“Niedoskonali” – Danielle L. Jensen

Niedoskonali Danielle L. Jensen to prequel Trylogii Klątwy.

Książka opowiada historię przeklętego przez wiedźmę Anushkę miasteczka Trollus. To miejsce pełne magii, fantastycznych postaci, miłości i przyjaźni, ale także spisków, nienawiści i tajemnic.

Powieść odwołuje się do znanych i głęboko zakorzenionych w historii kultury mitów i archetypów.

Dotknięty okropną chorobą, wynaturzony i niewyobrażalnie brzydki troll Marc, cioteczny brat następcy tronu, zakochuje się z wzajemnością w Penelope. Dziewczyna jest piękna i nad wyraz uzdolniona manualnie. On – wyśmiewany, wytykany placami, skrywający swe oblicze za kapturem, kroczący w cieniu. Ona – olśniewająca urodą, bywająca na salonach, lubiana w całym miasteczku. Wprost widać odwołanie do klasycznej historii pięknej i bestii.

Nie jest to jednak tylko ślepe powielanie motywu, ale przetworzenie go w twórczy sposób.

Zakwestionowany zostaje bowiem podstawowy sposób przedstawiania postaci w baśniach i mitach, aby to, co dobre było fizycznie piękne, a to, co brzydkie, było złe. Otóż Marc, mimo swej szpetoty, cechuje się głębokim altruizmem, empatią oraz wiernością. Ciało Penelope natomiast, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, toczy żelazna choroba. Ponadto dziewczyna dysponuje bardzo słabą mocą, więc w świecie Trollus staje się bezużyteczna.

Wielka miłość, dwa skłócone rody, potajemny ślub, gwieździste niebo nad Weroną… Skądś to znamy, to już było.

Penelope jest córką potężnego księcia d’Angulême’a, od wieków skłóconego z rodziną królewską. Natomiast Marc to siostrzeniec królowej. W pospolitych okolicznościach tych dwoje nigdy nie mogłoby się ze sobą złączyć. Jednak okoliczności nie są pospolite – Tristan, syn króla Trollus, planuje wraz z przyjaciółmi spisek, mający na celu przejęcie władzy w mieście i wprowadzenie praw równych dla wszystkich: dla trolli oraz dla mieszańców.

Na czym polega spisek i jak wpłynie na losy Marca oraz Penelope? Tego nie mogę Wam zdradzić. Cała przyjemność z lektury polega bowiem na śledzeniu napięcia między tymi dwoma głównymi watkami opowieści.

Jednym z najbardziej inspirujących elementów wykreowanego przez Danielle L. Jensen świata jest wrodzona prawdomówność trolli i fizyczna niezdolność do złamania danej przez nich obietnicy. Jak zatem mogą spiskować i knuć intrygi? Pisarka zmusza czytelnika do zastawienia się nad tym, czym są prawda i kłamstwo, bowiem:

„Stwierdzenie, że trolle nie umiały kłamać, było największym oszustwem, bo obiecywało prawdę. My jednak dawaliśmy fałsz ukryty za wypaczonymi słowami i nieszczerymi uśmiechami. Łzy udające smutek, choć miały znaczenie równie małe, co krople deszczu z nieba”.

Świat nie jest czarno-biały, dobry albo zły, prawdziwy albo zakłamany. Trollus zostało namalowane przy użyciu całej gamy szarości.

Bardzo ważnym problemem, który porusza autorka, ale na szczęście nie rozwiązuje go w żaden sposób, co zmusza czytelnika do samodzielnego ruszenia głową, jest odwieczny konflikt miedzy dobrem jednostki a dobrem ogółu.

Marc i Penelope, decydując się na złączenie i wspólne życie, realizują swoje szczęście, spełniają swoje marzenie. Niestety, może to być gwóźdź do trumny przygotowywanej od wielu lat rewolucji, dzięki której w Trollus żyłoby się lepiej, a mieszańcy nie byliby wysyłani do labiryntu na pewną, lecz powolną śmierć.

Mimo licznych zalet i wielu świetnych pomysłów autorki, książka nie jest wolna od wad.

Główny spisek został zarysowany bardzo powierzchownie, a ruchy poszczególnych postaci są łatwo przewidywalne. Być może jest to związane z tym, że Niedoskonali to czwarty tom opowieści z Trollus. Autorka mogła założyć, że pewne fakty są czytelnikowi znane. To nie wyjaśnia jednak, jak niemalże wszechwiedzący Tristan, który tak zręcznie manipulował Penelope, aby przekazała swemu ojcu fałszywe informacje o ulotkach agitacyjnych, nie przewidział, że może się to obrócić przeciwko niemu.

Charakterystyka postaci skupia się wyłącznie na cechach istotnych dla przedstawianego wątku głównego.

Nie wiemy tak naprawdę ani jak wyglądał przykładowy troll, ani jakie relacje łączyły go z innymi trollami. Owszem, wiemy, że jedne z nich były bardziej, a inne mniej wynaturzone, że Tristan oraz Anaïs byli piękni (podobnie jak Penelope), wiemy jakie nosili stroje w niektórych momentach. Jednak wszystkie te informacje pozostawiają duży niedosyt. Dla fana fantastyki (czyli między innymi dla mnie) to za mało. Szkoda także, że autorka nie zamieściła bardziej rozbudowanych opisów przestrzeni miasta, w którym dzieje się akcja, oraz nie przypomniała powodów, dla których Anushka rzuciła swoją klątwę.

Poleciłabym powieść szczególnie nastolatkom w wieku 15+. Z łatwością zrozumieją motywy postępowania bohaterów, którzy są w ich wieku (około 17 lat). Niedoskonali to piękna historia o miłości, o konflikcie interesów, o władzy, o prawdzie i kłamstwie. Zachwycą się nią na pewno fani Trylogii KlątwyNiedoskonali to bowiem głęboki ukłon autorki w ich kierunku. Ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z mieszkańcami Trollus od czwartej części, nabiorą zapewne apetytu na pozostałe pozycje z serii.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares