Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu
Na temat pracy lekarzy powstało wiele bardzo interesujących pozycji książkowych. Duża część z nich jest oparta na faktach. Potrafią one wciągnąć czytelnika już od pierwszych stron. Nawet jeżeli nie interesuje cię dziedzina nauki, którą jest medycyna, to jest kilka tytułów, które naprawdę warto sprawdzić. Poniżej przedstawiamy TOP 5 książek o lekarzach!
„Stulecie chirurgów” Jürgen Thorwald – o historii chirurgii
Jürgen Thorwald był niemieckim historykiem i dziennikarzem, który szczególnie znany jest ze swoich dzieł opisujących historię medycyny sądowej oraz II wojny światowej. Jego książki są napisane niczym bardzo dobre kryminały. Nie można odmówić Thorwaldowi wielkiego talentu narracyjnego. Jego książki dotyczące historii kryminalistyki i współczesnej medycyny są wciąż popularne na całym świecie.
„Stulecie chirurgów” to bez wątpienia książka robiąca wrażenie. Opisuje ona historię współczesnej medycyny, a historie w niej przedstawione mogą wydawać się czytelnikowi dosyć makabryczne. Czasami aż ciężko uwierzyć, że początki medycyny wyglądały tak, jak opisuje je autor. „Stulecie chirurgów” pokazuje, jak długą drogę przeszły nauki medyczne, by dojść do dzisiejszego poziomu.
Współczesna medycyna znacząco się rozwinęła w porównaniu do opisów historycznych przedstawionych w książce Thorwalda. Wprowadzono nowoczesne rozwiązania, takie jak konsultacje lekarskie przez telefon oraz recepty online. Uzyskanie tych usług jeszcze nigdy nie było tak proste, ponieważ można skorzystać z usług online, które są dostępne przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
„Jeszcze jeden oddech” Paul Kalanithi – autobiografia jednego z najbardziej znanych neurochirurgów
Paul Kalanithi to jeden z najbardziej znanych i najzdolniejszych neurochirurgów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. W wieku 36 lat zdiagnozowano u niego IV stadium raka płuc. W jednej chwili z lekarza ratującego życie innych stał się pacjentem, który walczy o swoje.
„Jeszcze jeden oddech” to historia życia wybitnego lekarza. Opisuje jego dzieciństwo, lata młodzieńcze, studia i przygotowania do pełnienia roli lekarza. Chociaż tytuł pełen jest specjalistycznych terminów medycznych, to nawet będąc laikiem, czyta się ją bardzo dobrze. Narracja prowadzona jest w doskonały sposób, a sama książka pełna jest bardzo szczera, pełna nadziei i wiary. Paul Kalanithi zmarł w 2015 roku i do końca swojego życia pracował właśnie nad tą książką.
„Niewyjaśnione okoliczności” Richard Shepherd – autobiografia specjalisty od niewyjaśnionych śmierci
Dr Richard Shepherd to bardzo znany brytyjski specjalista od medycyny sądowej. Przez całą swoją karierę zajmował się zgonami z niewyjaśnionych przyczyn. Przeprowadził on w swoim życiu prawie 25 tysięcy sekcji zwłok, a jego zadaniem było wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do śmierci. Dr Richard Shepherd pracował przy najgłośniejszych sprawach, a wyniki jego prac doprowadziły do skazania lub uniewinnienia wielu oskarżonych.
„Niewyjaśnione okoliczności” to autobiografia człowieka, który swoje życie poświęcił medycynie sądowej. Wpłynęło to nie tylko na niego samego, ale także na jego najbliższych. „Niewyjaśnione okoliczności” to książka, która opowiada o fascynującym zawodzie i naprawdę warto po nią sięgnąć.
„Będzie bolało” Adam Kay – dziennik młodego lekarza
Adam Kay to brytyjski pisarz i komik, a także były lekarz. „Będzie bolało” to książka napisana w formie pamiętnika, który zawiera wpisy z lat 2004–2010. Chociaż brak w niej typowego ciągu fabularnego, to jest to pozycja naprawdę warta uwagi, która w przejmujący sposób opisuje codzienne zmagania lekarzy.
Książka opowiada o młodym lekarzu, który stawia dopiero pierwsze kroki w zawodzie. Za pomocą prostego języka autor przedstawia realia pracy ginekologa-położnika. Tytuł napisany jest w dosyć humorystyczny sposób, ale z poszanowaniem pacjentów. „Będzie bolało” to książka właściwie dla każdego.
„Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy” Marianna Fijewska – o polskich lekarzach
„Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy” opisuje zaangażowanie pracowników służby zdrowia w leczenie pacjentów w polskich szpitalach. Zawiera rozmowy z lekarzami i pielęgniarkami. Pokazuje, jak duże znaczenie ma diagnoza lekarska oraz przed jakimi poważnymi decyzjami muszą czasami stanąć lekarze.
Tytuł pełen jest opowieści o wstrząsających przeżyciach i pozwala zobaczyć, jak ciężka może być praca lekarzy i pielęgniarek. Czyta się ją bardzo szybko. Jeżeli po nią sięgniesz, to na pewno nie będziesz zawiedziony.
Książki o lekarzach pozwalają zmienić perspektywę patrzenia na pracę służby zdrowia. Pokazują, jak ciężka może być praca w służbie zdrowia. Wiele z nich to dzieła, z którymi naprawdę warto się zapoznać.