna powieść o przyjaźni, miłości i odwadze, która przenosi w czasy, gdy za posiadanie książki można było przypłacić życiem.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares